FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-01-04 09:40  [technika] nici do żaglowców
mickar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
No właśnie porozmawiajmy o niciach. Bo mój ostatni kordonek tak mi placze serwetkę...

Na powaznie - jakich nici żagloroby używają i polecają i patenty na nitkowanie. Ja na grubsze liny (te "smołowane") uzywam farbowanego sznurka odpowiedniej grubości. Farbuje samemu bo zwykle w sklepach sznurkowych są białe. Farbka do tkanin, stary gar i heja. Na cieńsze ostatnio używam nici poliestrowych wypatrzonych w trakcie wspólnej z moją panią wizyty w pasmanterii. Panie były zachwycone moim zainteresowaniem kordonkami... Zalety - brak włosków, wady - lekki połysk (w zasadzie niewidoczny przy pojedynczej lince) oraz sztywność - supełki się samorozwiazują, ale wystarczy odcinki przed związaniem lekko maznąć hermolem, który jest moim głównym klejem takielunkowym.
Dla mnie największy ból to robienie wszystkich stropów, i oplotek - jakie tu macie patenty? Ja ostatnio odkryłem tu wykorzystanie "trzeciej ręki" - oplatane fragmenty napinam w krokodylkach i cienką nitką szast prast w kółko. Niestety nie mam patentu na oryginalny sposób wiązania i supełek kończący oplot jest na wierzchu a nie pod spodem. Przydają się też takie chirurgiczne pęsetki - nożyczki, które można zablokować zamknięte. Można coś w ten sposób napiąć i obciążyć albo uwolnić rękę.
W ostatnim modelu robiłem ruchomy takielunek z czegoś co się nazywa "nicioguma" I właściwości odpowiadają nazwie. Można to lekko napiąć i odpada problem zwisających linek. Mam tylko wątpliwości co do czasowego zachowania się tego czegoś. Na razie po trzech latach nic się nie dzieje.

 
22-01-04 10:40  Re: dla prawdziwych mężczyzn
Vegelus   

ja stosuje nici lniane niemieckiej firmy (nie powiem bo nie wiem) w kolorach czarny i lekko zabrudzony bialy :-)

a teraz znalazlem w sklepie Safari nici lniane w kolorze lnu o grubosciach 0,5 0,8 i 1,2 :-)
i tez se kupie w szpuli po 50 m okolo 10 zl

----------------
Vegelus

 
22-01-04 11:54  Re: dla prawdziwych mężczyzn
maniek   

popróbujcie żyłki plecione z wędkarskiego
w modelarskim widziałem nici lnane na olinowania w kilku średnicach

08/15

 
22-01-04 13:30  Re: dla prawdziwych mężczyzn
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

mickar może wykorzystasz patent na zakończenie przy różnorakich omotkach. W dawnych czasach gdy wędki były bambusowe, przelotki należało samemu zamocować na blanku wędeczki, czyli nie wchodząc w szczegóły, początek oplotki jeszcze w postaci prostego odcinka nitki formujesz w pętle takiej wielkości aby wystawała "oczkiem" poza koniec oplotki /powiedzmy strona prawa/ i od lewej zaczynasz nawijać przykrywając oczywiście pętelkę, po ukończeniu nawijania pozostaje po stronie prawej wolne oczko w które wkładasz wolny odcinek nawijanej nici i zaciągasz w odpowiednim kierunku, cały węzełek chowa się pod spód i voila, lakierek etc
Owijka wygląda estetycznie i "gładko"
powodzenia


GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
22-01-04 14:06  Re: dla prawdziwych mężczyzn
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

['wezel.GIF']

Blerion , nie wiem czy o taki węzeł ci chodziło, ale może o ten, który koślawo próbowałem narysować. Jest to chyba węzeł stosowany na ... szubienicach.

Tylko nie wiem, czy to sie uda wykonać z nitki, nie próbowałem.

 
22-01-04 14:32  Re: dla prawdziwych mężczyzn
mickar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak, w żeglarstwie to się nazywa "opaska prosta", to jest sposób w jaki były wiazane w real life oploty, tylko ja na małym pipku nie potrafię tego zawiazać!!! Ale będę próbował!!

 
22-01-04 14:44  Re: dla prawdziwych mężczyzn
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Żur nie całkiem, rysunek mam nadzieję jest w miarę czytelny bo ładny bankowo nie ;)


GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
22-01-04 23:00  Re: dla prawdziwych mężczyzn
tygrys 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Jeśli chodzi o dokładny rysunek omotki wędkarskiej używanej przy mocowaniu przelotek to moge w wolnej chwili zeskanować odpowiedni rysunek i pokazać...:)

 
23-01-04 07:42  Re: dla prawdziwych mężczyzn
tygrys 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Oto obiecany skan!!! Tak to ustrojstwo ma wyglądać :):):)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024