FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 15Strony:  <=  <-  11  12  13  14  15  -> 
01-03-21 07:31  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
CardShipModelist   

Ja z litra zaipregnowalem Bismarcka California West Wirginie King Georga Fuso Maya i 2 x takao
walek 100mm, capon prosto z puszki. Super micro leciutki połysk. 15 minut i wycinanki składam i nic się nie klei.

Post zmieniony (01-03-21 07:33)

 
01-03-21 17:27  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Większość caponu pochłonęły dodatki laserowe i tektura.
Gruby karton mocno pił. Może przesadziłem. Nie żałowałem caponu pod kątem szlifowania. CA bardzo mnie uczula.

 
01-03-21 17:37  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bonthyc 

 

Caponujesz tekturę? Co to daje? Nie pyli tak po zalaniu CA podczas szlifowania?

 
01-03-21 18:22  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Elementy wycięte laserowo będą malowane i szlifowane (ostoja, koła, szprychy). Chciałem również przeszlifować aby pozbyć się "włosków". Karton zaimpregnowałem przy okazji testu druku cyfrowego. Szukam alternatywy dla CA, może nie w 100%, ale w znacznej większości. Testowalem również paraloid B72 (żywica którą rozpuszczam w acetonie technicznym). Mogę uzyskać określony roztwór. W zależności jaka będzie dalsza obróbka.
Myślę, że połączenie tych dwóch technik pomoże mi unikać CA.
Niestety odchorowuję pracę z CA :( mocno podrażnia mi błonę śluzową nosa.

 
01-03-21 18:52  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Zacaponowana tektura piwna lepiej znosi traktowanie jej papierem ściernym. W Saetti wszystkie elementy laserowe miały kąpiel w caponie. Nie powiem, że pyli mniej, pyli inaczej i obrabia się szybiciej niż po nasączaniu CA. Kiedy natomiast mam do zrobienia jakąś drobnicę i caponowanie tektury piwnej ani introligatoriskiej (szarej) nie pomaga bo materia się rozpada przy obróbce, to elementy robię z HIPSu. Też mam uczulenie na CA i cały czas testuje nowe rozwiązania.

 
01-03-21 19:22  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witaj w klubie :), jeżeli nie próbowałeś paraloidu to koniecznie spróbuj. Można uczynić karton bardzo sztywnym do szlifowania a później zwilżając acetonem dalej formować. Aceton odparuje a element pozostanie w uformowanym kształcie. Jest jeszcze jedna zaleta. Można impregnować pojedyńcze części na bieżąco. Zapach nie jest tak uciążliwy. Nie odważyłbym się otworzyć puszki z caponem w domu.

 
23-08-21 11:13  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
lacek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Co do zabezpieczania się, to mam 4 uwagi/obserwacje
a) usuwamy nie tyle zapach tylko VOC (lotne substancje organiczne), większość nie jest "trująca", część jest bezwonne ale przy dłuższym wdychaniu mogą powodować problemy ze zdrowiem (np. nowotwór). Przykładem niech będzie cała historia o formaldehydzie w meblach. Formaldehyd jest rakotwórczy i go "czuć", ale w dużych stężeniach, a stężenia o których mowa przy okazji robienia mebli są dużo mniejsze.

b) usuwanie oparów, czyli najlepiej na świeżym powietrzu, jak się nie da to przy otwartym oknie + wiatrak. W zamkniętym pomieszczeniu można mieć pochłaniacz z filtrem węglowym, ale taki markowy to kilka tys kosztuje. Np taki: https://weller.com.pl/en_US/p/Zero-Smog-2-Fume-extraction-unit-for-Adhesive-fumes/3174 . Taki fume extractor mam w pracy i to działa, ale i tak trzeba mieć b.

c) ochrona osobista, czyli np maska 3M z pochłaniaczem A1 lub A2. Taka maska sprawia, że choćby nie wiadomo jak śmierdzizało w pomieszczeniu, to wewnątrz maski nie czuć nic. Przy czym "nic" oznacza naprawdę nic, a nie że "mało śmierdzi". Komplet pochłaniaczy wystarcza zwykle na kilka h pracy. Potem się je wyrzuca i kupuje nowe. Konkretnie to polecam półmaskę.

d) wszystko co śmierdzi daję do piwnicy do wywietrzenia (czasem to trwa kilka dni, ale na ogół to nie jest problem, bo sesje wolnego czasu zdarzają mi się rzadziej).

Ja mam politykę ewentualnie małego smrodzenia w domu przy otwartym oknie i zamkniętych drzwiach (dzieci) (czyli max na co sobie pozwalam to UHU Alleskleber). Wszystko inne robię w małej piwnicy no i w masce.

No i warto czytać karty charakterystyki kupowanych produktów. Najbardziej zjadliwe warto trzymać w piwnicy.


Ale też nie ma co popadać w paranoję. Typowy klej jest oparty na octanie etylu. Nie jest to substancja szczególnie toksyczna. Dlatego go używają klejów, że nie jest a działa. Natomiast jak coś można skleić dostatecznie dobrze klejem w sztyfcie jak i śmierdziuchem, to może jednak zastosować ten w sztyfcie?

Post zmieniony (23-08-21 11:25)

 
07-09-21 20:29  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Wojciech Cięciwa   

Czy Capon jest tylko 'w puszce' czy bywa też 'w sprayu'?
Bo potrzebuje jednostronnie zaimpregnować 1mm tekturę piwną (z drugiej strony mają być naklejone 'na taśmę dwustronną' elementy) i chciałbym uzyskać jakąś sztywność tej tektury, a na malowanie nie mam miejsca (format mniej więcej B0 [65x98cm])

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
22-09-21 22:10  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
tomciopaluch 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Czy taki capon będzie dobry do impregnacji papieru modelu??

https://www.rabdom.pl/pl/p/DOMALUX-Capon-Extra-1l-Podklad-wiazacy/1279?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

--

Post zmieniony (22-09-21 22:28)

 
23-09-21 10:06  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

będzie git :)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 15Strony:  <=  <-  11  12  13  14  15  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024