FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
27-12-20 18:04  [R/G] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

W oczekiwaniu na zapowiedziane wydanie Befehlswagena postanowiłem zabrać się za kilka tematów, które chodziły za mną od dawna. Do budowy niemieckiego ciężkiego działa piechoty sIG 33 zabierałem się kilkukrotnie, ale na warsztat wpadało zawsze coś innego. Jest to leciwe opracowanie wydane przez Modele kartonowego fana w opracowaniu Krzysztofa Okrajka. Pobieżna analiza i porównanie z tym pozostało przedstawione w opracowaniu Bisona wskazuje, że to starsze opracowanie oprócz widocznych różnic w kołach jest również bogatsze w detale. Nie wnikałem historycznie, czy działa montowane na podwoziu Pzkpfw I, były w jakiś sposób kastrowane z elementów nie wykorzystywanych, typu mechanizm regulacji położenia kół, czy po prostu w nowym opracowaniu ich nie uwzględniono. Nie wiem również czy nowo wydany model samego sIGa różni się w jakiś sposób od tego co jest w Bisonie – nie mam tego modelu.

Na początek krótki rys historyczny:

Działo sIG 33 powstało pod koniec lat dwudziestych i przyjęte zostało do służby w roku 1933. Pomysł zastosowania ciężkich dział do wsparcia ataków piechoty powstał już w trakcie I wojny światowej. W trakcie długotrwałych walk pozycyjnych, pozycje przeciwników były głęboko rozbudowane co prowadziło do tego, że mimo stosowania wielogodzinnych przygotowań artyleryjskich w linii przeciwnika pozostawało wiele gniazd karabinów maszynowych, przez co straty wśród atakującej piechoty były wysokie. Potrzebą chwili stało się wyposażenie atakującej piechoty w środki niszczenia wybranych punktów oporu bez angażowania artylerii ciężkiej. Szybko do linii wprowadzono lekkie 76mm moździerze, nie rozwiązywało to jednak wszystkich problemów. Do końca wojny nie udało się jednak wprowadzić żadnego tego typu działa na wyposażenie jednostek piechoty. Prace nad nim prowadzone były dalej po wojnie mimo ograniczeń nałożonych Traktatem Wersalskim. Efektem tych badań było ciężkie działo piechoty sIG-33.
Działo miało konwencjonalną konstrukcję. Lufa kalibru 149,1 mm (L/11,4) nie była wyposażona w hamulec wylotowy. Komora nabojowa zamykana była zamkiem klinowym z klinem poziomym. W kołysce pod lufą zamontowany był hydropneumatyczny oporopowrotnik. W sIG 33 stosowano wyjątkowo solidnej konstrukcji łoże skrzynkowe, dwukołowe. Tarcza w armacie zamontowana była przed kołami aby umożliwić bezproblemowe uzyskiwanie wysokich kątów podniesienia. W celu zrównoważenia zespołu kołyska-lufa mechanizm podniesienia wyposażony był w siłowniki-amortyzatory. Kąt ostrzału w płaszczyźnie pionowej 4 do +75 stopni, w poziomie 11,5 stopnia w obie strony. Do celowania stosowany był celownik Rundblick-Femrohr Z.E. 34,
Stosowano w zależnościom wersji koła z bandażami gumowymi dla trakcji kołowej, lub bez, wówczas działo ciągnione było przodkiem sześciokonnym. Obsługa działa składała się z 7 ludzi. Czas niezbędny do otwarcia ognia w ramach plutonu wynosił 45 minut. Szybkostrzelność działa wynosiła 2-3 strzały na minutę.
Do strzelania używano pocisków rozdzielnego ładowania. W trakcie II WŚ używano amunicji odłamkowo-burzącej 15 cm Igr 33i 388;pocisi dymne 5 cm Igr 38 Nb; pociski kumulacyjne 5 cm Igr HL/A oraz 5 cm Stielgranate 42 pociski nadkalibrowe służące do niszczenia silnie umocnionych punktów oporu na niewielkich odległościach.
Już w trakcie prób zwrócono uwagę na stosunkowo dużą masę działa. Przed wojna podjęto próby „odchudzenia” sIGa poprzez wykonanie łoża z lekkich stopów. Do jednostek trafiło ich jednak niewiele ponieważ rozwijające się lotnictwo wymagało ogromnych ilości metali lekkich i nie podjęto seryjnej produkcji lekkiej odmiany na wielką skalę.
Podczas działań w Polsce zauważono, że przetaczanie działa nawet na niewielkie odległości stanowi spory problem, a zaprzęganie do przodka czy ciągnika pod ogniem nieprzyjaciela nie należało do najbezpieczniejszych operacji. Podjęto więc próby zwiększenia mobilności przez montaż na samobieżnych podwoziach. Tak powstały działa samobieżne Bison I (zmodyfikowane podwozie Pzkpfw I B ) i Grille H i M (podwozia od Pzkpfw 38t).

Podstawowe dane techniczne:
Długość: 4300 mm; szerokość: 2150mm; wysokość: 1650mm
Masa: trakcja konna: marszowa – 1700 kg; bojowa – 1680 kg
trakcja kołowa: marszowa – 1825 kg; bojowa – 1800 kg.
Szybkostrzelność: 2-3 strzałów/minutę.
Obsługa 7 żołnierzy.

Koniec ględzenia, lecimy z budową.
Na warsztat trafiła konstrukcja łoża. Została ona onitowana i poskładana całość. Następnie została wyposażana w kolejne elementy.




Czytając opisy z innych relacji wiedziałem, że jakieś problemy są z kołami. Konkretnie dotyczą one rozstawu osi i elementów pomocniczych za nimi. Zaproponowane w modelu elementy określające ustawienie w stosunku do siebie tych osi należy skrócić o 4 mm. Wtedy elementy trafiają w wyznaczone miejsca na boku łoża.



Same koła były też nie lada wyzwaniem. Nie dlatego jednak aby były z nimi jakieś problemy, a ze względu na skomplikowany kształt. Uważam, że ich projekt to majstersztyk. Jest jednak jeden mały problem z nimi. Albo za wąska jest tocznia koła, albo za szeroka oklejka wnętrza koła. Nie uwzględniona jest dodatkowa grubość boku opony.
Łoże jest coraz bardziej bogate w elementy, jednak to jeszcze nie wszystkie.



--

Post zmieniony (16-01-21 19:54)

 
01-01-21 20:40  Odp: [R] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Relacji odsłona druga. W całość poskładana została laweta działa, to jest ten etap w którym ciężko już jest wziąć model do ręki, żeby czegoś nie uszkodzić, czy nie pogiąć.
Teraz czas zabrać się za samo działo.



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
06-01-21 16:35  Odp: [R] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jako kolejne na warsztat poszły łoże i działo. Poniżej kilka zdjęć z budowy samego zamka.




A tutaj zmontowane w całość podzespoły. Brak jeszcze mechanizmu podnoszenia/opuszczania lufy. Jako ciekawostka, zamek jest funkcjonalny, otwiera się i zamyka, a samo działo pracuje wzdłuż łoża. Lufa ma otwór przez całą długość.


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
16-01-21 19:53  Odp: [R] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Część czwarta i ostatnia.
Prace nad sIGiem dobiegły końca. Przedstawiam jeszcze kilka zdjęć z budowy i zapraszam do galerii końcowej.

Działo poskładane w całość, ale jeszcze bez osłony.


Etap powstawania samej osłony


A tutaj już osłona zamontowana, model w zasadzie gotowy, ale jeszcze bez brudzenia.


A oto i sam mister sIG we własnej osobie w kilku aranżacjach w tym z ciągnikiem. Nie wiem, czy takie scenariusze były realizowane, że artyleria samobieżna ciągała za sobą same działa, przyjmijmy, że przezorna załoga wzięła ze sobą zapasową lufę ;) Żona zapytała: „Co on taki brudny?” Może faktycznie przesadziłem?
Co do modelu i jego opracowania, to kleiło mi się go wybornie i sprawiało to frajdę. Jest on świetnie opracowany i umożliwia wykonanie jego mechanizacji. Ja zrobiłem lufę ruchomą w pionie oraz wzdłuż łoża oraz ruchomy zamek. Nie wiem jak wygląda nowe opracowanie sIGa, jeśli jednak bazuje ono na tym co jest w modelu Bisona, to opisywane opracowanie jest zdecydowanie bardziej zdetalizowane.





--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
16-01-21 20:49  Odp: [R/G] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Jestem pod wrażeniem. Efektowne wykonanie i świetne połączenie z dioramą. Dodałbym z jedną skrzynkę amunicji i kilka łusek. A swoją drogą to jestem pełen uznania także za fakt, że niejako powtarzasz budowę modelu. W końcu haubica na bisonie nie jest okrojona jak przy innych działach samobieżnych choć rzeczywiście ma mniej detali niż starsza wersja.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
17-01-21 11:28  Odp: [R/G] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Bardzo fajnie wyszło.
Dodatkowo z sIG-iem na podwoziu gąsienicowym tworzą ciekawą parę:-)
Patrząc na to, jak podczepione jest ciągnięte działo raczej ciężko by było tym zespołem skręcać, ale za to podobna kolorystyka powoduje, że wygląda to bardzo elegancko:-)

Gratuluję kolejnego bardzo dobrze sklejonego modelu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
17-01-21 11:46  Odp: [R/G] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

I co? Da się zrobić czołg bez gąsienic? DA SIĘ!!! O dobrej robocie nie wspomnę, bo jeszcze Ci sodówka do dyni uderzy i zaniesiesz chomiczka w plecaku na K2 ;)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
17-01-21 12:37  Odp: [R/G] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Działo super, fajnie wygląda na dioramce, podoba mi się :) gratulacje!

 
18-01-21 21:03  Odp: [R/G] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Świetnie wykonałeś ten model. Gratulacje.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
19-01-21 01:16  Odp: [R/G] sIG-33 Modele Kartonowego Fana
greg   

Bardzo fajnie się prezentuje ten Twój kolejny sIG-33.
Że też Ci się chciało drugi raz ? ;)
Ale patrząc na ten model w pozycji "z boku" mam pewne "ale" (potwierdzone/sprawdzone w fachowej literaturze), choć zdaję sobie sprawę, że na ewentualną korektę/poprawę, jest już pewnie po tzw. "ptokach".
Ewidentnie źle są przyklejone/zamontowane te dwa (po obu stronach wózka/ramy łoża) siłowniki, nie znam prawidłowej nazwy (Oporopowrotnik/i ?).
Otóż, powinny one być przyklejone praktycznie w poziomie -u Ciebie są równolegle do górnej onitowanej krawędzi tegoż wózka/ramy- , tak aby wychodzące z nich metaliczne trzpienie -które połączone są do tych "wajch"/ramion "zwisających na godz. 6- tej"- tworzyły razem wzdłużną oś symetrii.
W modelu natomiast jest tak, że owe trzpienie, wychodzą z walców/siłowników "nienaturalnie" pod ostrym kątem w dół i łączą się z tymi ramionami.
Coś takiego w rzeczywistości nie ma prawa działać, gdyż każdy siłownik, hydrauliczny czy pneumatyczny ma na całej swej długości -łącznie z wysuniętym z niego trzpieniem roboczym- prostolinijną oś swej wzdłużnej symetrii.
Tak czy siak fajnie budujesz/sklejasz kolejne swe dzieła.
Gratulacje za "płodność" się należą ;)

Pozdrawiam serdecznie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024