FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
09-01-21 17:28  [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Witam wszystkich uczestników Forum i przy okazji życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku i powrotu do normalności.

Tym razem przedstawiam ostatnio wykonany model samolotu cywilnego PZL-101 "Gawron". Był to wielki polski "przebój" eksportowy w latach 60-tych XX wieku. Bardzo podoba mi się jego malowanie w wersji sanitarnej. Na szczęście miałem w posiadaniu odpowiednią wycinankę wydaną przez GPM w kwartalniku "Kartonówka", Nr 1/2003. Wydawnictwo ma już swoje lata, dlatego przyszło mi zmagać się pewnymi niedogodnościami jak brak szkieletu kadłuba (tylko struktura kabiny wewnętrznej), kesonowe wzmocnienia skrzydeł itp. Ale trzeba przyznać na plus - model posiada jako oddzielnie wykonane wszystkie elementy mechanizacji płatowca: stery, lotki, klapy, trymery. Chyba 20 lat temu nie było to powszechne w każdym modelu ?

Na początku - wersje wydanego modelu "Gawrona", oraz źródła informacji z jakich korzystałem. Szczególnie polecam magazyn modelarski „Mini Replika” nr 80, który zawiera zdjęcia, plany i schematy malowania tego samolotu.




A teraz prezentacja modelu:
















A tu trochę więcej szczegółów z bliska:













Życzę miłego oglądania,
Zdzisław

Post zmieniony (10-01-21 18:45)

 
09-01-21 17:59  Odp: [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Model prezentuje się bardzo efektownie w Twoim wykonaniu , gratuluję !

--
PABLOS

 
09-01-21 18:20  Odp: [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Świetnie sklejony model, czyściutko (co przy takich barwach wcale nie jest takie łatwe), precyzyjnie... bardzo mi się podoba. Gratulacje

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
09-01-21 20:49  Odp: [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cieszy oczy, gratuluję!

 
09-01-21 22:21  Odp: [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Równo i czysto , pomimo wymagających kolorów . Brawo

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
10-01-21 06:54  Odp: [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Miałem go, ale podarowałem komuś dla mnie bardzo ważnemu... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-01-21 10:10  Odp: [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Świetne wykonanie !

 
10-01-21 18:43  Odp: [G] PZL-101
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Dziękuję za słowa uznania.
Klejenie jasnego modelu to nie jest taki wielki problem - wystarczy przed wycięciem pomalować arkusze lakierem bezbarwnym lub kaponem. A przy okazji mniej jest krawędzi do retuszowania !
Do Mariusza: A jakieś wspomnienia z klejenia Twojego "Gawrona" pozostały ?

Pozdrawiam, Zdzisław

 
10-01-21 19:33  Odp: [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Podarowałem go przed klejeniem... ;-)
Podobno Gawrony nie miału żaluzji na wlocie powietrza do silnika - było widać cylindry silnika...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
10-01-21 20:30  Odp: [G] PZL-101 "Gawron" - w barwach Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, 1:33, GPM
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Co do żaluzji PZL-101 "Gawron":
Być może jedne wersje miały żaluzje, a inne nie.
Wynika to z przedstawionych planów we wspomnianej przeze mnie "mini Replice" nr 80.



Ponadto w internecie znalazłem zdjęcia "Gawrona" z Gliwickiego Aeroklubu o numerach SP-CGC, który wygląda jakby miał żaluzje.
"Gawron" wywodził z się z konstrukcji Jaka-12, a ten takie żaluzje chyba posiadał.

Pozdrawiam, Zdzisław

--

Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024