FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-03-21 15:20  [R/G] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Od ładnych kilku lat po moich szafkach i szufladach wędruje wymieniony w tytule model. Kiedyś go zacząłem, ale jakoś nie miałem serca do budowy i tak sobie leżał ledwie napoczęty. W końcu uznałem, że sam się jednak nie zrośnie i stąd ta relacja. Znam swoje tempo budowy i od razu ostrzegam, że szybko nie będzie. Wodotrysków też nie będzie, bo ciągle za mało umiem. Postaram się po prostu skleić kociaka tak jak to autor wycinanki zaplanował.

Na razie mam zbudowany kadłub i przyklejone kilka drobiazgów zgodnie z instrukcją. Do tego główną bryłę wieży, praktycznie bez drobiazgów.







Z uwagi, że najbardziej monotonną w budowie rzeczą będą koła, to zacząłem już je przygotowywać.



Plan jest taki, że zmontuję komplet kół, a żeby się nie zanudzić, to w międzyczasie będę przyklejał do kadłuba jakieś mało podatne na uszkodzenia drobiazgi.

--

Post zmieniony (01-10-23 17:31)

 
07-03-21 00:19  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

StuG
Bez wodotrysków tzn. nie będę dorabiał czego autor nie przewidział itd. Nie czuję się na siłach jeszcze, na modele ulepszane kiedyś przyjdzie czas :)

Kris
Jw. pewnie zawiodę część widowni, ale gąsienic z pojedynczych ogniwek raczej nie będzie. Takie rzeczy to może jak kiedyś się zabiorę za tego fajniejszego kota - Panterę :)
Pierwsze cięcia przy kołach były u mnie w chyba gdzieś w 2014 czy 2015 przynajmniej tak mi się wydaje, także mój model też już swoje odleżał. Może te tygrysy z MM po prostu muszą trochę dojrzeć, jak wino? ;)

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
09-04-22 09:59  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Wbrew temu co mogłoby się wydawać to relacja nie jest martwa. Trwało to ponad rok, ale zmęczyłem wreszcie te koła, a przynajmniej większość. W sumie przez ten czas to najczęściej siadałem przy biurku, patrzyłem co jest do zrobienia i stwierdzałem, że nie dzisiaj. W końcu jednak pogodziłem się z faktem, że ten akurat model nie chce skleić się sam, a przynajmniej koła nie chcą. Mówi się trudno i trzeba to zrobić samemu. Bandaże malowałem ponieważ, mocno się odbarwiły po impregnacji modelu lakierem. To była moja wina, bo nie przyszło mi do głowy żeby najpierw sprawdzić jak wycinanka zareaguje na capon rozcieńczony rozpuszczalnikiem, a taki akurat miałem pod ręką. Zdjęcia są robione przy sztucznym świetle więc model wygląda na bardziej pomarańczowy niż w rzeczywistości.



Same koła i ich pierwsza "warstwa" już na swoim miejscu. Byłem niezadowolony z prób retuszowania tyłów kół, więc poszedłem z odpowiednim skanem do drukarni i za niewielką cenę miałem drugi komplet odpowiednich części. Wydruk ze skanu jest bardziej pomarańczowy niż wycinanka, ale to tylko tyły kół i są praktycznie niewidoczne. Ponadto w świetle dziennym różnica nie rzuca się jakoś strasznie w oczy i mogę z tym żyć.



Środkowa "warstwa"



I wreszcie koła zewnętrzne. Te w końcu będzie widać, więc starałem się wybrać te które wyszły najlepiej.



Jak widać na ostatnim zdjęciu konserwacja i naprawa tego podwozia musiały być koszmarem mechaników. Zostały mi do zrobienia jeszcze cztery koła pozostałych typów, więc najbardziej monotonna część budowy już za mną.

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
10-04-22 23:20  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

jhradca,
Zaraz tam leciwe, raptem 24 lata :) Papier wycinanki jest dość sztywny, ale nie zauważyłem żeby się łamał. Dla mnie głównym argumentem, żeby ruszyć akurat tego tygrysa było to, że wycinankę posiadałem i do tego wyglądała na taką z którą sobie poradzę. Wolę mieć na półce model uproszczony, ale sklejony poprawnie, niż bardziej szczegółowy i pokazujący, że mnie przerósł. Poza tym coś mi świta, że akurat ten MM to chyba uproszczona wersja tygrysa, który był też wydany u Hala.

Kruszyna,
Będą paski, tak jak projektant przewidział. To nie pantera, żeby mnie kusiło dłubanie z pojedynczymi ogniwkami. Oglądałem galerie tego modelu i mnie paski jakoś szczególnie nie rażą, zwłaszcza jeżeli model (poza bandażami) będzie w standardzie. Może innym razem przy jakimś mniejszym czołgu skuszę się na próby z ogniwkami.

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
11-04-22 17:39  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Demon,
Moim zdaniem więcej w tym przypadku niż jakiejś wielkiej techniki, ale może to akurat komuś pomoże.

1. Elementy wyciąłem nożykiem olfy Ak-3. Nie byłem zbytnio zadowolony z efektu, więc trzeba było szlifować. Każdy z pierścieni został z grubsza oszlifowany papierem bodajże 150 czy 160 - zwykłym stolarskim którym normalnie się deski szlifuje, ale takim zużytym więc nie zdrapywał zbyt agresywnie. Kawałek mam przyklejony do patyczka po lodzie, a kawałek wokół jakiegoś mało używanego pędzla, tak żeby się wygodnie pracowało.

2. Pierwsze malowanie było taką farbą akrylową https://happycolor.pl/akrylowe/112-912-farby-akrylowe-kolory-podstawowe.html#/4-kolor-bialy/153-pojemnosc-75_ml/206-opakowanie-tubka tylko czarną. Jest ona gęsta więc rozrobiłem ją z wodą do konsystencji standardowej pactry. Zakładałem bezpodstawnie, że farba jest matowa, ale to taki półmat jeżeli już. Na podkład się nadaje.

3. Gdy farba wyschła, kolejne delikatne szlifowanie, a potem kolejne malowanie. Szlifowanie na tyle aby wygładzić nierówności, ale w miarę możliwości nie zedrzeć za dużo farby.

4. Było jako tako więc wziąłem papier ścierny wodny 600 i na sucho lekko przeszlifowałem elementy jeszcze raz i pomalowałem.

5. Jeszcze gdzieniegdzie mi coś nie grało więc kolejna runda z papierem wodnym tym razem 800 i kolejne malowanie. Na tym etapie już pactrą czarny mat. Chyba dwie albo trzy warstwy tej pactry nałożyłem, a pomiędzy nimi jeszcze raz tym samym papierem 800. Był już wtedy dość brudny, więc nie zdzierał farby, tylko ja "matowił", tzn. było widać, że farba została przetarta papierem, ale sama warstwa farby nie była zdarta.

Ogólnie to umęczyłem się z tą pactrą. Albo za słabo ją mieszałem, albo miałem wyjątkowego pecha i trafiłem dwa słoiczki pod rząd z jakąś wadą fabryczną. Stawiam na słabe mieszanie, ale wcześniej starczało i nie rzucały mi się potem w oczy niedoskonałości koloru. Tym razem po malowaniu na niektórych obręczach zostawały takie niewielkie jakby ciemniejsze smugi, widoczne dopiero gdy się patrzyło pod kątem. Już poprzednio miałem ten sam problem przy malowaniu kół do Ju-88, ale wtedy uznałem że to i tak resztka słoiczka i może mam zbyt rozcieńczoną farbkę. Na zdjęciach tego nie widać, bo odpowiednio dobrałem koła, ale ja wiem że nie wszystkie są takie jakbym chciał.

6. Ostatnim etapem było połączenie dwóch połówek bandaży i samych tarcz kół. Chcąc oszczędzić sobie roboty, krawędzie przeszlifowałem tylko na tyle aby połówki bandaży ładnie do siebie pasowały i nakleiłem paski czarnego brystolu. Pomalowałem, zeszlifowałem niedoskonałości i pomalowałem jeszcze raz.

Farbki do malowania miałem rzadkie, dzięki czemu kolejne warstwy były cienkie i nie musiałem zeszlifowywać śladów po pędzlu.

W skrócie te bandaże do efekt wielokrotnego szlifowania i malowania. Właściwie gdyby się nie odbarwiły i gdybym w końcu zainwestował w cyrkiel do cięcia to miałbym o wiele mniej roboty :)

--

Post zmieniony (11-04-22 17:40)

 
12-04-22 23:36  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Odpowiem w ten sposób, projektant w wycinance pokolorował bandaże na czarno. Ja nie chcąc ingerować w projekt bardziej niż to niezbędne aby naprawić swoje błędy, pomalowałem kolorem czarnym matowym. Bandaże tego typu kół były gumowe co widać np. na tym zdjęciu tygrysa z Bovington https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Panzerkampfwagen_VI_Ausfuhrung_E_%28Tiger_131%29_track_2017_Bovington.jpg. Dałoby się dobrać jeszcze lepszy kolor gumy niż czarny mat, ale moim zdaniem jest on już akceptowalny. Poniżej jeszcze kilka przykładów jak taka guma wygląda.
https://fotowedrownik.pl/wp-content/uploads/2021/06/Muzeum_Broni_Pancernej_b08-850x567.jpg
http://data3.primeportal.net/tanks/thomas_voigt/jagdpanther/images/jagdpanther_16_of_83.jpg
https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/33/c8/5feb3758b5246_o_large.jpg

--

Post zmieniony (12-04-22 23:47)

 
30-04-23 16:12  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Przyszedł czas na coroczną aktualizację budowy :) Zmogłem wreszcie ten układ jezdny. Złożenie kół napędowych i napinających poszło bez problemów, za to gąsienice są ostatecznie ze skanów. Nie żeby ich budowa była jakoś bardzo trudna, ale okazało się, że wycinania takich małych otworów musiałem się nauczyć i dwa razy efekt nauki posłałem do kosza. Za trzecim podejściem uznałem, że jest już akceptowalnie. Ostatecznie to chyba najlepszy układ jezdny jaki do tej pory zrobiłem.



Wykonałem też zdecydowaną większość górnej płyty. Teraz zrobię sobie przeskok do wieży.


--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
28-06-23 19:44  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Po zakończeniu układu jezdnego jakoś o wiele przyjemniej się siada do tego tygryska i tym sposobem zmontowałem wieżę. Lufa właściwie też jest już dopasowana i prawie gotowa, ale na razie jej nie montuję bo mam przekonanie graniczące z pewnością, że tylko by mi przeszkadzała w dalszej budowie. Aparat w moim telefonie mocno głupieje przy sztucznym świetle, wszystkie fotki były robione w tym samym miejscu i przy tej samej żarówce, a praktycznie każda jest inna, wystarczy trochę inaczej pochylić urządzonko i kolor już jest inny.




--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
29-06-23 22:16  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

jhradca, stary, Piotr P.

Dziękuję, jak nic nie zepsuję do końca budowy to może być mój najlepszy model jak do tej pory.

97, Piotr P.

Z tym retuszem to nie jest aż tak pięknie, w świetle sztucznym wygląda idealnie, w dziennym nieco gorzej bo farbka jest ciemniejsza niż wycinanka. Używam Pactry A96, jest to taki kolor piaskowy ale taki trochę w brąz a wycinanka wpada trochę w pomarańczowy. Tak długo jak to tylko retusz i nie muszę malować większych powierzchni to jest dla mnie do przyjęcia. Nic lepszego i tak bym raczej nie umiał namieszać, a pół słoiczka akurat leżało w szufladzie.

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 
25-07-23 18:20  Odp: [R] PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 1:25 MM 4-5/98
Dominik 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5
 

Pogoda jakoś dopisuje więc udało się ukończyć tył.



Zostało już niewiele elementów, więc następnym razem to już będzie galeria na zakończenie tej trwającej o wiele za długo relacji :)

Józef
W tym Małym Modelarzu projektant nie przewidział gąsienic z pojedynczych ogniwek, więc jednak musiałeś kleić innego kota. W sumie to prawie każde wydawnictwo ma swojego, więc jest z czego wybierać :)

--
"Wielka Brytania zawsze walczy do ostatniego żołnierza swoich sojuszników"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024