FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 46Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
11-08-21 13:38  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
dzięki za pozytywny odbiór mojej pracy :)
Mariaszek "ludzie z SNE" nie są źli, po prostu lubią dokuczać :P Może mój wygląd na to nie wskazuje, ale stuknęło mi niedawno 26 lat, więc przed 50 rzeczywiście powinienem skończyć xD
Fantom Model oczywiście, że można :) Wszelkie rady mile widziane ^^
Uwaga odnośnie tych punktów do drutowania jak najbardziej słuszna, jednak wydaje mi się, że idzie to czym innym :/
Nie wiem dlaczego, ale moja drukarka nie do końca rozumie co to jest kontur "hairline", przynajmniej w przypadku koloru czarnego.
Co prawda w Ilustratorze nie ma czegoś takiego, ale jego wartość (0,076 mm) wklepałem ręcznie.

Wrzucam powiększenie wydruku. Pod oklejką dałem dla porównania fragment miedzianego drucika o średnicy 0,2 mm.
Jak widać, jego szerokość jest podobna do konturu części, czyli jest on blisko 3 razy (!) grubszy, niż być powinien...





Na czarnym kolorze kropeczki (średnica 0,2) są ustawione jako czysta biel. Czarne kropki, a właściwie okręgi xD, w przypadku "normalnego" drukowania, nie powinny już tak razić w oczy, a po nawierceniu i wklejeniu drucika nie powinno już być po nich śladu :) Także pytanko, czy jest sens do tego wracać, bo klikania może być sporo :P

W przypadku drzwi i bulajów prawie całkowicie zrezygnowałem z koloru czarnego. Tu z kolei mam pewne obawy, że po wydruku może być to dość mało widoczne, ale pewnie i tak większość osób jakoś to "uplastyczni" poprzez naklejenie docelowych elementów.



Z niektórych elementów wycinanki kontur wywaliłem od razu. Do tej pory eksperymentuję, a co z tego wyniknie, w którą stronę dążyć i czy wprowadzone rozwiązania są korzystne dla sklejającego dowiem się zapewne już po docelowym wydruku albo pocięciu :P

Pozdrawiam i dziękuję :)

--

 
11-08-21 14:20  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

hehehe optymista, wtedy co najwyżej dowiesz się, ile jest permutacji i wizji jak to powinno być, bo co sklejacz to odrębne zdanie.
Natomiast rady Artura (Fantom) są przetarte w boju i poparte nie jednym samodzielnie wydanym modelem, śmiałobym wdrażał, a przynajmniej przetestował.

Sam śledzę z zapartym tchem postępy w oczekiwaniu na świeżo zadrukowany karton w offsecie. hehehe ehhh majaki przyszłości. Mam nadzieję: ]

 
11-08-21 14:47  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Panowie, rozszyfrujcie laikowi skrót SNE :)

 
11-08-21 22:52  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Sklejanie Na Ekranie - inicjatywa modelarska podejrzanej grupy GEKO, która trwa już od kilku ładnych miesięcy.
W skrócie, są to spotkania on-line, gdzie sklejamy w domach i gadamy w czasie takiej telekonferencji:-) Niektórzy czasem tylko gadają, albo próbują coś kupić w internetowych sklepach modelarskich, co rzadko się udaje:-)

A model wychodzi zacnie - masz jeszcze Krzysiu 24 lata na dokończenie - jest szansa:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
11-08-21 23:29  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Hej

>>Nie wiem dlaczego, ale moja drukarka nie do końca rozumie co to jest kontur "hairline"

Zdecydowanie nie ufaj temu, co do ciebie mówi twoja domowa drukarka. W druku offsetowym, na profesjonalnych maszynach, wszystko wychodzi ostrzej. Jednak maszyny drukarskie to nie plujka z kilka stówek.

Grubość 0,076 mm, nie wiem dokładnie, ale pewnie to będzie coś w okolicach grubości włosowej w Corelu, zresztą nazwa chyba ta sama. Więc włosowy w druku z drukarni jest ok. Tam gdzie różnica odcieni jest mniejsza i mogłoby się to zlać daję 0,1 mm.

Miejsca na odrutowanie : nadal chyba tam jest czarny/biały? Mi bardziej się podobają takie stonowane czyli te 80% i 30% szarośći, zobacz jak to będzie wyglądało na ekranie. Takie ostre różnice wyglądają nienaturalnie (według mnie). Takie stonowane mogą nawet zostać bez odrutowania, nie będzie się rzucało w oczy , że czegoś tu brakuje przyklejonego. Oczywiście tu już do tego nie wracaj i nie zmieniaj co jest. Pobaw się przy kolejnych elementach, może dojdziesz do czegoś co ci się spodoba. A zmień na samym końcu, aby było jednolicie w całym modelu. Wiem, że to dużo klikania, ale co tam, browar w garść i na wieczór masz zapewnioną imprezę :-)

Drzwi, buleje: wygladają bardzo fajnie, w druku powinno być dobrze. Na wszelki wypadek możesz dać "luzem" te drzwi obok jako bonus, wyjadacze mogą sobie wyciąć i nakleić, uplastyczni to model. A taki Karaś to i zawiasy dorobi....

--
wydawca przez małe "w"

 
17-08-21 17:14  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Cześć,
znalazłem chwilkę na aktualkę :P
StuG dzięki za dokładne wyjaśnienie, sam bym tego lepiej nie zrobił :P
Fantom tak, nadal jest tam czarny/biały. Z tematem dziurek się jeszcze "prześpię". Ale już wiem, że rada nie pójdzie na marne, planuję w ten sposób potraktować najbardziej rzucające się w oczy znaczniki symetrii :) Na przykład te:



Drzwi oczywiście będą obok luzem, do naklejania. Z zawiasami też robiłem kiedyś próbę, ale z kartonu wyglądały ciut dziwnie ^^. Lepszą opcją wydaje się cienki drucik :)

Wracając do komina...
Jedną z zagadek była dla mnie ilość tych "obręczy" wokół komina, zwłaszcza w tej jego owalnej części. Na planach miałem 4 sztuki, ułożone tak, jak na podrzuconym kiedyś renderze.
Swego czasu myślałem, że może było to demontowalne, albo ich ilość się zmieniała po modernizacjach. Teraz jestem coraz bardziej pewien, że Trento miał tam, przez cały okres służby, tylko jedną obręcz, u samej góry.



Właśnie taka wersja znajdzie się na modelu testowym :)
Zdjęcia wprowadzające w błąd pochodziły z bliźniaka, tam było sztuk 4...

Druga rzecz, która mnie zastanawia, to jakaś tajemnicza ciemna plama na podstawie komina. Nie wiem, co to jest, na cień mi to raczej nie wygląda. Nowe elementy wyposażenia też się raczej tam nie pojawiły.



Zrobiłem obie wersje, jedną z tą plamą w kolorze kamuflażu, drugą czystą. Wersja z plamą wyglądała ciekawiej, więc ona wylądowała na surówce :P

Tutaj już o innych plamach, od strony prawej burty. Tak mniej więcej będzie wyglądać "wersja wczesna", z niedokończonym kamuflażem.



Ja będę kleił głównie tą późną. Jedną z opcji był kamuflaż "złamany" xD



Średnio mi się to widziało, więc powstała jeszcze taka wersja:



Tu już z nadanym kształtem podstawy :)





Na dzisiaj tyle, do następnego :)

Pozdrawiam

--

 
25-08-21 12:58  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Hejka,
kolejna porcja zdjęć.
Wnętrze komina. Dość głębokie, to chyba głównie przez to, że nie podobają mi się, jak są takie zatkane dekielkiem :P



Niedawno zastanawiałem się, do jakiej wysokości powinny sięgać te prowadnice? dymu wewnątrz. Sprawę komplikuje trochę to, że Trento miał tę kapę? na kominie dorobioną w późniejszym okresie. Pytanko, czy Włosi chcieli mieć po prostu wszystkie krążowniki spójne stylistycznie, xD czy dłubali również w jego wnętrzu, by rzeczywiście pełniło to swoją funkcję? :P

Wspomniana wcześniej kapa?





Połączone oba fragmenty, z pierścionkiem zatykającym. Nie jestem pewien, czy powinien on tam być, ale ułatwia on trochę robotę i nadaje właściwy kształt zewnętrznej części komina.





Jakieś małe podstawki na przodzie i z tyłu komina:



Całość :)





Tak sobie patrzyłem na to wnętrze komina i w pewnym momencie uznałem, że wygląda to trochę dziwnie.
Chwilę wcześniej trafiłem na fotkę, co prawda pochodzącą (chyba) z Andrea Doria, ale widać mniej więcej o co chodzi.



Postanowiłem jednak te prowadnice? wydłużyć, by sięgały do końca kapy, ale o tym innym razem :)

Pozdrawiam

--

 
25-08-21 15:27  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Świetnie sklejona ta kapa na kominie. Cały komin też zresztą już zapowiada się super.
Co do tego upodabniania włoskich okrętów - gdzieś (ale już nie pamiętam kompletnie gdzie, bo było to wieki temu) czytałem, że Włosi upodabniali swe okręty do siebie dla utrudnienia ich rozróżnienia. Wtedy czytałem o tym chyba w kontekście porównania okrętów liniowych typów Conte di Cavour i Caio Duilio (przebudowanych) i Littorio. Więc może faktycznie w przypadku tych kap chodziło tylko o zewnętrzną "stylistykę". Ale czy faktycznie tak było - to nie mam pojęcia, ale może znowu uda mi się rozruszać jakąś dyskusję:).

 
30-08-21 11:44  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siema,
Mariaszek dziękuję :D Na pewno poruszyłeś ciekawy temat :) Akurat o wspomnianych konkretnych przypadkach nie czytałem, ale rzeczywiście przebudowana Doria jest podobna do typu Littorio. Z kolei Cavour najbardziej mi przypomina sylwetką... Garibaldiego xD Jeśli ktoś w realu pomyliłby te dwie jednostki, błąd mógłby być tragiczny w skutkach ^^
Odnośnie samego Trento, znalazłem takie info :)



Ciąg dalszy kumina :) Pojawiła się jakaś opaska i kilka części z tyłu. Są pewne zmiany w stosunku do kiedyś wrzuconego renderu. Włosi coś tam majstrowali i wcześniejsze cztery "rurki" zamienili na podobne rozwiązanie, jakie było od początku na bliźniaku :P





Jakaś przykładowa "fajka" :P Zastanawiam się nad alternatywną wersją uproszczoną.



Tu już komin z przedłużonymi tymi "prowadnicami" wewnątrz. Wbrew swoim zasadom podmalowałem środek na czarno xD
Wydaje mi się, że jest lepiej niż taki pusty, jak był wcześniej. Zaczęły się tez pojawiać pierwsze druty :)









Na koniec pytanko, czy ktoś z was gra w World of Warships? Jeśli tak, to czy można tam "obracać" modele okrętów w podobny sposób jak tutaj?

https://sketchfab.com/3d-models/al-littorio-2724101ec5d14164863297580e480739

Pytam, bo z powyższej stronki zniknął Trento, a czasem lubiłem zerknąć, jak do niektórych elementów podszedł tamten projektant.

Pozdrawiam :)

--

 
30-08-21 20:16  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Miło oglądać relacje tak wykonywanego modelu.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 46Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024