FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
11-01-21 14:32  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Dlatego ja wolę kleić w standardzie, tak jak to zaproponował autor modelu. Przy zbyt dużym wnikaniu w szczegóły itp., można utonąć ;)

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
11-01-21 16:26  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Kruszyna ja na razie pozostaję na obranej ścieżce i mimo frustracji zakładam poprawianie mniejszej lub większej ilości braków/niezgodności z wycinanek, choć rozumiem podejście. Tymczasem kolejny update. Tym razem błotniki tylne, niestety tylko tyle zdjęć zrobiłem w trakcie wykonywania. Dodane otwory w błotnikach, po dwa zawiasy, blokada przesuwna otwarcia, wgłębne otwory w szynach zawiasów oraz odgięte krawędzie błotników.





Lewy gotowy, na prawy brak jeszcze fragmentu zawiasu.


Na koniec ciekawostka. Mianowicie w trakcie wykonywania otworów w błotnikach (których nie było w wycinance) zastanawiałem się jak wykonać otwory w kształcie krzyża. Wykonałem tak jak pokazują wszystkie rysunki jakie znalazłem, tymczasem na zdjęciu Tigera z Bovington okazało się, że ten egzemplarz ma je inaczej. To znaczy w rysunkach "krzyże" są symetrycznie względem osi podłużnej czołgu, tymczasem 131 ma je asymetrycznie. Inne egzemplarze w muzeach nie pozwalają tego porównać, a na zdjęciach historycznych akurat ten detal jest mało widoczny. Czy ktoś wie jak powinno być w egzemplarzach wczesnych?

Przykładowa fotka egzemplarza 131: https://harveyblackauthor.files.wordpress.com/2012/06/tiger-tank-022.jpg

 
11-01-21 18:09  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Tiger 131 w momencie przechwycenia przez Brytyjczyków wyglądał tak:
https://i.pinimg.com/originals/f6/00/f9/f600f91ed5e96f861d00f857b09a94bf.jpg.
I tak:
https://blog.tiger-tank.com/wp-content/uploads/2016/12/rear-5834-C1-bw.jpg
A więc otwory są asymetryczne, zarówno w wersji z Tunezji, jak i po odrestaurowaniu.
Jednak tuż w pierwszych chwilach Brytyjczycy zaczęli "mocno kombinować" z czołgiem, tuż przed wizytą Churchilla. Znane są kontrowersje z przemalowywaniem kadłuba, zamalowywaniem/domalowywaniem oznaczeń, poprawianiem numeru "131", zamianą włazów, kół itp. Tylne błotniki często były uszkadzane podczas transportu i eksploatacji, szczególnie podczas walki. Stąd dużo zdjęć, z różnymi rodzajami mocowania (spawanie i mocowanie elementów w warunkach polowych?) błotników, dużo zdjęć pokazuje ich całkowity brak.
Pozdr.
M.

--

 
11-01-21 19:49  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki Marku. Na zdjęciach które mam i na fotkach na http://tiger1.info/ często są zdemontowane albo uszkodzone jednak najczęściej nie można stwierdzić jednoznacznie. W modelu oczywiście musi już zostać błędnie wykonane ale kiedyś przy kolejnym podejściu zrobię już dobrze.

Co ciekawe w muzeum Munster na ich modelu/makiecie także nie wyszło idealnie:
https://www.facebook.com/Panzerpicture/photos/a.1125078864287616.1073742202.282933645168813/1125089597619876
https://www.facebook.com/Panzerpicture/photos/a.1125078864287616.1073742202.282933645168813/1125089764286526
Pozdrawiam.

Post zmieniony (11-01-21 19:56)

 
13-01-21 20:41  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam. Kolejny update jednak rozpęd się kończy ponieważ zaczyna mi brakować już zdjęć "archiwalnych"

Pierwsze zdjęcie - pilotażowo wykonany pierwszy egzemplarz szekli. Opracowane w całości od podstaw. Drut mosiężny, oklejki z zapasu koloru na zewnętrznej powierzchni w postaci krążków oraz na walcowej powierzchni czołowej w postaci pasków. reszta malowana.



Tutaj już aktualnie wykonywane elementy. Wstępnie opracowana rodzina w komplecie. Brak oklejek i retuszu.



Zestaw szekla oraz sworzeń/śruba:








Pozdrawiam.

 
14-01-21 16:47  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam,

Tym razem mały podgląd na kolejne eksperymenty odnośnie współczesnych technik i sposobów klejenia. Mianowicie po kompletnie nieudanym ksero na drukarce laserowej zdecydowałem się na skan fragmentu posiadanej drugiej wycinanki.
Celem jest poprawienie malowania w celu dopasowania do pożądanej wersji kamuflażu.
Skaner ma maksymalną rozdzielczość 600dpi i w takiej skanowałem.
Efekt skanowania wyglądał dobrze przy ocenie "na oko" i na takim obrazie wykonałem poprawki w darmowym programie graficznym GIMP. Ponieważ nie posiadam żadnych umiejętności w obsłudze takich programów ograniczyłem się do absolutnych podstaw (zakrycie miejsc na duży właz w ściance wieży, na osłonę peryskopu ładowniczego, poprawiony właz ładowniczego oraz zmiana "S" na "8" w numerze na wieży, podobnie z tyłu gdzie zakryłem miejsce mocowania błotników oraz c-haka.
Po doświadczeniach z kolorem ksero obawiałem się rezultatu wydruku tego skanu i faktycznie wyszedł jeszcze bardziej różniący się od oryginału.
Ponieważ nie mam drukarki atramentowej postanowiłem wydrukować tę próbkę gdzieś gdzie świadczą takie usługi. Okazało się. że standardem jest tylko i wyłącznie laser.

Ostatecznie znalazłem firmę która drukowała jak niżej:
- wg informacji telefonicznej wydruk cyfrowy ale nie toner
- wydruk na papierze półmatowym satynowym 140g
- informowali że "kolor będzie rzeczywisty z palety CMYK" więc będzie się różnił od RGB z monitora,

Uwagi odnośnie rezultatu:
- gramatura 140g zdecydowanie za mała - chyba około 200g jest konieczne aby uzyskać podobną do oryginalnej wycinanki,
- kolory różnią się koszmarnie (ciemniejsze i zupełnie inne nasycenie),
- przeskalowany wydruk - skan wklejałem do AutoCADa (którego używam zawodowo i mam licencję komercyjną) więc nie ma możliwości żeby na przekazanym wydruku pdf był błąd.
- wydruk na papierze półmatowym był faktycznie półmatowy co oznacza, że trochę był połyskliwy,
- w efekcie wydruk nie nadaje się do zastosowania na modelu bo różni się nawet bardziej od malowania ręcznego i opcji z oklejeniem tyłu i wieży nie wchodzi w grę.

Na wydrukowanych arkuszach po raz pierwszy eksperymentowałem z kaponowaniem i jestem niemile zaskoczony ponieważ teraz wydruk juz całkiem się błyszczy.
Wykorzystałem kapon z Leroy:
https://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/srodki-do-podlog-z-drewna/lakiery-do-parkietu/podklad-capon-extra-1-l-bezbarwny-drewnochron,p470308,l217.html
Wg tego co wyczytałem w wątku o kaponowaniu nie powinien być błyszczący, a ten wyraźnie jest (próbowałem na luźnej klepce parkietowej i też się błyszczy). Jakieś rady?

Proszę o poradę jeśli ktoś miał doświadczenia z podobnymi eksperymentami.
Zamierzam jeszcze raz drukować stronę testową:
- zmienię gramaturę na 200g - mam nadzieję, że mają taką dostępną,
- wrzucę fragment koloru np. 10x10cm i będę stopniował jasność i nasycenie a później porównam na oko z oryginałem,
- postaram się żeby był ma a nie półmat.

Poniżej zdjęcie arkusza po wydruku:


Pozdrawiam.

--
Warsztat: Pz.Kpfw VI Ausf.H1 Tiger (Afryka) , Ursus A + TK3 (Wrzesień '39) , Ukończone: ----





 
14-01-21 21:07  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
Kruszyna 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


 - 1

Ahh... Autocad... Nawet w modelarstwie :P otwierasz szafę i wysypują się dwgi :P

Spróbuj wydruk na papierze 190g z Cansona, ja tak swojego Marka drukuje. 200g może być za gruby, polecam 170-190g.

--
W budowie:
Szkuta Wiślana | Łódź z Gokstad
Ukończone:
A7V | Wieża Nyska w Otmuchowie | Crusader III | Tiger I
Zawieszone:
Mark I

 
14-01-21 22:13  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Kruszyna Dzięki za radę. Dowiem się jakie papiery posiada dostępne drukarnia. Martwi mnie ten połysk i problem z przeskalowywaniem w drukarni, ale testowo spróbuję skleić ten kawałek wieży. Ostatecznie jeśli będzie sklejalne to matowy lakier na końcu może załatwi sprawę. Autocada używam w pracy do obróbki rysunków, więc nie widzę sensu do modeli uczyć się ani szukać czegoś innego:)
Pozdrawiam.

 
15-01-21 09:15  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

No, niestety bardzo trudno jest dopasować kolor wydruku do koloru wycinanki...
Nakłada się tu kilka czynników:
Skaner, a w zasadzie jego zdolność do czytania barw - przerabiałem kilka różnych maszyn, każda daje inne wyniki, i jak dotąd jeszcze nie uzyskałem skanu, który odpowiadałby moim oczekiwaniom w 100%, najbliżej było na Epsonie Perfection V850 Pro, ale to faktycznie dobry skaner i trochę jednak drogi...
Monitor - jego zdolność do odwzorowywania barw - najogólniej mówiąc to co widać na monitorze nie odpowiada temu co wydrukuje później drukarka.
Drukarka też potrafi przekłamywać barwy, nie wiem jak to jest z profesjonalnym sprzętem, ale w warunkach domowych (biurowych) uzyskanie odpowiedniego nasycenia i odwzorowania barw jest praktycznie nie możliwe.
Zabawa z nasyceniem i jasnością jest dość żmudna i ze względu na pkt. 2 i 3 wymaga ciągłej kontroli - ja to robiłem w ten sposób, że przygotowywałem sobie pliczek z 10 różnymi próbkami szukanego koloru i dopasowywałem wydruk do wycinanki, a rezultat i tak nie spełniał moich oczekiwań ;-). No i próbki trzeba drukować na tej samej drukarce co później docelowy wydruk, bo różne drukarki dają różne wydruki... Jeśli potrzebujesz tylko "zapasu koloru" to najłatwiej jest kupić drugą wycinankę, jeśli przerabiasz malowanie modelu to trzeba cały wydrukować...
Sorry za ten przydługi wywód, mam nadzieję, że Cię nie zniechęcił ;-), dodam jeszcze że nie zajmuję się poligrafią profesjonalnie, a to co napisałem to tylko takie moje spostrzeżenia ;-)

Fajnie sobie radzisz z Tygryskiem!


P.S. powinienem mieć gdzieś w szafie tego mM-a, więc jeśli chcesz mogę Ci go zeskanować na w/w Epsonie, ale to najwcześniej w poniedziałek, no i nie ma gwarancji, że mój model ma takie same kolory co Twój ;-)

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
15-01-21 10:39  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf.H1/E Tiger MM 4-5/1998
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Danielu,

nie ma żadnych szans, abyś skopiował 1:1 wycinankę w warunkach domowych z zachowaniem koloru. Masz 3 nieskalibrowane urządzenia: monitor, skaner i drukarkę, z których każda pracuje w innej palecie kolorów i wyświetla obraz na innej zasadzie - stąd profesjonalne kalibrowanie urządzeń może kosztować setki złotych i godziny pracy. Wydaje się, że najtańszym rozwiązaniem będzie ksero 1:1 a następnie malowanie. Pamiętaj, że na indywidualny odbiór koloru ma wpływ np. oświetlenie w którym dokonujesz porównania - inne barwy będą w wyciemnionym pomieszczeniu, inne w świetle słonecznym, a jeszcze inne przy oświetleniu LED. Sam materiał, na który naniesiono wydruk i rodzaj farby/toneru tez ma znaczenie.

Co do kartonu - każdy zapewne ma swoje preferencje, jednak większość modelarzy drukuje na kartonie co najmniej 150-160g/m kw. Tu nie ma żadnej filozofii - idziesz do papierniczego, kupujesz papier i testujesz na wycinanie, gięcie, zwijanie, moczenie itp. Natomiast nieudane wydruki pdf w drukarni niezachowujące wymiarów - nie powinno być takich problemów, o ile program do obsługi jak i sterownik drukarki zachowuje rozmiar oryginalny. W warunkach domowych podczas drukowania zawsze sprawdzam zaawansowanie ustawienia Acrobata (bo z niego drukuję) jak i sterownika drukarki i mam powtarzalność.

Kaponowanie na pewno zostawi pewną "gładkość" na powierzchni papieru, stąd lekki połysk - nie powinien być oczywiście taki, jak na parkiecie pokrytym lakierem nitro. Koledzy na forum pozbywają się go stosując modelarskie lakiery typu mat.

Pozdr.
M.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024