FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
22-03-21 18:55  [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć,

mata nie lubi pustki także postanowiłem pokroić kolejną wycinankę. Wybór padł na Panterę z Answeru, dawno temu skleiłem wydaną tą przez GPM ale już jakiś czas myślałem nad odświeżeniem tematu; zastanawiałem się jeszcze nad tą wydana przez AH jednak odpuściłem ze względu na wnętrze którego za bardzo nie będzie widać oraz mniej atrakcyjne dla mnie malowanie. Zdaję sobie sprawę z niedokładności wybranego opracowania pod względem zgodności historycznej ale dla mnie najbardziej liczy się to żeby model fajnie się prezentował i po prostu mi się podobał, raczej będę chciał sklejać zgodnie z wycinanką ale jeśli macie jakieś propozycje co by można zmienić to śmiało piszcie.

Przechodząc do meritum, jest to mój pierwszy model tego wydawnictwa także na początek krótka recenzja wycinanki po pierwszym zapoznaniu się i klejeniu elementów.

- grafika, walorka i kamo są najmocniejszym punktem modelu, jest po prostu super (z małym wyjątkiem ale o tym za chwilę)
- spasowanie jak na razie(zrobiony mam kadłub i oklejony poszyciem) jest ok, jedynie poszycie burt dolnych było trochę za wysokie oraz burt górnych lekko za długie, ale bez problemu można było to dociąć, reszta po przeszlifowaniu szkieletu oklejała się bardzo dobrze,
- fajnie, że części na arkuszach są trochę luźniej rozłożone niż w innych modelach które do tej pory kleiłem, łatwiej wyciąć dany element nie bojąc się, że coś się uszkodzi.
- papier i druk wydaje się dobrej jakości ale nie kształtowałem na razie żadnych obłych elementów, także zobaczymy

Żeby nie było, że tylko chwalę to trochę mojego marudzenia, bardziej na zasadzie feedbacku dla autorów/wydawnictwa, jak już wspomniałem jest to mój pierwszy model Angrafu więc możliwe, że w innych te zagadnienia się nie pojawiają

- grafika jak wspomniałem jest super poza jednym wyjątkiem, kół, instrukcja a raczej 2 rysunki sugerują że koła powinny mieć różne kolory (takie same 3 jak na kamo, okładka modelu też to pokazuje) zaglądam do wycinanki i patrzę no wszystkie żółte, patrzę drugi raz przy lepszym świetle jednak nie. Projekt zakłada, że koła są różnokolorowe ale obłocone przez co elementy mają brązową nakładkę, ale po tym obłoceniu kolory różnią się bardzo subtelnie, dodając do tego to, że tarcza koła składa się z ok. 6-8 elementów i części nie są jakoś bardzo sensownie pogrupowane kolorystycznie na arkuszach, na 100% różnice w kolorach będzie widać dopiero po sklejeniu całości i obawiam się, że na każdym kole może wyjść tęcza. Mam już pomysł jak temu zaradzić i chyba będzie ok, ale fajnie by było jakby np. wszystkie elementy kół brązowych były razem zgrupowane na arkuszach a różnica pomiędzy poszczególnymi kolorami była bardziej oczywista.
- segregacja elementów i rysunków też mogła by być lepsza, rysunki mają numery ale nie są po kolei a też nie przedstawiają jakiejś kolejności klejenia. To samo tyczy się arkuszy z częściami, na pierwszy rzut oka są poukładane wg numeracji i kolejności klejenia, ale tak naprawdę tylko części elementów ma tą logikę reszta jest rozrzucona wydaje mi się trochę chaotycznie i trzeba szukać po kilku arkuszach części które wydawało by się, że powinny być zgrupowane razem.
- brakuje mi trochę jakiś przestrzennych rysunków montażowych, w opracowaniu są w większości rzuty i widoki oczywiście pomocne ale rysunków 3D jest mało i raczej tylko do niektórych detali a nie do większych segmentów pojazdu.
- nie do końca jestem przekonany do umieszczania szablonów elementów metalowych z drutu rozrzuconych wśród części na arkuszach, możliwe, że jest to moje przyzwyczajenie z innych wycinanek z jednym pojedynczym zestawieniem w instrukcji i oznaczeniem tych elementów na rysunkach. Także zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

Nie przedłużając bo się rozpisałem, poniżej zdjęcia tego co udało mi się zrobić:

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-03-21 15:42  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Adam - dzięki, kupiłem jednak cały zestaw laserowy z modelem, ale jak bym coś popsuł to się odezwę :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-21 17:41  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć,

model powoli powstaje, zrobiłem część elementów zawieszenia, szkoda, że większość z nich i tak będzie niewidoczna. Powstały również 3 pierwsze koła nośne, ze względu na różnice w kolorach elementów, zdecydowałem się na przemalowanie elementów w photoshopie i realizacje z trójbarwnymi kołami jak sugeruję instrukcja modelu, zobaczymy jak to wyjdzie, udało mi się dobrać kolory w miarę zbliżone do tych wycinankowych. Teraz czeka mnie produkcja seryjna pozostałych 29 kół, kolejna aktualizacja pewnie za dłuższą chwilę :)
--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-21 07:50  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Model retuszuję temperami koh-i-noor, mieszam je na oko aż wyjdzie kolor podobny do tego z wycinanki. Zestaw 10 farb w sumie jest wystarczający żeby dało się wymieszać każdy kolor.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-21 13:07  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Nowa errata nie jest konieczna, da się zbudować model z tego co jest w wycinance (poza erratą już wydaną gdzie są brakujące elementy do kół) po prostu ich grafika mi nie podeszła. W wycinance koła na grafice są umazane błotem i wyglądają podobnie jak spod wanny kadłuba przy czym faktycznie mają rozróżnienie na koła brązowe/zielone/żółte przy czym jest ono tak subtelne, że na arkuszach ciężko odróżnić który kolor jest który i łatwo coś pomieszać, co dopiero będzie widoczne po skończeniu całości. Zmiana tej grafiki to moja własna fanaberia, części na nowo wykreśliłem w AutoCadzie i pokolorowałem, trochę też martwię się, że takie elementy mogą się odznaczać ale po wykonaniu 3 kół wydaje mi się, że powinno wyglądać ok.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-21 16:37  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Radku, sądzę, że powinny być grubsze, a są jakie są tylko ze względu na moje gapiostwo, sklejając szkielet wyciągnąłem z laserów potrzebne części i skleiłem kadłub z poszyciem. Dopiero po jakimś czasie zauważyłem wśród laserów drugi komplet dolnych burt bocznych(i to jeszcze ten na grubszej tekturze), teraz ich grubość mogę co najwyżej skorygować podklejając wystające elementy od "wewnątrz". Może tak zrobię, po przymierzeniu błotników zobaczę jak to się będzie rzucać w oczy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-06-21 08:53  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć, mam "małą" aktualizację do relacji z jednym zdjęciem pt.: "Bliżej niż dalej", teraz już powinno być w sumie z górki.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-06-21 22:06  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dzięki Radku, obręcze faktycznie dały w kość, przy ich wycinaniu pilnowałem żeby ich krawędzie były zfazowane do wewnątrz i całkiem po tym elegancko się ze sobą sklejały i nie trzeba było ich nawet za bardzo retuszować. Minusem takiego rozwiązania jest to ze wszystkie musiałem wydziabać ręcznie skalpelem, a nie pomóc sobie cyrklem.
Też zastosowałem ten patent z wewnętrzną częścią kół, na drugiej ich stronie niewidocznej na zdjęciu wpadły te elementu które wyszły, no cóż, gorzej :)
Co do wahaczy to już niedługo, dziś skończyłem koła napędowe, zostały do zrobienia napinające i będę wszystko montował do kupy, fotki wkrótce :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-06-21 18:24  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dzięki, będę czujny z tymi kołami. Tymczasem znalazłem błąd w gąsienicach/kołach napędowych, dedykowane do modelu gąsienice wycinane laserowo niestety nie pasują do zębów kół napinających, jestem w stanie założyć na koło 3 ogniwa a w kolejnym otwór na ząb wychodzi za daleko.
Albo rozstaw ogniw jest trochę za duży(ma ok 7mm, a powinien mieć 6-6.5mm do istniejącego koła, lub promień koła jest za mały o 3-4mm co wydaje mi się przesadą. Zastanawiam się nad zakupem kompletu gąsienic ogniwkowych z Drafmodelu tylko no trochę kosztują, a też mogą nie pasować, czy ktoś ma może takie gąsienice i byłby wstanie zmierzyć rozstaw pomiędzy pojedynczymi ogniwami? Zastanawiałem się jeszcze nad przerobieniem kół i zmniejszeniem ilości zębów ale w chwili obecnej jest 17 tak jak w oryginale.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-06-21 15:04  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć, dziś mam trochę większą aktualizację, na rozgrzewkę koła napędowe i napinające:Udało mi się również poskładać wszystkie elementy układu jezdnego i przykleić do kadłuba:
W dalszej kolejności będę robił gąski, po nierównej walce udało mi się jakoś dopasować dedykowane lasery do koła napędowego poprzez porozcinanie kilku ogniw, skrócenie ich "zębów" łączących o połowę i zfazowanie ich dłuższej krawędzi, zdjęcia będą po malowaniu i montażu:)

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-06-21 15:49  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dzięki Panowie za pochwały. Myślałem już o użyciu metalizera na zębach kół napędowych tak jak mówi Kuba, bo się za bardzo odcinają po montażu od reszty modelu, ale pomalowanie kół nośnych też jest dobrym pomysłem, nigdy jeszcze nic nie malowałem taką farbą także zobaczymy co z tego wyjdzie. Ogarnę to wszystko przy malowaniu gąsek.
Faktycznie te łączenia oklejek na kołach mogłem schować, nauka na przyszłość :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-07-21 16:16  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć,

korzystając z urlopu, skończyłem układ jezdny i zamontowałem gąsienice, moje wrażenia z klejenia:

- tak jak wspominałem wcześniej lasery nie pasowały do koła napędowego i trzeba było skracać ogniwa, powiększać otwory na zęby, a same zęby gąsienicy wkleić w węższym rozstawie. Zrobiłem to tylko na fragmentach nachodzących na koła napędowe, podczas montażu wyszło że na kołach napinających też by to mogło być zrobione bo gąsienica układa się na nich tak sobie. Jeśli ktoś będzie kleił ten model można spróbować gąsienic z Drafmodelu, mają bardziej "korzystny" wymiar, te z Angrafu są jakie są i trzeba przerabiać.
- gąsienica z paska po pomalowaniu i sklejeniu byłą mało elastyczna i ciężko ją było dopasować do kół, miejscami ogniwa się nieco rozsunęły, nie jest to jakoś strasznie widoczne ale jednak. W następnym modelu będę już robił gąsienice z ogniw łączonych na drut, powinno to wyeliminować takie przypadłości.
- pomalowane są farbą akrylową, przetarte metalizerem, pierwszy raz w sumie czymś takim malowałem, jestem w miarę zadowolony z efektu, ale ocenicie sami.
-za sugestią Piterpanzera i Kuby przetarłem bandaże kół nośnych i zęby kół napędowych metalizerem stalowym, nie wiem czy nie wyszedł za ciemny i słabo go widać na zdjęciach,
- teraz w modelu do zrobienia zostały same przyjemności także biorę się do dalszego sklejania.
Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-07-21 21:50  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Radku, gąski przecierałem farbą Tamiya Titanium Silver X-32, a koła Vallejo Metal Color Steel. Przed malowaniem gąsek dodatkowo impregnowałem co mniejsze detale BCG, szczególnie te na żeberkach poprzecznych, takie bazowe po kontakcie z farbą i napiciem nawet małej ilości wody lubiły po prostu odpaść.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-08-21 14:09  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Gąski bazowo malowałem na czarno, tutaj konkretnie Tamiya XF-69 Nato Black, przed malowaniem laserów radze impregnować (np. BCG) małe detale, karton strasznie mocno pije tę farbę, mniejsze grawerunki bez impregnacji po prostu rozwarstwiały się i odpadały.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-08-21 15:48  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć,

podrzucam kilka fot z postępów prac, dłubię klamoty na kadłubie i model zaczyna powoli wyglądać:
--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-08-21 15:46  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dzięki Panowie za pochwały :)

Radek, pracowitych weekendów było nawet kilka od ostatniej aktualizacji, w jeden bym tego wszystkiego nie ogarnął:) dzięki za fotę, już po sklejeniu rur wydechowych znalazłem podobną i faktycznie mogłem tak zrobić, teraz nie będę już tego rozbierał bo różnie to się może skończyć. Lewarek dorobiłem bo nie było w "zestawie" a o dziwo na tylnej płycie pancerza były oznaczenia do przyklejenia mocowań lewarka, ale samo opracowanie nie wspomina o nim ani słowa. Siatki kupiłem gotowe ABERu, te 4 prostokątne niestety nie pasowały i musiałem dociąć po bokach.

A noktowizor to była też tak trochę modelarska łamigłówka bo nie wszystko było jasne na rysunkach, część numeracji się nie zgadzała a niektóre części miały powtórzone numery, ale koniec końców udało się go nawet fajnie skleić.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-08-21 16:24  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Tommy - faktycznie osadzenie KMu to jakaś tak trochę lipa jak zwróciłeś na to uwagę, nie za bardzo lubię grzebać przy przyklejonych już elementach bo to się zazwyczaj kończy tak sobie. Ma ktoś z was może zdjęcia z bliska jak osłona MG powinna wyglądać, na zdjęciach ogólnych z googla widzę, że powinno być inaczej ale nie do końca dokładnie. Co do fototrawionych KMow to nie myślałem o tym, ale może faktycznie się o takie pokusić.

Kuba - też jestem fanem sylwetki Pantery:) a co do tłoczeń na zasobnikach to mówisz i masz, faktycznie będą z nimi wyglądać fajniej :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-08-21 14:31  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dzięki Przemku za zdjęcia, faktycznie osłona wygląda zupełnie inaczej i raczej wchodziło by w grę wykreślenie elementu od nowa i całkowita wymiana, najlepsze jest to, że na okładce modelu wygląda to bardziej prawidłowo. Jedyne co się zgadza a wyszło przez "przypadek" to to, że białe pole na przyklejenie elementu było za duże i musiałem po obwodzie zretuszować to farbami, można się uprzeć że przez zmianę faktury jest to waloryzowany spaw..... ale dobra już nie ironizuję.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-09-21 11:22  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć,

podrzucam kolejną aktualizację budowy, do zrobienia pozostała wieża i antena, już powoli widać koniec.


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-09-21 15:58  Odp: [R] PzKpfw V Panther Ausf. G Man - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dzięki, martwię się jeszcze o zwijanie lufy czy czegoś nie skaszanie przy formowaniu, zobaczymy czy zwijanie przy pomocy BCG jest tak super jak mówią :)
Raczej nie jestem fanem mechanizmów typu podnoszona lufa w modelach kartonowych, po prostu nie mam zaufania, że za kilka lat mechanizm się nie poluzuje i wtedy i tak trzeba będzie przykleić ją na stałe, już chyba w 2 modelach coś takiego przerabiałem i tak to się kończyło :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek