FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
04-03-21 23:20  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Miazga, nic dodać nic ująć!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
05-03-21 08:21  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Miazga to dopiero będzie jak się pojawią te wszystkie sznurki od tych szmat :)

 
05-03-21 08:28  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Sliczności

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
21-03-21 19:11  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Witam Szkutniczki i Szkutników i Wszystkich, Których Ten Projekt Interesuje.

Stało się to, co czasami wydarza się w modelarstwie, czyli pielęgnowane wizje i imaginacje, które miały mnie samego urzec swym pięknem, zderzyły się z murem brutalnej rzeczywistości (a może tylko z brakiem wystarczających umiejętności).
Chodzi o okrycia szańcowe pojawiające się w tamtych czasach - temat nie tylko pomijany w szkutnictwie kartonowym, ale ogólnie traktowany dość po macoszemu. I właśnie p. M. Huflejt w swojej książce, o której tu już pisałem, starał się temat przybliżyć, sugerując określone rozwiązanie, które mogło być w tamtych czasach stosowane, a mianowicie dodatkowe stelaże mocowane do poręczy na burtach, na stelażach zaś zawieszone ciężkie płótna, mające chronić żołnierzy przed strzałami z muszkietów. Nie jest w tym pomyśle osamotniony, bo takie dodatkowe stelaże pokazują p. G.C. Dik, O. Blom i A. Hoving w swoich opracowaniach "7 Prowincji".

M. Huflejt "Bitwa pod Oliwą 1627 - fakty i mity" str. 58

Z drugiej strony oglądając obrazy z epoki wypatrzyłem wiszące płótna, ale nie jestem pewien czy są tam dodatkowe konstrukcje, czy może tylko przewieszone są owe płótna na poręczach i burtach. W przypadku bardzo niskich burt takie rzucenie płócien niemalże na pokład nie miało by oczywiście sensu, ale przy wyższych - może?



Poszedłem tropem p. Huflejta i same stelaże wyszły bardzo atrakcyjnie, ale nie znalazłem "materiału", który przyzwoicie by imitował ciężkie, wiszące płótna w skali 1:100. Przez ponad tydzień próbowałem formować chusteczki do nosa, różne płótna o bardzo drobnym splocie, kilka odmian papieru japońskiego... Żaden wynik mnie nie zadowalał. Ale coś trzeba było wybrać, więc ostatecznie powiesiłem pomarszczony któryś z kolei papier japoński. Na propozycję "Mogłoby to lepiej wyglądać" muszę rozłożyć bezradnie ręce i powiedzieć "Nie umiem lepiej". (Podejrzewam, że bardzo szybko ktoś podpowie, jaki materiał mógłby się tu sprawdzić)


Dla osłody zaprojektowałem i wyciąłem laserem latarnię na rufę. Jeszcze pewnie dostanie jakąś ozdobę na czubku, ale już teraz po pomalowaniu "miedzią" prezentuje się zacnie.



Dorobione zostały ławy wantowe z jufersami i kilka knag (latarnia i płetwa steru jeszcze leżą obok, by ich nie urwać przy kolejnych pracach).
Teraz to już naprawdę zostało tylko odrzewcowanie, olinowanie i ożaglowanie.








Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
21-03-21 19:49  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Co prawda z fizyki zawsze "leżałem i kwiczałem" , ale wydaje mi się, że poziome pofałdowanie, zwłaszcza na ciężkich płótnach , zostałyby prawdopodobnie dość szybko rozprostowane przez grawitację. Może lepiej by to wyglądało, jakby pofałdować to w pionie, coś w stylu zasłon? xD
A może jednak wyciągam błędne wnioski? Tak czy siak, super to wygląda :)

Pozdrawiam

--

 
21-03-21 19:59  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

...... jestem wstrząśnięty.......

--
---
Moje stworki: Grossherzog Frierdrich August z 1914 roku czyli Stadsraad Lehmkuhl z 1921

 
21-03-21 20:09  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

@darmuszka@ - "wstrząśnięty nie zmieszany"?

@Cordel@ - no właśnie. Na górze, gdzie są przywiązane punktowo, z pewnością pojawiałby się taki poziomy zwisający łuk (tak, jak próbowałem robić), który im niżej, tym pewnie by bardziej zanikał i może przechodził w fałdy pionowe. Tylko weź Pan i to wymodeluj!
Ja posypuję głowę popiołem i czekam na lepsze wykonanie lepszych ode mnie, również dlatego, że podobne klimaty chciałem zrobić w "7 Prowincjach".

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
21-03-21 20:39  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dobry.
Seahorse.
Te czerwone płótna, które zrobiłeś gitarka. Ale moim zdaniem wyglądają trochę jak plastik.
Zastanawiam się jakby po prostu zabarwic na karminowo tkaninę o odpowiedniej fakturze. Splot i faktura istotne aby było jasne, że to to płótno, niech będzie, bawełniane. Na fociach nie widać, że to płótno.
Tak gadam bo sam i tak nie zrobię ale nasza gawiedź "artistic" z pewnością coś wymyśli. Zresztą Ty z pewnością wiesz o co chodzi. Sztuka iluzji ważniejsza od prawdy...

Kruca bomba...
Miałem sklejać Frama z BM ale chyba znowu zanurkuję w Seahorsa...... zły jestem. Życie krótkie cholira jasna......

 
21-03-21 21:05  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dobrze, decyzja zapadła. Ten żaglowiec kupię. Jak dla mnie to imitacja płótna wyszła ok. I pofałdowanie w moim odczuciu też jest prawidłowo ułożone.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
21-03-21 21:36  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Zupełnie nie moja epoka, ale czy tych płucien nie rozpinano tylko do walki? Na codzień musiały przeszkadzać i pewnie były zwinięte?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024