FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-01-21 23:17  [R] FW-190 D-9 (AH) - ostatnie tchnienie Luftwaffe
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Nowy rok i nowa relacja. A właściwie to dwie relacje! Nauczony doświadczeniem z budowy kilku Spitów w tym samym czasie, postanowiłem wrzucić na warsztat dwa szwabskie wynalazki. Niby to inne samoloty, jednak konstrukcyjnie w wielu miejscach takie same, także idea budowania ich jednocześnie wydaje się słuszna.

Mam rozpoczęte dwie inne relacje. Pierwsza to P.11c, oczywiście będzie kontynuowana równocześnie, po prostu chciało mi się odskoczni od dość skomplikowanego modelu naszej jedenastki. Druga to plastikowy Corsair, póki co zawieszony ze względu na brak możliwości smrodzenia chemikaliami w domu oraz tęsknotę za kartonem po niemal rocznej rozłące.

Ale wróćmy do tematu. Ten wątek będzie traktował o FW-190D-9 popularnie zwanym Dorą. Model graficznie od razu przypadł mi do gustu, dodatkowym elementem motywującym była relacja Laszlika. Ogólnie od dłuższego czasu mam wewnętrzne opory do klejenia szwabskich maszyn, ale ta Dora jest bardzo atrakcyjna graficznie i w sumie jest symbolem schyłku Luftwaffe, który nastąpił niestety o 6 lat za późno. Pierwowzór modelu był dość dobrze sfotografowany przez amerykańskich fotografów późną wiosną 1945 roku w Monachium, jednak była to maszyna niekompletna i strawiona częściowo przez ogień.



Model budowany z dwóch wycinanek ze względu na brak zapasu koloru, który był mi niezbędny do waloryzacji kokpitu. Sama waloryzacja opiera się obecnie na uwypukleniu dość płaskich paneli bocznych i tablicy przyrządów, oraz na dodaniu tego co udało mi się znaleźć w materiałach źródłowych, a zostało pominięte w modelu. Ramki zegarów to gotowy produkt firmy Airscale, natomiast szkło to Bondic. Retusz za pomocą mieszanki Tempery. Całość będzie jeszcze lakierowana i troszkę wash’owana, ale o tym w kolejnej aktualizacji. Zdjęcia niestety robione telefonem, ponieważ nie mam obecnie innej możliwości. Jednak przed zamknięciem gotowego kokpitu, postaram się zrobić zdjęcia aparatem w namiocie.







A na koniec porównanie kokpitów wersji A4 i D9.




To tyle na dziś. Życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku.

Dziękuję i pozdrawiam

--

Post zmieniony (06-01-21 12:12)

 
01-01-21 23:47  Odp: [R] FW-190 D-9 (AH) - ostatnie tchnienie Luftwaffe
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Możesz coś więcej napisać o sposobie waloryzacji zegarów?

 
02-01-21 07:30  Odp: [R] FW-190 D-9 (AH) - ostatnie tchnienie Luftwaffe
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fajnie! Z rozkoszà moszczę się na widowni ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
02-01-21 09:40  Odp: [R] FW-190 D-9 (AH) - ostatnie tchnienie Luftwaffe
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Zegary wyglądają świetnie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-01-21 11:16  Odp: [R] FW-190 D-9 (AH) - ostatnie tchnienie Luftwaffe
Piotreq 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To i ja popatrzę po cichutku.

 
06-01-21 12:11  Odp: [R] FW-190 D-9 (AH) - ostatnie tchnienie Luftwaffe
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Panowie, dziękuję za komentarze.

Tak jak pisałem to zegary zrobione są z gotowych części fototrawionych proponowanych przez firmę Airscale . Mają tylko dwie wady, robione są pod skale 32 więc są niektóre za duże, no i oczywiście cena jest dość duża. Natomiast przeszklenie to klej utwardzany za pomocą promieni UV firmy Bondic . Jest w postaci gęstego przezroczystego żelu, który twardnieje po naświetleniu żaróweczką UV, która jest w zestawie.

Chciałbym jeszcze dodać, że przy budowie modelu korzystam z materiałów, które są pokazane poniżej oraz tego co mi się udało znaleźć w internecie.





Pozdrawiam

 
01-03-21 20:38  Odp: [R] FW-190 D-9 (AH) - ostatnie tchnienie Luftwaffe
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Miała być aktualizacja trochę szybciej, ale jakoś tak mi zeszło. Robienie zdjęć w trakcie prac, później opisywanie tego do relacji od dłuższego czasu, traktuję raczej jako tę gorszą część budowy modelu. Zamiast rozstawiać się ze studiem do zdjęć, wolę ten czas poświęcić na budowę, szczególnie, że tego czasu wolnego jest coraz mniej. No ale do brzegu!

Udało mi się zbudować wszystko co jest potrzebne w kokpicie. Dalej położyłem na to lakier połysk (Mr.Hobby GX-112) za pomocą aerografu, celem zabezpieczenia przed washem. Dłuższy czas zastanawiałem się, czy wash ma w ogóle sens przy tak dobrej grafice (Laszlik przekonywał mnie, że nie), ale byłem bardzo zadowolony z efektu jaki mi wyszedł w JU-88, więc postanowiłem to powtórzyć. Póki co polakierowany kokpit (byrty również, tylko już nie wrzucałem zdjęć). W kolejnej odsłonie pokażę gotowy efekt po zabiegach malarskich itp.







Następnie zbudowałem osłonę uzbrojenia. W relacji Laszlika, Mateusz Skałecki zauważył błąd w opracowaniu, polegający na wystąpieniu bąbli w modelu. Postanowiłem to naprawić. Oczywiście zależało mi, żeby to zrobić bez malowania. Z drugiej wycinanki, wyciąłem sztańcem biopsyjnym, dwa kółka w odpowiednim kolorze i odpowiedniej średnicy. W osłonie wyciąłem tym samym narzędziem, nadrukowane bąble. W miejsce bąbli wkleiłem wcześniej wycięty kolor. Proste i nawet dobrze to wyszło, chociaż jak mam być szczery trochę ćwiczyłem wcześniej na innym elemencie. Wklejone oczywiście na BCG.





Dalej kadłub i osłona silnika. Klejone na zasadzie zbudowania skorupy z poszycia. Ten sposób wychodzi mi najlepiej. Później wsunę w środek kabinę itd.













I w sumie tyle na dzisiaj z nowości.

PS Coś mi się skopało ze wstawianiem miniaturek, kiedyś udawało mi się wstawić obok siebie, a teraz za chińskiego nie udało mi się, mimo iż robiłem to w ten sam sposób. Ogólnie to jest jeszcze ten dziwny wymóg, że w relacjach trzeba wstawiać miniaturki? Najchętniej ich bym się pozbył, bo po prostu ich nie trawie!


Pozdrawiam

 
01-03-21 22:16  Odp: [R] FW-190 D-9 (AH) - ostatnie tchnienie Luftwaffe
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Ślicznie Ci to klejenie wychodzi, zdjęcia też super.
Cieszę się również, że podjąłeś się tych tematów. Te Focke-Wulfy to piękne samoloty i nie ma żadnego sensu "karania" ich tylko za to, że nie walczyły po jedynej słusznej stronie xD

Pozdrawiam i podglądam dalej :)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024