FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 
22-03-21 15:26  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Też mam mieszane odczucia co do tych płócien. Tzn same w sobie są super! Ale te fałdy jakoś takoś... No ale nie marudzę, sam bym lepszych nie zrobił. I tak jest świetnie.

--
54323031

 
19-04-21 14:54  Odp: [R]
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Witam po dość długiej przerwie.
Trochę ponarzekam, że budowa Wodnika idzie mi strasznie wolno, że łapy jakieś niezborne, jakbym pracował po ciemku. Wąż w kieszeni kazał mi użyć podstarzałego kleju CA do zabezpieczania olinowania, który to klej po wyschnięciu stał się śnieżnobiały, więc kolejne godziny spędziłem na retuszowaniu ponad 800 białych punktów. Co by tu jeszcze ponarzekać...?
Może wystarczy:-)

Na Wodniku postawiłem maszty wraz z olinowaniem stałym. Jest ono bardzo typowe dla tamtego okresu - w kolejności montażu:
1) loading tackles
2) wanty
3) sztagi
4) jufersy na marsach i podwantki
5) stenwanty
6) baksztagi
7) stensztagi

Ze względu na skalę są oczywiście drobne uproszczenia (mocowanie podwantek, gałka turecka, itp). Większym problemem były fokwanty, bo użyłem takiej samej nici jak do want na grocie, podobnie ze sztagiem i okazało się, że na marsie jest "za ciasno". Jakimś cudem (choć w cuda nie wierzę) udało mi się to wszystko upchać, ale wygląda to bardzo średnio. A jeszcze przez te "zapchane" otwory będę musiał przecisnąć kilka lin obsługujących górne żagle. Ciężko mi nawet oszacować ilość przekleństw, jakie będą temu towarzyszyły (a już nie było ich mało:-)))

Całość na trójwarstwowych jufersach z preszpanu.

Całość prezentuje się jak poniżej:





Pozdrawiam
Tomek

--

Post zmieniony (19-04-21 18:51)

 
19-04-21 18:40  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Spróbuj tak, tylko zamiast nawiasów okrągłych daj kwadratowe:

(URL=https://postimg.cc/K1NLX364)(IMG)https://i.postimg.cc/W4R7kMSm/73-sta-e.jpg(/IMG)(/URL)
efekt

 
19-04-21 18:52  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Wygląda na to, że nie zamieniał "ł" na "-".

"Dziwny jest ten świat"

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
19-04-21 19:54  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Łykam bez popity ten model. A co do uproszczeń, u mnie pewnie będzie ich więcej niż przewidziałeś, więc nie narzekaj :P

--
54323031

 
22-04-21 11:14  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam Kolegę i już się doczekać nie mogę kiedy zostanie ten WODNIK wydany... :)
Ale mam jedno pytanko:
Czy lina centralnie mocująca grotmaszt powinna opierać się na balustradzie forkasztelu?
(czy jak tam się zowie nadbudówka dziobowa?!)
Pozdrawiam- Lepic

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
22-04-21 20:26  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

@Lepic@
słusznie Kolega zwrócił uwagę, na tę podejrzaną kombinację:-) Śpieszę z wyjaśnieniami.

1. Model testowy jest właśnie po to, żeby takie niuanse wychwycić (np. to, że drzwi na przedniej grodzi nie otworzą się ze względu nie tylko na bukszpryt, ale teraz również z powodu mocowania grotsztagu. Nie chciałbym być na takim okręcie w trakcie dyzenterii, czy powszechnego zatrucia załogi:-))). W pracach projektowych wyglądało wszystko OK, ale takie kwiatki wyskakują w trakcie budowy.
2. Generalnie jak najbardziej grotsztag mógł przechodzić nad "przednią" balustradą, ale raczej nie powinien się tak mocno załamywać jak u mnie. Ot, np na świetnie wykonanym modelu fluity "Zeehaen" taki sztag przechodzi i leciutko się załamuje. U mnie wyszło to za mocno.

3. Powodem dla którego tak to powiązałem jest za wysoka kołkownica przy maszcie, którą zrobiłem za dużą o jakieś 30 cm. Dlaczego jest wyższa? Bo dużo łatwiej jest mocować do niej olinowanie ruchome i ogólnie wcześniej wszystko pasowało. Przejrzałem plany podobnych jednostek holenderskich i będzie trzeba tę kołkownicę obniżyć. Wtedy sztag poprowadzony pod balustradą nie będzie w konflikcie z kołkownicą. (Pozioma belka z kołkami na planach jest na wysokości 40-50 cm!)
4. Zawsze można wiązać grotsztag do kolumny fokmasztu; mniej typowe to dla floty holenderskiej z tego okresu, ale tak jest np. na fluicie "Roode Leeuw" (z tym, że "Roode Leeuw" nie ma forkasztelu, więc cała część dziobowa jest inna, inne miejsce osadzenia bukszprytu, etc)

5. Mogłem się pokusić o drobne "kłamstwo" przesuwając w górę mocowanie grotsztagu na bukszprycie, ale znam tylko rozwiązania, w których miejsce grotsztagu jest zaraz przed dziobnicą, więc rozwiązanie byłoby wątpliwe.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
24-05-21 15:22  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Witam,
nadejszła wiekopomna chwila. Miałem ostatnią aktualizację podzielić na dwie części, ale jakoś wyszło tak, że będzie tylko finał.
Wieszanie rei nie był jakieś specjalnie trudne, również dostęp do kołkownic w miarę akceptowalny (najtrudniej było przy kolumnie grota).
Kolejność była następująca:
1. zwilżone żagle smaruję rozwodnionym wikolem i nadmuchuję suszarką do włosów.
2. dowiązuję wszystkie nici i linki, które będą potrzebne i te, które można od razu, przekładam przez bloki mocowane krótko przy rejach (nokgordingi i gejtawy)
3. cały proces wieszania przeprowadzam w zasadzie tak jak w rzeczywistości, czyli:
a) podnoszę reje na fałach i ustalam właściwą wysokość
b) ustawiam topenanty (po polsku: poziomuję reje)
c) brasuję reje (po polsku: obracam reje w płaszczyźnie poziomej)
d) tak ustawione reje zabezpieczam na stałe kropelkami CA i naciągam więźby (takie liny z koralikami, które oplatają maszt przyciągając do niego reję)
e) reguluję i układam luźne liny z przodu żagli (gordingi i nokgordingi)
f) ustalam położenie bulin (liny zaczynające się na bocznych krawędziach żagli, które ciągną te krawędzie w stronę dziobu)
g) jednocześnie ustalam naprężenie szotów i halsów (liny z dolnych rogów żagli do tyłu i do przodu)
e) układam luźno gejtawy (liny z tyłu żagli, ciągnące dolne rogi w górę do rei)

Udało mi się osiągnąć dużą dynamikę wiatru w dolnych żaglach, a to za sprawą prostej sztuczki (odkrytej przypadkiem). Gordingi są delikatnie przyklejone do żagla i potem mocniej naciągnięte, odchylając tym samym dół żagla do przodu.
Udało mi się oczywiście w międzyczasie przeciąć fokstensztag - na szczęście wanty i baksztagi nie były tak mocno napięte, by złamać stengę foka.

To może tyle przynudzania - zapraszam do galerii:













Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
24-05-21 16:17  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Przepiękny model i rewelacyjne wykonanie. Ogromnie mi się podoba. Lina kotwiczna na sterburcie chyba się odkleiła ale poza tym jest bajka. Czy będzie jeszcze tabliczka z nazwą okrętu?

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
24-05-21 16:55  Odp: [R] "Meerman/Wodnik" 1627 - 1:100 od podstaw
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Piękny! Czy można się spodziewać kolejnych okrętów z bitwy pod Oliwą?

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024