FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
27-03-21 17:45  Odp: [R] Knoller CII z Answera
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja też uważam, by wykonać km strzelca. Samolot rozpoznawczy nie mógł być bezbronny!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-03-21 00:25  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Przekonaliście mnie ;-)
No to ostatnie kilka zdjęć z budowy, więcej nie będzie. Model jest gotowy, jutro lakier i galeria końcowa.
Ale najpierw - jeszcze ostatnie ciekawostki żeby nie przedłużać.
Skrzydła mają charakterystyczne przetłoczenia (nie znalazłem lepszej nazwy), dobrze widoczne na tym zdjęciu:



Więc odwzorowałem je:



Karabin Schwarzlosse 8mm - znalazłem zdjęcia wersji lądowej, ale wszędzie wygląda tak samo - więc przyjąłem, że lotniczy jest pewnie taki sam, różni się mocowaniem i raczej nie był malowany na zielono ;-) No i inny magazynek (chyba, bo tu jest zdemontowany).
Karabin w całości powstał od podstaw, w 100% z kartonu.
Stożkowy wylot lufy jest imponujący.





--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-03-21 00:46  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Wspaniały model. A to skrzydło tłoczone na jakimś szablonie?

--
Pozdrawiam,
Arek

 
28-03-21 11:01  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ładnie to wszystko wygląda !
Te "przetłoczenia" to w rzeczywistości nie są przetłoczeniami tylko są to końce żeberek w sklejonym razem odcinku powierzchni górnego z dolnym płóciennym poszyciem ("wsunięte" w dwie warstwy płótna).
Taka konstrukcja krawędzi spływu była sztywna i zrobiona ze względów aerodynamicznych - nie powodowała falowania (drgań) krawędzi spływu skrzydeł dolnego płata gdzie nie było lotek. Podobne rozwiązanie stosowano w austriackich łodziach latających (i nie tylko) np. typu Lohner.
Szkoda, że nie przetłoczyłeś oklejki skrzydeł wzdłuż linii przebiegu żeber - teraz mamy gładkie powierzchnie dolnego płata a na końcach wyraźnie widoczne wypchnięcia końców żeberek. Podejrzewam, że górny płat jest zrobiony tak samo tzn. bez tych linii przetłoczeń.
Takie uwidocznienie żeberek ja w niektórych modelach (gdzie pokrycie jest papierowe nie batystowe) robię poprzez delikatne ugniatanie powierzchni pokrycia miedzy żebrami - powstaje wtedy lekkie zagłębienie między nimi.
W przypadku Knollera to linia przebiegu żeber nie jest widoczna od krawędzi natarcia, ponieważ krawędź była tzn. przód żeberek oklejony sklejką. Widoczne są także noski międzyżebrowe (do połowy cięciwy płata), których przód też nie jest widoczny. Całość była osadzona na dwóch dźwigarach i usztywniona wykrzyżowanymi linkami stalowymi. Były różne techniki mocowania płótna do żeberek ale to już inna innszość - natomiast na niektórych samolotach miejsce klejenia/szycia płótna do krawędzi żeberek wzmacniano paskami płótna od wewnątrz i od zewnątrz (czasami innego koloru) np. widać to doskonale na Fokkerze D.VII.

 
28-03-21 12:28  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dlatego napisałem, że nie znalazłem lepszego określenia. Obie powierzchnie są po prostu sklejone między żebrami, tak zrobiłem i ja.
Oklejki skrzydeł są mocno nagniecione na liniach przebiegu żeber, moje zdjęcia pokazują oklejki jeszcze przed sklejeniem ich w skrzydło, zaraz po przetłoczeniu. Będzie widać w galerii końcowej. Starałem się oczywiście gnieść tak, żeby krawędź natarcia ominąć.

Arek - nie mam szablonu, użyłem arkusza polistyrenu o grubości 0,25mm - krawędź po prostu układałem pod oklejką skrzydła na linii gięcia i dociskałem, każdy bok z osobna.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-03-21 12:39  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Model rewelacja karabin też tylko gdzie zbiornik na wodę którą trzeba dostarczyć do chłodzenia km.
Wszystkie samoloty K.u K. sił powietrznych najjaśniejszego Pana jeśli używały karabiny M7 to ze względu na bardzo dużą wagę prawie 22,5 kg musiano zrezygnować z chłodnicy wodnej. Najpierw zrobiono hybrydę czyli zostawiono płaszcz po zbiornika osłonowego tylko wykonano w nim otwory zmniejszające masę i polepszające chłodzenie a tak już od połowy 1915 roku zaczęto montować karabiny pozbawione jakiejkolwiek osłony i była to tylko sama lufa nawet bez tłumika płomieni. Modyfikacja dała na tyle dobre rezultaty że km M7 zaczęto montować na rodzimych konstrukcjach myśliwskich. Jedyne z czym sobie nie potrafiono poradzić przez cały okres WW to synchronizacja M7 ale to już temat na inna bajkę.

Pozdrawiam.

Paweł O.

 
28-03-21 12:55  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dobra uwaga. Jedyne zdjęcie Knollera z karabinem jakie znalazłem, pokazuje wersję właśnie bez chłodnicy - wyglądającą dość rachitycznie, ale to całkiem inna maszyna.
Ja się zasugerowałem opracowaniem (niestety) i zdjęciami wersji lądowej z chłodnicą. Traktuję ten karabin i tak jako lekkie oszustwo w stosunku do oryginału, bo na wszystkich zdjęciach tego konkretnego egzemplarza (również czarno - białych) karabinu nie ma.



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-03-21 13:13  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No piękne zdjęcie Tomku znalazłeś nawet z polową modyfikacją spustu i celownikiem muszką wiatrową domowej roboty. A na zdjęciu to chyba HB C.I w wersji Ufag.
Ale fotka śliczna.

 
28-03-21 15:02  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czyli wszystko jest OK odnosnie "plastyki" powierzchni płatów.
Tak jest Panie Pawle to Hansa-Brandenburg C.I produkcji UFAG bo ma dokładnie osłonięty silnik (pełne okapotowanie) no i doskonale widoczna jest "trumienka" ale "trumienki" montowano również w innych fabrykach.

 
03-04-21 14:29  Odp: [R] Knoller CII z Answera
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Model gotowy, zapraszam do galerii.
Podczas końcowego lakierowania dałem ciała, bo przesadziłem z matem a aerograf (stara chińszczyzna) się lekko rozszalał i chciał pomalować coś wielkości Pałacu Kultury. Na niektórych linkach widać więc kłaki, zebrane z powietrza. I kilka innych nieładnych miejsc, o których naprawę musiałem dłużej powalczyć i bardzo się zniechęciłem.
Wyciągam z tego lekcję i kolejne modele będę malował etapami, przed końcowym montażem a na pewno przed mocowaniem olinowania. Tak, jak zrobiłem kiedyś w przypadku Gotha G.IV i sprawdziło się.
Karabin to jedyna mistyfikacja - bo nie wiadomo czy był, a jeżeli był to pewnie bez chłodnicy zgodnie z podpowiedziami kolegów. Ale fajnie wygląda ;-)














--

Post zmieniony (04-02-22 20:48)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024