FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
04-11-20 20:34  [R/G] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć

Moim kolejnym modelem jest HMS Conflict autorstwa Aleksandra Kustowa, wydany przez Bumażnoje Modelowanie. Przedstawia okręt w stanie na rok 1899.

Jest to wczesny brytyjski niszczyciel. Należał do trzyokrętowego typu Conflict. Został zbudowany w 1894 roku, ale przyjęto go do służby dopiero w 1899. Niestety nie wiem dlaczego tak późno. Znalazłem tylko informacje o początkowych problemach z napędem ale to raczej by nie opóźniło wejścia do służby o 5 lat. Na początku swojej służby przebywał na Morzu Śródziemnym, gdzie dwóch kolejnych jego dowódców mocno chorowało, a jeden z nich nawet zmarł. W 1901 roku wizytował go admirał Fisher, co skończyło się karnym przeniesieniem jego ówczesnego dowódcy (następnego po wspomnianych dwóch) na inny okręt. Klątwa jakaś czy co?

W 1902 roku powrócił do Wielkiej Brytanii i do wybuchu pierwszej wony światowej przebywał częściowo w rezerwie a częściowo w różnych flotach niszczycieli. W trakcie wojny służył w lokalnej flotylli obronnej w Portsmouth. Przetrwał wojnę i w 1920 roku został sprzedany na złom.

Był uzbrojony tak samo jak HMS Boxer którego budowałem jakiś czas temu: 1 działo 76mm, 5 dział 57mm i 2 pojedyncze wyrzutnie torped 450mm. Od Boxera różni się liczbą i wielkością kominów, kształtem pomostu dziobowego i wieloma drobnymi szczegółami.



Model zakaponowałem i niestety kolor niebiesku użyty na elementach podstawki puścił tak, że zniszczył fragment pokładu i musiałem kupić drugą wycinankę. Szkielet laserowy złożyłem na sucho. Wygląda dobrze, jedynie na pokładzie powstała szpara. Po porównaniu okazało się, że największa część laserowo wycinanego pokładu jest krótsza od tej z wycinanki, ale da się to łatwo naprawić. Okręt będzie malutki. Kolejny "ołówek" jak to niektórzy ochrzcili Boxera.



Post zmieniony (26-03-21 18:09)

 
04-11-20 21:04  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Zasiadam i czekam na ciąg dalszy :-)

 
06-12-20 11:07  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Najpierw skleiłem szkielet. Tutaj pojawił się pierwszy problem w modelu. Pokład wydrukowany jest na cienkim papierze. Jakbym go przykleił na 1mm tekturę butaprenem wylazłby kolor żółty na całej powierzchni. Musiałem kleić go na klej wodny (CR). Na szczęście chyba się nie wypaczył. Dość trudne było też uformowanie pokładu. Ma zarówno wybrzuszenie w osi symetrii jak i spory wznios na pokładzie. Sporo musiałem go wyginać zanim nabrał właściwy kształt. Udało się to całkiem nieźle - tylko w jednym miejscu lekko wystaje nieco ponad oklejkę burty co łatwo mogłem wyretuszować. Szkielet wzmocniłem dodatkowymi wklejkami pod pokładem żeby było łatwiej przyklejać burty.

Poszycie jest zaprojektowane na zakładkę. Postanowiłem eksperymentalnie je kleić jak autor zasugerował - od środka w obie strony (ja zazwyczaj kleję od rufy do dziobu). Stosowałem na dnie podklejki z cienkiego papieru dla uzyskania większej sztywności. Wyszło różnie. Idąc w kierunku rufy za późno zorientowałem się, że niektóre oklejki dna są na zapas dłuższe niż trzeba, przez co część z nich zamiast na wrędze kleiłem w powietrzu na wspomnianych cienkich podklejkach. Niestety dość mocno to widać. Idąc w kierunku dziobu korygowałem długości i ta część wyszła mi dużo lepiej. Autor niestety nie wspomniał o wydłużonych podklejkach w instrukcji (przynajmniej w polskim tłumaczeniu). Kolejna nauczka na przyszłość :)

Dziobowe i rufowe oklejki burt również posiadały zapasy długości. Pozwoliło mi to ładnie zgrać poszycie na rufie. To jedna z najlepszych ruf jakie dotychczas skleiłem. Na zdjęciu wygląda dużo gorzej niż w rzeczywistości. Jak pisałem poszycie burt zaprojektowane zostało na zakładkę względem dna, ale ta zakładka jest tak mała, że łatwo przy nawet minimalnym przesunięciu ją stracić.

Skleiłem też śruby i ster. Ster poszedł łatwo, śruby postanowiłem skleić z wycinanki zamiast osadzania łopat na oszlifowanej wykałaczce. Wyszło całkiem nieźle. Jedyny problem miałem z ich podporami. Miejsce na zewnętrzne jest ładnie zaznaczone na oklejkach dna, ale nie ma oznaczeń gdzie przyklejać wewnętrzne. Można by przypuszczać, że trzeba je przykleić na stępce, ale jak je tak przymierzałem to śruby skończyłby pod jakimś dziwacznym kątem. Przykleiłem je tak, żeby wyszło to w miarę sensownie. Na zdjęciu wały wyglądają na trochę zbieżne, ale na żywo tego nie widać.

Są też pewne różnice odcieni pomiędzy cienkim a grubym kartonem i poszczególnymi stronami w druku dwustronnym. Na szczęście w modelu jest bardzo mało miejsc gdzie będzie można to w jakikolwiek sposób zauważyć.



Co teraz? pokład dziobowy, relingi i pierwsze drobne elementy wyposażenia.

 
06-12-20 20:55  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kibicuję w budowie bo to moja ulubiona klasa okrętów z tego okresu.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
20-12-20 11:17  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Mała przedświąteczna aktualizacja.

Najpierw uformowałem i przykleiłem pokład dziobowy. Opierał się tylko na jednej wrędze, więc pocieniłem ją a sam pokład nakleiłem na tekturę. Nadało mu to znacznie większą sztywność i pozwoliło mi to bez obaw nim operować po przyklejeniu. Pasował dobrze. Następnie nakleiłem około 40 rożnych pokryw włazów i podobnych elementów. Proste, płaskie części które należało tylko wyciąć, wyretuszować krawędź i przykleić. Populacja białych pól na pokładzie znacząco się dzięki temu zmniejszyła w jeden wieczór :) Zrobiłem też relingi i flagsztoki. Problemów nie było, jedynie jasna farba dość słabo kryła, to musiałem chyba 3 warstwy położyć na słupkach zanim byłem zadowolony.

Ostatnią rzeczą były przyklejane do burt osłony śrub. Dawno tak prosta część nie dała mi tak w kość. Ich zewnętrzne ramiona są zdecydowanie zbyt długie i musiałem je mocno przyciąć, o kilka (3-5) milimetrów z obydwu stron. Kilka razy sprawdzałem w instrukcji czy nie przyklejam ich odwrotnie, ale niby jest ok. Po pierwszym skróceniu musiałem jedną oderwać i skrócić drugi raz, gdyż wewnętrzne ramiona nadal nie dochodziły do burt. Na szczęście czarny kolor części pozwolił mi łatwo wyretuszować to co w ten sposób zniszczyłem.



Teraz czas na największe zespoły elementów - kominy, świetliki maszynowni, mostek itp.

 
17-01-21 14:29  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Skleiłem większe podzespoły modelu. Świetliki maszynowni nie sprawiły problemów. Kominy też poszły łatwo, ale po drodze źle wyliczyłem i wywierciłem miejsca przyczepu odciągów. Musiałem przez to wiercić dodatkowe dziury. Na szczęście niewłaściwe udało mi się w miarę dobrze wyretuszować. Kominy w tym okręcie były bardzo niskie, flagsztok sięga wyżej. Skleiłem też rufową podstawę pod działo. Pomost dziobowy był trochę trudniejszy, trzeba było dokładnie przemyśleć kolejność budowy, żeby móc wszystko ze sobą dobrze skleić. Na relingi na pomostach nakleiłem podwójną warstwę cienkiej bibuły imitującą brezent. Zdjęcia podzespołów robiłem na szarej tekturze (biała była zbyt jasna). Dopiero po zgraniu na komputer okazało się to być nie najlepszym pomysłem.



Teraz zajmę się całym drobnym wyposażeniem znajdującym się na pokładzie. W tym prawie 30 nawiewników.

 
17-01-21 20:40  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Mateusz, powtórzę z drugiego Forum - dopiero teraz zobaczyłem co kleisz.
Udział w 3 wojnie domowej dał się we znaki.

Bardzo ładnie modelik wychodzi i oby tak dalej.
Trzymam kciuki.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
22-02-21 19:58  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Skleiłem całą drobnicę pokładową. Nawiewniki były dość prosto zaprojektowane - większe z 3 małe z 2 "płatków". Nie wyglądają przez to najlepiej, ale kleiły się w miarę szybko. Fajnie że wśród najbardziej powtarzalnych części są w modelu pojedyncze zapasowe. Ciężko napisać coś więcej poza wypunktowaniem problemów - miejscami średnia instrukcja i nieprawidłowo zaprojektowana część 68 - części 68b i 68d są zdecydowanie za duże. Na szczęście sam ten podzespół to niewielki słupek na pokładzie, to mogłem wspomniane nieprawidłowe części bez problemu pominąć.



Teraz czas na uzbrojenie, które było standardowe dla brytyjskich niszczycieli z tamtego okresu - 2 pojedyncze wyrzutnie torped kalibru 450mm (18 cali), jedno działo 75mm (dwunastofuntowe) i 5 dział 57mm (sześciofuntowe).

 
22-02-21 21:42  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Bardzo ładnie wygląda.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
23-02-21 07:11  Odp: [R] HMS Conflict 1:200 (Bumażnoje Modelowanie 90)
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Sporo tej graciarni jak na tak małą jednostkę.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024