FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
23-02-21 20:08  [R/G] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Budowa trwa już od ponad 10 dni, postanowiłem więc podzielić się z Wami tym co wyszło spod nożyczek.

Zacznę jednak po kolei.
Sprawcą tej relacji jest niemieckie działo samobieżne Hummel z wydawnictwa GPM.

Objętościowo model zajmuje 10 stron A3 kartonu + jedna strona offsetu.
Przykładowe arkusze:


W modelu mamy aż 150 rysunków montażowych :-)
Przykład:


Autorem modelu jest Pan Paweł Jaszczak.
Skala 1:25

Budowę zgodnie z instrukcją postanowiłem rozpocząć od wykonania uzbrojenia głównego czyli haubicy 150 mm.

Na pierwszy ogień poszła lufa.


Następnie wykonałem podstawę działa


Obywa elementy złożone ze sobą na sucho:


Jak dotąd brakowało tylko jednej części - nr 39 - rys 19 i 21


I nie było by problemu z jej dorobieniem, gdyby nie zupełny brak zapasu koloru, co jak dotąd jest największą bolączką tego modelu. Cały czas trzeba zbierać wszystkie ścinki, żeby móc zamaskować niektóre elementy. Nie rozumiem dlaczego wydawcy tak się bronią przed dodawaniem zapasu. Czy to aż tak bardzo podniesie koszty? Przecież nawet w bardzo dobrze spasowanym modelu możemy coś przypadkowo zepsuć zgnieść, czy zgubić. Trochę to kombinowanie odbiera "fun" z klejenia.

Model jest bardzo mocno zdetalizowany. Zamierzam wykonać go w standardzie - być może z laserowymi gąsienicami.

Pozdrawiam

Post zmieniony (17-07-21 19:47)

 
23-02-21 20:43  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Bardzo ciekawy temat , więc będę kibicował . A propos zapasu koloru ... Zdarza się ,że ten sam wydawca potrafi w jednym modelu
taki zapas koloru dołożyć , a w innym już nie .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
24-02-21 00:08  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wiem że to bardzo źle zabrzmi, ale chyba opadła Ci lufa... :)

Detalizacja bardzo konkretna. Kibicuję

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
24-02-21 07:25  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Cześć,

Będę stałym gościem relacji.
Powodzenia w budowie.
Co do zapasu koloru, to czasem udaje mi się go w takich przypadkach odzyskać z części które docelowo są dwustronnie zadrukowane. Wydawcy najczęściej dedykują do podklejenia duży prostokąt, z którego jest potem i tak spory odpad.
Wiem że to nie wiele, ale zawsze coś :)


Pozdrawiam,
Kuba

Post zmieniony (24-02-21 08:03)

 
24-02-21 15:40  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

I kolejny pojazd na podwoziu Pz. IV, oczywiście będę stałym bywalcem.
Lufa faktycznie trochę opadła, ja bym jeszcze pokusił się o nity, kiedyś się przed nimi broniłem bo dużo roboty, ale teraz nie wyobrażam sobie robienia pancerki bez nich, mocno podnoszą wrażenia w odbiorze modelu. Powodzenia z budową!

 
24-02-21 18:34  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
Marabut   

Z lufą też mam wrażenie jakby trochu w dół szła. Możliwe, że nie jest jeszcze na stałe tylko do zdjęcia i za chwilę wszystko będzie prosto:)

 
19-03-21 19:59  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Przerwa w klejeniu była dosyć długa jak na mnie.
Po szczepieniu przeciw-covidowym miałem trochę niepożądanych objawów. Jednak niczego nie żałuję i powiem jedno warto się szczepić.
Potem był problem z fotosikiem i aktualizacja się opóżniła.

Przejdę jednak do rzeczy.
Działo skończone. Wydaje mi się, że teraz lufa sterczy jak trzeba



Autor napisał, że to był łatwiejszy etap budowy.

Rozpocząłem budowę kadłuba.

"Zonk" pojawił się przy wentylatorach - brakuje połowy części łopatek wentylatorów i ich zewnętrznych obręczy. Części dorobiłem i tak ich za bardzo nie będzie widać.
Silnika opracowanie nie przewiduje.

Pozdrawiam

 
19-03-21 20:35  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Brakło łopat, bo powinny być dwa wentylatory, jedna podwójna sekcja, jak w Panzer IV. Po drugiej strony powinny być chłodnice.
Nie wiem po co w ogóle się one w modelu pojawiły, jak przedziały silnikowego więcej nie uświadczyliśmy...

Hosted on Fotki

 
22-03-21 11:01  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam ponownie
Dziękuję Przemku za informację o tych wentylatorach - nigdy nie zawróciłem na to uwagi. Zrobiłem to tak jak to przewidywała wycinanka.

Wyposażyłem przedział kierowcy i radiotelegrafisty. Trochę ubogo wygląda, ale i tak niewiele będzie tego widać. Brakowało dwóch elementów przy skrzyni biegów 102a i 102b




Skrzynię musiałem pomalować. Bardzo mi się nie podoba w tym modelu, że trzeba malować nawet duże kilku milimetrowe krawędzie. Ja niestety nie potrafię tak dobrać retuszu, żeby nie rzucało to się w oczy.

Teraz mnie czeka oklejanie kadłuba.

Pozdrawiam

 
28-03-21 19:52  Odp: [R] Sd.Kfz.165 Hummel GPM 10/2020
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam
Prace się ślimaczą.
Kadłub oklejony. I niestety było przy tej operacji trochę gimnastyki.

Na początek wentylator - jeszcze bez żaluzji.


I kadłub już z żaluzjami.




Płyty podłogi przedziału bojowego przykleiłem na stałe. Projektant zakładał, że będą leżeć bez kleju, ale mnie denerwowało, że ciągle wypadają.

Przy błotnikach brakuje niewielkiego elementu 152b.

Prace trwają
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024