FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
29-12-20 13:44  [R/G] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Model ten i jego czeski bracik bardzo mnie "swędziały" od momentu publikacji. Pociąłem go gdy jeszcze klej nie wyschnął na Ju-52 a biurko było wilgotne po odkurzeniu :) Do budowy wykorzystuję gotowe wręgi i kabinę, zakupione w wydawnictwie.

Biurko posprzątane po ostatniej budowie i zamontowana nowa lampa (Velleman VTLAMP6) po delikatnych przeróbkach. Gorąco polecam, nabyłem ją po wpisie kolegi StuGa.




Historia konstrukcji

MiG-21 został zaprojektowany w ZSRR, w latach 50tych poprzedniego wieku jako myśliwiec przechwytujący, mogący osiągać prędkość przekraczającą 2 Machy. Prototyp pierwszy raz wzbił się w powietrze w 1955. Był budowany w ZSRR, Czechosłowacji, Indiach i Chinach (J-7 lub F-7). Brał udział w konfliktach zbrojnych w m.in. Wietnamie, Afganistanie, Indiach i na Bliskim Wschodzie. Samolot ten wciąż pozostaje na wyposażeniu wielu krajów, w wersjach sowieckich i chińskich. Wg informacji wikipedii, partię 25-ciu polskich MiGów-21 zakupiła firma Draken International, która wykorzystuje je do symulowania ataków na terytorium USA i odgrywania roli przeciwnika w symulowanych walkach.

Wyprodukowano 11,496 egzemplarzy w różnych wersjach, w ZSRR, Czechosłowacji i Indiach, oraz około 2,400 w Chinach, jako Chengdu J-7/F-7.

W Chinach powstały dwa samoloty na bazie MiGa-21. FTC-2000 to wersja J-7 z nowymi skrzydłami, nosem, wlotami powietrza z boków i nowoczesnym, szklanym kokpitem. Drugi samolot to JL-9, dwuosobowy samolot szkolno-treningowy.


MiG-21 7809

Ten konkretny egzemplarz rozpoczął służbę w lotnictwie polskim w 1973r, w 41 PLM. Od 1990 użytkowany przez 10 PLM w Łasku. Wycofany ze służby w styczniu 2003. Na stronie "Grupa Archeo Łask" znalazłem informację która wskazuje że samolot został wykorzystany jako cel na CPSP Nadarzyce.


Wycinanka

Wycinanka jest wydana bardzo ładnie, dobry druk, nasycone kolory, brak przesunięć. Jeden niewidoczny mankament to łamliwy, kruchy papier. Trzeba się z nim obchodzić bardzo ostrożnie przy rolowaniu i zaginaniu. Zwijanie małych elementów lub ostre załamania jak n.p. krawędzie natarcia stateczników, wymagają wcześniejszego potraktowania BCG. Inaczej papier zacznie się załamywać albo kruszyć. Przeglądałem zdjęcia MiGów z Łasek i wydaje mi się że kolory w wycinance są odwzorowane dość dobrze z wyjątkiem zielonego który jest zbyt ciemny.




Budowa

Pierwszym problemem na który się natknąłem to że numeracja części w tekście instrukcji nie odpowiada numeracji z ilustracji i wycinanki. Po zbudowaniu kadłuba przypomniało mi się że mam jeszcze inne MiGi tego autora. Pogrzebałem w szafie i znalazłem MiG-21 Bis, tam już numeracja w instrukcjach w większości pasowała do wycinanki.

Przepraszam za "dodatki" w tle niektórych zdjęć, w przyszłości spróbuję się poprawić. Robiłem zdjęcia dla siebie, planowałem tylko galerię końcową a nie pełną relację ale ktoś mnie namówił żeby wyjśc z piwnicy i się podzielić. Oczywiście obligatoryjnie dodaję że zdjęcia robione ziemniakiem z patelnią w tle.

Wanna pilota i nos:



Złożone w całość:



Z jakiegoś powodu wyszły mi drobne szczeliny na wewnętrznych oklejkach wlotu powietrza i wylotu z silnika. Niestety oklejka wlotu powietrza ma łączenie na dole co znaczy że łatka będzie widoczna. Z kolei wylot z silnika jest łączony u góry i tam już nie widać problemu. Stożek zwinął się bardzo fajnie i był wręcz idealny ale dwa razy wylądował z małej wysokości na macie no i jego perfekcyjny kształt pozostał już tylko we wspomnieniach.

Kadłub:



Jak na razie model nie był trudny, kadłub wraz ze statecznikiem zeszły się pięknie, bez problemów. Na górze statecznika jest element w kształcie łezki i tutaj móje beztalencie stało się bardzo widoczne. Nie tylko nie wyszło mi sklejanie listków ale cały element odchylił się lekko od osi statecznika. Oczywiście spróbuję to jakoś poprawić w niedalekiej przyszłości.


Następna aktualizacja na pewno będzie po nowym roku więc korzystając z okazji pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę szczęśliwego, zdrowego i owocnego w skończone modele, Nowego Roku 2021. Obyśmy w końcu mogli zobaczyć się w osobie na spotkaniach i konkursach.

--

Post zmieniony (01-04-21 14:12)

 
29-12-20 14:04  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

I bardzo dobrze,że wyszedłeś z piwnicy i pokazujesz otwarcie, co tam dziergasz!
Nic nie mów o "beztalenciu" , bo tylko drażnisz zebrane grono, które dobrze widzi, że ma do czynienia z wyjadaczem.
Co prawda jednym postem obskoczyłeś budowę połowy modelu, ale niech tam...
Czekam na kolejne odcinki !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-12-20 15:39  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Na razie jest tylko ołówek ;) Ładny ołówek! Zaskakujesz pozytywnie przekrojem tematów.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
06-01-21 22:26  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

W końcu Cię dorwałem z Twoja relacją, która jakoś mi umknęła:-) Widocznie oczekiwanie na magicznego Sylwestra z Dwójką spowodowało u mnie czasową ślepotę na drugie oko:-)
Na zdjęciach zdecydowanie więcej widać niż w okienku aplikacji Zoom i to w ciemnym pokoju - ołówek wychodzi na razie bardzo elegancko - czysto i schludnie sklejony kadłub. Jako pancerniak posiadam również jednego MIGa 21 (Miecznik) w kolekcji, więc może mnie natchniesz?:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-01-21 22:33  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Po raz pierwszy widzę zamiast grosza porównawczego klamerkę :)
A tak na poważnie , to fajny i czysty wykon robisz

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
06-01-21 22:42  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Czysta robótka :)
Takie pytanko. Czy ten mig to to samo opracowanie co MiG-21 MF "Miecznik" z Angraf-u ? Nie licząc oczywiście grafiki :)

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
07-01-21 13:31  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

StuG: cieszę się że się podoba.
Cider: to nowy standard, ekologiczy bo klamerka z naturalnego drewna :)
rodrus: to raczej ten sam projekt, autor ten sam, to samo wydawnictwo.

Skończyłem statecznik, zasobnik na spadochron, fotel/katapultę i tablicę przyrządów. Model nie będzie miał wystawionych hamulców gdyż trzeba było zbudować ich wnęki na etapie budowy kadłuba. Niestety w instrukcji nic o tym nie ma a same wnęki są przedstawione na jednym rendrze który to niestety przeoczyłem. Jak widać poniżej wraz ze skończonym statecznikiem wyłoniła się znajoma sylwetka :)



Poniżej fotel pilota i nieudana próba pokazania wykonania zegarów ze "szkiełkiem". Na każdy przyrząd nałożyłem dwa razy kropelkę bezbarwnego lakieru do paznokci. Wyszło to całkiem nieźle ale niestety zapomniałem zrobić zdjęcie przed wklejeniem tablicy w kadłub co powoduje że strasznie ciężko jest pokazać odblask "szkła".



Model wciąż składa się bardzo dobrze, wszystko pasuje i za to brawa dla projektanta. Duży minus za instrukcję: numeracja która nie zgadza się z modelem i renderami i brak informacji o wnękach hamulców. Niektóre elementy to zagadka (pasy na fotelu, wentylacja radaru) a niektóre nie są oznaczone na rysunkach, jedynie zaznaczone miejsca przyklejenia (uwypuklenia wnęk kół). Oczywiście mogłem coś przeoczyć, starość nie radość i jeżeli tak to zwracam honor.

Chciałem podkreślić że nie krytykuję Pana projektanta a jedynie mam nadzieję że moje spotrzeżenia będą wzięte pod uwagę zanim pojawi się kolejna wersja, na co mam nadzieję, bo opracowanie jest bardzo dobre a temat na pewno rozwojowy :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
07-01-21 20:16  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Szkoda , że odpuściłem . Model już teraz prezentuje się pięknie

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
22-02-21 12:47  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Krótka aktualizacja żeby nie było że się obijam. Do sklejenia pozostały pylony i owiewka. Reszta gotowa i zaczynam składać wszystko do kupy:



Pojawił się mały zonk, prawa lotka ma zły kolor, nie wiem czy mi się będzie chciało to poprawiać, jeszcze pomyślę :) Druga zła wiadomość to że przy retuszowaniu drzwi przedniego podwozia wyjechałem ciemną farbą na jasny brąz i popsułem częśc próbując to naprawić. Będę kombinował jak to naprawić, w najgorszym wypadku dobiorę coś ze "złomu" modelarskiego.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
22-02-21 18:08  Odp: [R] MSModel MiG-21MF 7809, 1:33
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

W takim razie składaj Pan do kupy te wszystkie precyzyjnie i czyściutko wykonane elementy . Już widać że wyjdzie piękny model .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024