FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 15Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
18-03-21 18:56  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Drodzy Koledzy.
Trochę minęło od poprzedniej aktualizacji... Cały ten czas poświęciłem wykonaniu oszklenia maszyny. Niby nic specjalnego, ale po kolei...
Na początek efekt końcowy:


Teraz wyjaśnienia.
Klejąc oszklenie z przerażeniem zauważyłem,że stosowany przeze mnie klej (Hemol ) działa bardzo agresywnie na folię - po przyklejeniu ram do folii zawsze trochę kleju się wyciska na przyległą folię - zawsze tak było, klej przed zaschnięciem usuwałem na bieżąco-jak zawsze...Tym razem zostawały wyraźne, dość głębokie "nadżerki" w miejscu styku folii z klejem...
Ponadto pierwsze oszklenie podczas formowania fatalnie pozałamywało mi się i... kicha.
Już na tym etapie zdecydowałem,że trzeba to wykonać od nowa.

I tutaj serdeczne podziękowania dla Wydawcy za poratowanie nowa wycinanką!

Drugie podejście wykonałem już ostrożniej - dobrałem odpowiednią folię ( z kończącego się zapasu folii do rzutników ). Kupiłem inny klej - butapren Pattex.
Do tej pory folię na modelu docelowo malowałem bezbarwnym lakierem nitro - od lat. Na szczęście spróbowałem wcześniej na folii,czy i w tym przypadku nie będzie jakiejś kolizji...i była ; folia od rozpuszczalnika jaki użyłem do lakieru - zmatowiała...
Jakaś mocno agresywna zrobiła się ta od lat używana bez problemów chemia modelarska... ;-)

Zatem ramy oszklenia przykleiłem do folii butaprenem Pattex dbając, by jednak nic się na folię nie wycisnęło spod ram.
I wyszło znośnie. Oszklenie składa się z 5 oddzielnych elementów, które połączyłem używając punktowo kleju cjanoakrylowego (Kropelka). Mimo minimalnej ilości tego kleju w kilku miejscach pojawił się charakterystyczny białawy nalot...
Trochę główkowania, przeglądania forów modelarskich, pytania ekspertów i znalazłem na bolączki receptę:

Bezbarwny, superprzezroczysty lakier Gunze:


Najpierw wpadłem na pomysł,że dla równej faktury,powierzchni, nałożę ten lakier aerografem, obustronnie na gotowe oszklenie, ale prawdopodobnie z powodu braku doświadczenia wyszło znowu "tak sobie"... Dobrze,że do testów użyłem zdyskwalifikowanego wcześniej oszklenia...
Ostatecznie zadowalający mnie efekt osiągnąłem rozcieńczając jeszcze bardziej lakier rozpuszczalnikiem ( 1:2 ) i nakładając go miękkim pędzelkiem, także obustronnie.
Dodatkowo, to lakierowanie zlikwidowało białawy nalot od kleju cjanoakrylowego!

Na koniec zdjęcie "warsztatowe" z prac nad oszkleniem.


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
19-03-21 16:34  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Widać, że nie było łatwo ale jest już dobrze, nawet bardzo dobrze. Osłony cylindrów, oszklenie rzucają się w oczy a w Twoim wykonaniu są super !

 
19-03-21 18:25  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Wszystko ładnie , pięknie , teraz tylko wybrać jedno oszklenie :)


--

Post zmieniony (19-03-21 21:17)

 
19-03-21 18:52  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wielkie brawa Junak wygląda kozacko, wiele razy go oglądałem w M.L.P w krakowie ,a teraz mamy go na forum .

--
Ile ludzi tyle zdań.

 
19-03-21 20:32  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Pomyślałem sobie w pierwszej chwili że niepotrzebnie utrudniasz sobie życie - mam na myśli różne kleje i lakierowanie.
Ale... Efekt jest bardzo OK, a o to chyba chodziło.:)
Czy klejenie ram SG miało wyraźną przewagę nad posłużeniem się choćby budasiem właśnie? Rozumiem że do kadłuba tę szklarnię przyłapałeś też Kropelką?

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
19-03-21 21:38  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Elegancko!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
19-03-21 23:10  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ramy oszklenia klejone do folii na butapren. Nie odważyłbym się kleić ram do folii superglutem, bo ramy by popękały przy nadawaniu ostatecznej krzywizny oszkleniu, a i niebezpieczeństwo białego nalotu na folii zbyt wielkie! Elementy oszklenia klejone do siebie nawzajem Kropelką. Do kadłuba też. Oczywiście minimalnymi ilościami, nanoszonymi punktowo igłą.
Być może można by to też zrobić butaprenem, jednak sprężystość folii moim zdaniem wymaga właśnie kleju łapiącego w sekundy. Ale jestem pewien, że niektórym bardziej pasuje butapren ;-)
Cieszę się ponownie, że się podoba!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-03-21 20:13  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zrobiłem ostatni element kadłuba przed przejściem do budowy skrzydeł.
To oprofilowanie gaźnika- w wycinance jest opcja wykonania gaźnika bez tej osłony ( tak jak cylindrów silnika bez bulastych osłon ).

Od siebie - wyciąłem w osłonie czołowe otwory i wkleiłem kawałek czarnej rajstopy jako siatkę...

Początkowo chciałem zrezygnować kolejnego elementu- teoretycznie ciężki do wycięcia i słabo widoczny na gotowym modelu... To imitacja mocowań osłon cylindrów silnika do kadłuba. W wycinance to podkowiaste elementy szerokości ok.1 mm... Ale po obustronnej impregnacji BCG dało to się wyciąć, ostrożnie zaretuszować i przykleić - także na BCG.


Teraz czas na skrzydła...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-03-21 21:02  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jak samolot mi się nie podoba jako konstrukcja, tak model jak i robota pierwsza klasa!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
28-03-21 21:41  Odp: [R] TS 9 Junak 3 , WAK , 1:33.
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Zgodzę się z Muchą, mi też się ten samolot szczególnie nie podoba, ale oglądanie tego jak go budujesz i jak pięknie to wychodzi to czysta przyjemność!

Mariusz napisał: Klejąc oszklenie z przerażeniem zauważyłem,że stosowany przeze mnie klej (Hemol ) działa bardzo agresywnie na folię - po przyklejeniu ram do folii zawsze trochę kleju się wyciska na przyległą folię - zawsze tak było, klej przed zaschnięciem usuwałem na bieżąco-jak zawsze...Tym razem zostawały wyraźne, dość głębokie "nadżerki" w miejscu styku folii z klejem...
Ponadto pierwsze oszklenie podczas formowania fatalnie pozałamywało mi się i... kicha.
Już na tym etapie zdecydowałem,że trzeba to wykonać od nowa.


Oj, skąd ja to znam, zdaje się, że w podobnym czasie obaj przerabialiśmy ten sam problem - ja na MiG-u, a Ty na Junaku. Dobrze wiedzieć, że nie jest się jedynym, który potrzebuje drugiego modelu tylko po to, żeby wyciąć ramki oszklenia :)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 15Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024