FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
25-01-21 22:46  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Ładnie to wygląda, nie powiem, ale bardziej bym się cieszył z Panny Wodnej albo Żółtego Lwa. Są nawet plany - próba rekonstrukcji jednostek. Całkiem nawet udane. Ale dopinguje z Wodnikiem ;-)

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
26-01-21 11:41  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Świetnie idzie. Bardzo mi się podoba szczególnie motyw miejski na rufie. Obserwuję cały czas.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
26-01-21 17:08  Odp: [R]
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Rzeczywiście bardzo ładna grafika na rufie.

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
27-01-21 15:18  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

A już się ucieszyłem,że skleję sobie takiego Wodnika po swojemu,a tu..
.nie dość,że bez galeryjki (co zakrawa na profanację :)) to jeszcze ta PANORAMA!
No weź pan to namaluj,no...

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
09-02-21 22:17  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Witam,
miło mi, że model wzbudził u części z Kolegów zadowolenie i radość, ale również wszystkie uwagi krytyczno-badawcze cieszą, bo świadczą, że to temat ciekawy i nieobcy (takim tematem "obcym" mogłaby być fleuta "Zeehaen" czy też inny "Witte Swaen" albo "Axel Thorsen":-)) Wszystkie one są w planach)
Niedawno dowiedziałem się, że w opracowaniach z okresu międzywojennego "Meermann" był ponoć tłumaczony na "Żeglarz":-) Sporo na temat nazw naszych okrętów pisze w swojej książce p. M. Huflejt, dochodząc do wniosku, że niemiecki "meermann" nie ma odpowiednika w mitologii i legendach polskich (niemiecki meermann był raczej stworem dobrym dla ludzi i pomocnym) i "wodnik" jako trochę złośliwy stwór "słodkowodny" zupełnie nie pasuje na nazwę okrętu. Z tymi nazwami jest wielki zamęt, bo np. "Fliegende Hirsch" to "Latający/Biegnący/Pędzący/Rączy* Jeleń" (* właściwe podkreślić:-)). Jeszcze odważniej autor podchodzi do nazwy "Feurblase", czyli "Płomień". Otóż wyprowadza on tezę, że nazwa ta jest niemieckim tłumaczeniem z holenderskiego i oznacza wg. traktatu N. Witsena jedynie typ okrętu "vuurblaas" - okrętów budowanych w Niderlandach ze świerku w celu znacznego zmniejszenia zanurzenia i nie jest nazwą własną. Ot, takie ciekawostki!

Budowa kadłuba zajęła trochę więcej czasu, bo chciałem przygotować model jak najprostszy, by tak popularna jednostka nie miała zbyt wysokiego "progu wejścia", ale po obejrzeniu "produkcji" zdecydowałem, że muszę zdecydowanie przesunąć się na osi od MM w kierunku Shipyarda. A to oznaczało zerwanie prawie wszystkich wewnętrznych powierzchni burt i wyklejanie ich od nowa, rozrysowanie od nowa wszystkich poręczy i jeszcze kilka drobnych zmian.
Ale w końcu dokleiłem listwy, pokłady, poręcze. Na grodziach przykleiłem kształtowniki i ścianki, by nadać ten charakterystyczny S-owaty kształt. Do tych ścianek dokleiłem drzwi i na końcu pokryłem deskami "na zakładkę".
Dokleiłem też pionowe belki wewnątrz burt i tu pozwoliłem sobie na trochę uproszczeń, bo konstrukcja była bardziej zagmatwana. Ale ambitnym modelarzom obiecuję, że przy kolejnej holenderskiej jednostce podejmę próbę zaprojektowania dokładnie każdej deseczki, listwy i belki.
Przykleiłem również kosz dziobowy, jeszcze bez żadnych belek i gretingu, bo wydaje mi się dużo prostsze dopasowanie belek do tej konstrukcji, niż przyklejenie belek najpierw, a potem szukanie sposobu jak zniwelować mikroskopijne różnice i błędy, by jakoś ten kosz "zamknąć".

Do zrobienia została reszta poszycia, detale na pokładzie (barierki, schodnie, pompy, etc), szalupa i może jakieś proste, skromne ozdoby. A potem najprzyjemniejsze, czyli sznurkologia.

Obecny wygląd:






Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
10-02-21 06:52  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dzień dobry.

Seahorse. Kruca bomba. Rewelacja.
Z tym Shipyardem to dobry żart bo Ty jesteś, musze to stwierdzić, już daleko ponad i to zaczyna byc przerażające.
Nie uciekaj w kosmos. Grot w Sao Gabriel przygotowywałem i wieszałem 2 tygodnie i w moim wykonaniu maltretacja straszna.
To nie jest dla normalnych ludzi. Litości pliiiiissssss.
Wodnik juz na liście zakupow ale chyba prędzej popełnie zbiorowe samobójstwo niż dam sie wplątać w Twoją sznurkologie znowu.
Nastepny okręt to Leudo Vinacciere i basta :-)
To nie może byc tak, że muszę robic zdjęcie makro bloczka i szukac miejsca gdzie mam wywiercić dziurke 0.1mm :-)
Na to nie ma zgody :-)

Żarty na bok.
Chłopie. Jesteś latarią żeglarskiej braci, która chce i dzieki Tobie ma mozliwośc zbudować piekne modele pływadeł.
Straty w postaci nowych okularów, połamanych wierteł, ubogacenia polskiej "łaciny" itd pomijam.

Kłaniam sie.
Darmuszka.

 
10-02-21 10:24  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

A czy Meermann, to nie tłumaczy się przypadkiem na "syren" (męski odpowiednik syreny)?

 
10-02-21 10:25  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, dla mnie miód ,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
10-02-21 15:02  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Pięknie wykonany kadłub.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
10-02-21 15:20  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Przepiękna łupinka, chyba najładniejszy z Twoich projektów się szykuje. Patrząc na to co powstaje można nawet przymknąć oko na przerwę w budowie 7 Prowincji.
Darmuszka ma rację z tym Shipyardem. Jest na to wiele argumentów, a że podejmujesz się mniejszych tematów to cóż.... co kto lubi :)

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024