FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 10Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
30-07-21 15:06  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

No bardzo ładna robota, co następne? :D

A bezanem się nie przejmuj, z tego co przeglądam różne fotki i rysunki ożaglowania łacińskiego to żagiel opinający się o wanty na zawietrznej to dość częsty widok. Chyba nawet wtedy luzowano nieco wanty po tej stronie żeby żagiel mógł się bardziej wydąć.

 
30-07-21 22:59  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Faktycznie - mały jest skubany, ten bezan :)
Co do napinania want (tych niby want też, jak tutaj w bezanie), to my, modelarze mamy podobno tendencję to przeginania... napinamy ile się da.
A w rzeczywistości ponoć wanty tak na maksa napinane nie były.

Ale to tylko, takie moje marudzenie ;)
Twój model bardzo mi się podoba.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
30-07-21 23:10  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Świetnie wygląda. A te wzmocnienia na żaglach faktycznie dodają sznytu.

 
31-07-21 10:50  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Podoba mi się ten okręcik!

Uwagi kolegów jak najbardziej słuszne: żagle skośne często "ocierały się" o wanty, a napinanie want też nie osiągało stanu struny gitarowej. Zresztą długość, ciężar liny i grawitacja powodowały, że widać było pewne "ugięcie".

Już można gratulować pięknego modelu!

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
01-08-21 21:05  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki za motywujące słowa.

Kondzik -toż to jeszcze nie koniec :) ale fakt, zastanawiam się od dłuższego czasu co dalej. Mam w zbiorach Revenge, Wolfa i Mercury z shipyardu, ale każdy ma jakieś "ale". Oczywiście najchętniej skleiłbym coś spod ręki Tomka, ale Wodnik ma taki sam układ ożaglowania jak Duyfken i Sao, Na Badgera (mam z dodatkami) nie odważę się jeszcze. Generalnie chciałbym coś z bardziej rozbudowanym takielunkiem, a na 7 Prowincji trzeba będzie jeszcze poczekać -i cierpliwie czekamy bo to będzie petarda :) Nie wykluczone, że skończy się na jakimś pancernym, odpoczynkowym przerywniku w 1:35, kartonowym oczywiście.

No widzicie, mam chyba zbyt wyidealizowany obraz olinowania okrętowego :D Jak się okazuje, nie wszystko jest po napinane jak sami wiecie co. Ciągle się człowiek uczy, ale ważne, że ma od kogo.

Dziś mało efektownie, choć trochę czasu mi to zajęło: pętle lin w postaci okrągłej jak i zwisającej:



I bonus, porównanie wielkości z Duyfkenem :)


Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
02-08-21 10:33  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Czysto, równo, estetycznie... No wzór po prostu...

--
54323031

 
03-08-21 19:50  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Bonthyc 

 

Baaardzo seksowny żaglowiec - nie mogę oderwać od niego oczu ;)

 
03-08-21 21:36  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki!
Petrov -no patrz a ja się specjalnie z tymi zwojami specjalnie starałem, żeby nie było zbyt równo haha :D
Bonthyc -mnie też te krągłości przekonały ;)

Ostatnia "drobnica", jaka jest każdy widzi. W następnym odcinku to już chyba galeria będzie. Najwięcej czasu zajmą poprawki retuszu, bo podczas macania szczególnie poobcierał się druk z tych pionowych wzmocnień kadłuba. Potencjalni sklejający -pamiętajcie by te elementy solidnie zaimpregnować, ew. zabezpieczyć po przyklejeniu, zaoszczędzicie sobie mieszania farby :)



Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
06-08-21 20:15  Odp: [R] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Witajcie.
Nadszedł koniec budowy, tak mi się przynajmniej wydaje, bo nie znajduję już żadnych części :).
O modelu niczego odkrywczego nagle nie napiszę. Klasa. Autor, nasz forumowy Seahorse, Czyli Tomasz Żeglarz Weremko już chyba na stałe zapisał się na kartach historii modelarstwa kartonowego. Ludziska kleją, galerie i relacje się pojawiają, a autorzy zachwalają, także za granicą, również ci, którzy mają za sobą kilka shipyardów. Myślę, że najlepszą wizytówką są właśnie te sklejone okręciki i mam nadzieję, że każda kolejna galeria motywuje Projektanta i utwierdza w przekonaniu, że warto to robić dalej.
Z, nazwijmy to, uwag -podkreślę subiektywnych- kolorystyka. W zależności od światła, nieraz wpada w jakiś taki brązowy róż. Co odkryłem po sklejeniu kadłuba, a chyba wcześniej nie wspominałem, występują dwa odcienie drewna na elementach, które powinny być raczej jednolite. Widać to na 7 zdjęciu niniejszego posta, górna tylna część lewej burty -wyraźnie widać inny odcień w porównaniu do elementów od otworów okiennych w dół. I właśnie taki odcień tego górnego elementu bardziej by mi pasował, taki trochę bardziej sr*aczkowaty. Może komuś akurat bardziej pasuje tak jak jest, to już kwestia gustu i światła :)
Ze spasowaniem oczywiście problemów nie było, mimo, że model już taki miniaturowy nie jest i teoretycznie łatwiej było zgubić niektóre wymiary. Mimo rozbudowanego podposzycia uważam, że warto największe obłości poszpachlować, wstępnie nawet na etapie poszycia poprzecznego. Krągłości kadłuba są w tym modelu dość widoczne więc na prawdę warto poświęcić kilka godzin więcej.
Budowa modelu zajęła mi w sumie jakieś 5-6 miesięcy (miałem przerwę na Cristobala Colona), także jest dość pracochłonny i wcale niełatwy -jakkolwiek to rozumieć. Choć takielunek nie zawiera niestworzonych rozwiązań, to mocowanie lin na naglach i przy burtach w pewnym momencie wymagały wiele cierpliwości -trudny dostęp. Ale było też zabawnie gdy w przypływie emocji mieszały się przekleństwa i człowiek śmiał się sam z siebie. Pomocne okazały się niektóre "gotowce", które możemy zakupić dodatkowo tj. bloczki, serca (oj to było zbawienie), patyczki na maszty i reje, żagle nadrukowane na płótnie i trochę laserów na pierwsze etapy budowy kadłuba. Warto i w niczym to nie ujmuje "kartonowości" modelu.
Ze swoich grzechów na pewno wymienię kilka punktów:
-retusz -mógł być lepszy, jedyne co ratuje to niejednolita faktura "drewnianych" elementów,
-liny -nadal za jasne, mimo moczenia ich w dość ciemnej mieszaninie pactry, tempery i wody,
-estetyka przy mocowaniu lin w trudno dostępnych miejscach, gdzieniegdzie za dużo kleju, którego nie było jak wytrzeć.

Z czego się cieszę:
-zrobiłem wzmocnienia żagli po raz pierwszy oraz polepszyłem metodę nadmuchiwania, co dało wyraźnie lepszy efekt niż przy Duyfkenie,
-po raz pierwszy też wiązałem wyblinki, wyszło jak wyszło, pierwsze koty za płoty, w następnym będzie lepiej :)

Chciałem także podziękować wszystkim udzielającym się w relacji (pominę nicki, żeby kogoś nie przeoczyć ;). Wasza pomoc jest jak zawsze nieoceniona! Nie lękałem się pytać o cokolwiek, a z każdą kolejną relacją mogę zagłębiać się w czarną magię nici i patyczków :) I jeszcze nie raz Was pomęczę -obiecuję hehe ! Mam nadzieję, że relacja przyda się przyszłym sklejającym, starałem się możliwie dużo pokazać, choć i tak co do takielunku jest nie do końca możliwe, bo nawet na żywo człowiek zeza dostaje.

Więcej grzechów nie pamiętam, oto galeria, zdjęcia zrobiłem jak umiałem (czyli bardzo średnio ale to już moja strata :P):




I trochę szczegółów:



A teraz zasłużone, chłodniutkie złote psssst ;)

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (06-08-21 20:17)

 
06-08-21 22:18  Odp: [R/G] Sao Gabriel 1:100 wyd. Seahorse
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, bardzo ładne wykonanie, gratuluję , jedynie pokład jak dla mnie za biały, pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 10Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024