FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
19-02-21 11:23  [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
mvonp   

Hej,
Chciałbym zacząć składać modele papierowe, bo mam pełno starych wydań Małego Modelarza. Na trening wziąłem monitor rzeczny ORP Kraków i teraz pojawia się kilka pytań:

1. Jako, że nie podoba mi się kolorystyka tego modelu, pokład jest obrzydliwy, chciałbym go przemalować. Malowanie częściowe jak rozumiem nie wchodzi w grę? Jeśli nie, to jak się do tego zabrać? Po złożeniu modelu, mam go pomalować farbą podkładową a następnie przemalować wg. mojego uznania? Jak Pomalować te drobne detale typu, linie na burcie? Czy używacie do tego celu taśmy malarskiej aby taką cienką linie namalować?
2. Jak w takim razie zadbać o estetykę i o czym należy pamiętać? Co z liniami podziału blachy? Innymi drobnymi elementami, które widniały na oryginalnym nadruku? Co zrobić z oznaczeniami i innymi symbolami widniejącymi na burcie? Jeśli zaszpachluje poszycie i pomaluję to skąd mam wiedzieć, gdzie były linie podziału blachy? Jak sobie radzicie z takimi problemami?

Malowanie:
1. Czy malowania lepiej dokonać na tym etapie, czy już po złożeniu całości modelu?
2. Wycinankę zabezpieczyłem kaponem, rozumiem, że jak się zdecyduje na malowanie to najpierw położyć warstwę farby podkładowej a na to kolory wg. uznania?

Przepraszam z góry za niefachowość ale dopiero poznaję arkana tego hobby.

 
19-02-21 11:49  Odp: [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
CardShipModelist   

Nic nie rób tylko naucz się najpierw poprawnie i schludnie sklejać skoro jesteś zielony w temacie. Naucz się różnych technik cięcia , gięcia , formowania papieru , retuszu itp itd.

 
19-02-21 12:35  Odp: [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Przygotowanie do malowania modeli kartonowych zwłaszcza starych MMów to trudne pracochłonne zadanie, wymagające caponowania ,tłoczenia lini podziału, podklejenia miejsc tłoczenia, potem trzeba jeszcze fakturę kartonu V klasy lakierować 2 x i szlifować międzywarstwowo. A jeszcze szpachlowanie kanciastych miejsc i 3 x tam lakier. Tak że gra nie warta świeczki. A pomalowane bez przygotowania to będzie jeszcze bardziej obrzydliwe. Jest masa modeli wydanych na porządnym kartonie i porządnie wydrukowanych . Jeśli jest kwestia finansowa to można sięgnąć po modele sprzed 10 - 15 lat które są do nabycia już od kilkunastu złotych np. z wydawnictwa WAK.

 
19-02-21 12:53  Odp: [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Nie mam nic do starych MMów, lubię wręcz retro modele i to sklejone z oryginału a nie ze skanów, ale chyba nie są dobrym wyborem na początek. WAK czy Orlik mają w ofercie kilka fajnych, prostych, niedrogich okrętów, ze świetną grafiką, mimo że prostych to wg mnie efektownych modeli, wydaje mi się że bardzo dobrych na początek przygody z kartonem.
https://sklep.orlik-models.pl/modele-kartonowe-1/statki-i-okrety-1/statki-i-okrety-skala-1-200/orp-krakowiak.html
https://sklep.orlik-models.pl/modele-kartonowe-1/statki-i-okrety-1/statki-i-okrety-skala-1-200/orp-slazak-1.html
https://sklep.orlik-models.pl/modele-kartonowe-1/statki-i-okrety-1/statki-i-okrety-skala-1-100/129-mitsubishi-t-14.html
https://sklep.orlik-models.pl/modele-kartonowe-1/statki-i-okrety-1/statki-i-okrety-skala-1-100/115-radzieckie-kutry-rzeczne-jaroslawiec-ja-5-i-ja-6.html
Tak jak przedmówcy doradzają - najpierw popróbuj skleić poprawnie model bez malowania. Wbrew pozorom, malowanie nie jest takie łatwe.

--
54323031

 
19-02-21 23:16  Odp: [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
Grigorij     

Mały Modelarz już dawno przestał być wydawnictwem dla Małych czyt. Nowych Modelarzy.
Zdecydowanie jak przedmówcy , z tym że ja polecam wydania JSC - są proste nawet te najstarsze nie wymagają pracowni lakierniczej i szybko zbudujesz kolekcję . Skala trochę nietypowa bo 1/400 ale do nauki na pierwszy raz w jak znalazł.

Pozdrawiam.

 
20-02-21 10:29  Odp: [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Malowanie modeli to nie jest sprawa dla początkującego, bo wbrew pozorom wymaga ono bardzo dużych umiejętności, także czysto modelarskich. Nie zaczynaj nauki wspinania się na góry od wyprawy na K2 :-)
Na początek sugeruję pójść za poradą Grigorija, a gdy już nabierzesz wprawy, zajrzyj do modeli o których pisze Petrov.

 
20-02-21 10:53  Odp: [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 16


 - 16

A ja napiszę trochę przewrotnie, że najlepiej to kup sobie monitor rzeczny ORP Kraków z wydawnictwa Kartonowa Kolekcja, sklej go sobie w tzw. standardzie i będziesz miał co postawić na półce (tu jeszcze chyba mają go w sprzedaży: http://www.model-hobby.pl/index.php?f=prod&pid=2125). A z tym z Małego Modelarza, to próbuj tego malowania. Jak wyjdzie, to super, a jak nie wyjdzie, to mała strata, ale i tak będziesz do przodu, bo nauczysz się czegoś na swoich błędach.

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

 
20-02-21 12:06  Odp: [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,na początek coś w małej skali 1/50 , 1/100 jakiś prosty kuterek ,jeśli malowanie to przed sklejeniem ,jakimiś akrylami ,ale porządnie przygotowaną powierzchnie ,ostatnio kleiłem stare wydanie MM ,lekko przetarłem uprzednio kaponowane oklejki ,potem podmalowałem bardzo rozcieńczoną farbą ,tu akurat pomniejszyłem wycinankę .Oklejki dna można zastąpić kartonem barwionym w masie oryginalne oklejki mogą być szablonami,,pozdrawiam Marek

PS > 3/1983 Polski trałowiec Kormoran skala wycinanki 1/100 mój model 1/200



--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
20-02-21 13:34  Odp: [technika] [okręty] Parę pytań początkującego
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ten Kormoran mimo że wydany wkrótce po stanie wojennym to miał dość dobry papier. Dramat z kartonem i syfiarskim drukiem to zaczął się gdzieś od 1985 roku i ciągnął się jeszcze do lat 90 tych.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024