FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-03-21 10:23  [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
Grzegorz   

Cześć,
kupiłem ostatnio model latarni morskiej Góra Szwedów z GPM. Ma on wszystkie części wycięte laserowo (mój pierwszy taki model) i wszystkie części trzeba będzie skleić "na styk". Zastanawiam się jakiego kleju użyć do klejenia tego? Normalnie używam wikolu do klejenia małych części, a butaprenu do podklejania wręg oraz klejenia większych powierzchni. Tutaj koncepcyjnie najbardziej pasowałby mi CA, ale na 100% gdzieś coś zabrudzę i będzie w tym miejscu widać ciemniejszy odcień, co zniszczy model. Pozostanę raczej przy kleju PVA, ale chyba wypróbuję Magic Glue - może będzie bezpieczeniejszy niż zwykły wikol (trudniejszy do zauważenia jakby co). Ale chciałbym poznać Wasze zdanie.

 
26-03-21 10:56  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Cześć,

A dlaczego chcesz kombinować z klejem CA, skoro masz tyle innych możliwości, które lepiej się sprawdzą?
Polecam zacząć sklejać, a najlepiej prowadzić relację na forum. Dywagacje co kto myśli niczego Ci nie dadzą, jeśli sam nie weźmiesz się do roboty:-)
Także - mój imienniku - sklejaj, a nie gadaj o sklejaniu:-)
Co do plam - można je zlikwidować lakierując model.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
26-03-21 11:37  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
RAVEN6   

Witaj Grzegorzu,

Ponieważ zgodnie z mottem tego forum "modelarze to ludzie koleżeńscy" (czy jakoś tak) udzielę Ci odpowiedzi na to pytanie. Moje zdanie jest takie, że do klejenia części kartonowych "na styk" bardzo dobrze sprawdza się klej BCG (Brand Clear Glue - ten przeźroczysty w płynie). Ja stosuję go następująco - najpierw nakładam cienką warstwę kleju na obie klejone krawędzie. Czekam chwilę, aż całkiem wyschną (dosłownie kilka minut). Potem już tylko na jedną z tych krawędzi cienka warstwa BCG i łączenie krawędzi ze sobą. Klej łapie wtedy bardzo szybko. Nadmiar można łatwo usunąć zwilżonym patyczkiem kosmetycznym (może być nawet czysta woda, osobiście preferuję spirytus).

 
26-03-21 11:49  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
henrykk   

Z własnego doświadczenia polecam kleje „Uhu - klej uniwersalny“ - ale nie te z zielonymi napisami, tylko z czarnymi (różnica – rodzaj rozpuszczalnika).

--
Pozdrawiam
Henryk

 
26-03-21 13:04  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
Grzegorz   

@StuG: nie chcę kombinować z CA, dlatego pytałem o inne kleje. Sporo się naczytałem o klejeniu, gdy wracałem do hobby rok temu, nie chciałem powielać tego typu pytań. Jakoś, wychodzi na to, że nie słusznie, założyłem, że klejenie "na styk" rządzi się innymi prawami.

@RAVEN6: o kleju BCG się naczytałem sporo, dlatego używam wikolu :) Ale dzięki za przypomnienie - spróbuję z magic glue, jak będzie słabo wyglądało, to przetestuję w końcu BCG.

@henrykk: "Uhu - klej uniwersalny" on nie wsiąka w papier? Planuję zmienić butapren na ten klej gdy mi się już skończy.

 
26-03-21 14:30  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Każdy ma swoje "ulubione" kleje - mój to Magic Puzzle. Używam od lat tylko tego i jest idealny do wszystkiego z wyjątkiem sklejania większych powierzchni.

 
26-03-21 16:03  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Panowie klej Magic to zwykły klej wikolowaty - introlgatorski na styk też łapie, ale wymaga dłuższej stabilizacji części aż choć trochę chwyci.
Ja stosuję BCG.

 
26-03-21 18:33  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Fajnie by było gdyby Koledzy wstawiali fotki swoich ulubionych i sprawdzonych klejów.
Wrzuca się foteczkę do telefonu i łatwiej szukać w sklepach ;-)

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
26-03-21 19:45  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Moim zdaniem nie ma nic lepszego niż BCG.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
26-03-21 23:17  Odp: [T] Klejenie modelu z częściami wyciętymi laserowo
henrykk   

"Uhu - klej uniwersalny" on nie wsiąka w papier?

Nie, nie wsiąka.

--
Pozdrawiam
Henryk

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024