FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
28-12-20 20:31  [R/G] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Dzień dobry.

Zaczynam swoją pierwszą relację na forum - będzie to model czołgu ciężkiego "Tygrys I" w wersji znajdującej się obecnie w The Tank Museum w Bovington (UK). Odnośnie oryginału nie będę się rozpisywać, na forum jest dużo informacji o tym egzemplarzu Tygrysa. Zainteresowanych odsyłam do strony https://blog.tiger-tank.com/.

Kilka słów o sobie: modelarstwem interesowałem się od lat szkolnych, rozpoczynałem pasję od sklejania plastykowych modeli ze Składnicy Harcerskiej, a sklejałem to co było wówczas dostępne: niemieckie plastiki, zielone mikromodele 1:144, rakiety Jowisz i Mirek, latające Jaskółki, zdalnie sterowane czołgi no i oczywiście papierowe modele z MM. Cześć nazw modeli, o których pamiętam, że ukończyłem je w całości, umieściłem w stopce. Jeszcze więcej modeli było rozpoczętych, a nie ukończonych z różnych przyczyn - brak czasu, brak cierpliwości, z uwagi na brak umiejętności i trudności warsztatowe itp. Obecnie powoli chciałbym powrócić do dawnego hobby i przypomnieć sobie zasady pracy z modelami kartonowymi oraz udoskonalić warsztat.

Dlatego zabrałem się za dosyć prosty darmowy model w skali 1:35. Tygrys 131 jest modelem bezwręgowym z nieusztywnianą konstrukcją, posiada uproszczone elementy konstrukcyjne, nie będzie malowany ani waloryzowany. Posiada możliwość wykonania gąsienic w postaci paska lub pojedynczych ogniw. Więcej informacji o projekcie i darmowych modelach znajduje się na stronie https://paper-replika.com/.

Sama wycinanka została wydrukowana (HP DJ 5000) na 9 kartach A4 bloku technicznego Herlitz 170g/m kw., a następnie dwukrotnie (w odstępie 30 min) pokryta kaponem (Drewnochron Capon Extra) za pomocą wałka od strony zadrukowanej. Dodatkowo zużyłem jedną kartę A4 tektury 0,5mm (z okładki bloku technicznego). Klej to bezbarwny klej kontaktowy Stanger. Kolejność klejenia odpowiada opisowi na stronie internetowej modelu.

A więc zaczynamy:

pracownia


--

Post zmieniony (18-01-21 08:10)

 
28-12-20 20:49  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Rozpoczynam od wieży. Konstrukcja bez wręg, będzie usztywniona tylko walcem, który pełni jednocześnie rolę osi obrotu.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:00)

 
28-12-20 21:00  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Szczegóły wewnętrznego wzmocnienia - osi obrotu, oraz przygotowanie kosza transportowego, znajdującego się z tyłu wieży.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:00)

 
28-12-20 21:15  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Montaż korpusu wieży.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:00)

 
29-12-20 09:34  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Następny w kolejności jest boczny osprzęt wieży - włazy, wizjery oraz oś armaty.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:01)

 
29-12-20 09:46  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Oklejanie boków wieży - otwór strzelniczy po lewej stronie jest przekręcony o 90 stopni - powinien być w pionie, a nie w poziomie. Natomiast właz amunicyjny/ewakuacyjny po prawej stronie ma sklejkę u góry, zamiast u dołu - niestety klej trzyma tak mocno, że należałoby wydrukować i skleić elementy ponownie, aby uniknąć uszkodzenia przy demontażu.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:01)

 
29-12-20 09:54  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Górne wyposażenie wieży - włazy i wyrzutnie granatów.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:01)

 
29-12-20 14:44  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Wieża z kompletnym wyposażeniem bez armaty.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:01)

 
29-12-20 15:04  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Czas na armatę: sama lufa była zwijana, po uprzednim namoczeniu, na prętach o coraz mniejszej średnicy (do uzyskania odpowiedniego poziomu wilgotności używam starego inhalatora ultradźwiękowego). Papier uzyskuje dzięki temu odpowiednią miękkość i zwijany na miękkiej piance ("lewa" strona podkładki od myszki) nie łamie się, zachowuje gładkość, a także "zapamiętuje" nadany kształt.


--

Post zmieniony (31-12-20 15:02)

 
29-12-20 15:14  Odp: [R] Sd Kfz 181 PzKpfw VI Ausf E Tiger 131 (1_35 Paper-Replika)
Marek Więckowski 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Końcowy montaż wieży


--

Post zmieniony (31-12-20 15:02)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024