FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 11Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 
17-12-20 21:16  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
orkan   

Na zdjęciach Orła widzimy wiązania zewnętrzne kadłuba lekkiego ,
i te są nitowane. Nie wykluczam , że kadłub właściwy był spawany.
W czasie budowy Orła stocznie holenderskie szeroko stosowały
spawanie.

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

 
17-12-20 21:37  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Źródło https://www.facebook.com/PolishNaval/photos/946822145355384 data publikacji 21 grudnia 2015 r.
Opis: The Polish Navy submarine ORP Orzeł entering a British port, after a patrol, april 1940. She was lost in the North Sea, probably mined, on 8 June 1940.

--
Pozdrawiam! Piotr

 
17-12-20 21:41  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
orkan   

Przygotowanie okrętu , rozebranie konstrukcji , przygotowanie nowych blach poszycia
i ich montaż to zdecydowanie więcej czasu niż nie całe 2 miesiące.
Nie neguję kolego Ramm Twojej wiedzy i zaangażowania w sprawy PMW
ale to co nazywamy źródłem tworzą ludzie i nie są oni nieomylni.

--
,,Dwojaka jest natura Polaka"

 
17-12-20 21:51  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Jeżeli chodzi o to zdjęcie https://www.zeeuwsarchief.nl/maisi_ajax_proxy.php?mivast=239&mizig=261&miadt=239&miaet=14&micode=7521&minr=27183603&milang=nl&misort=unitdate%7Casc&mizk_alle=poolse&miview=viewer to jest tu jakiś błąd. Skoro ten element został dodany w trakcie przebudowy w UK to czemu linkowane zdjęcie jest datowane 14.01.1938 r. lokalizacja Vlissingen.
Wniosek nie jest to Orzeł ponieważ musiałby mieć te elementy w chwili wodowania.

--
Pozdrawiam! Piotr

 
17-12-20 22:10  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Nie jestem ortodoksem, doceniam wiedzę i dociekliwość Kolegów, ale na Boga... przecież to ma być hobby, zabawa, przyjemność... czy naprawdę znajdą się tacy, którzy nie skleją modelu tego okrętu z powodu, nie wiem... zbyt małej ilości nitów naniesionych przez grafika ? Dziwię się, że w ogóle dopuszczacie papier jako materiał wszak oryginalny model miał poszycie z blach stalowych. Ludziska, pokażcie jakieś fantastyczne relacje a nie sprzeczajcie się o "*******y"...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
17-12-20 23:22  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Ramm i nie można było tak od razu w końcu od czego jest forum (pomijam, że zdjęcie kolorowe nie wyjaśnia niczego)?

Teraz do adremu jak mawiał klasyk. Ewidentnie widać, że ta konstrukcja nie jest niczym innym jak częścią kila, która wynika wprost z linii teoretycznych a ponieważ to zdjęcia z budowy to była tam zawsze. Pobawiłem się nieco przeglądając inne zdjęcia z tego zbioru (na marginesie Ramm powinieneś moim zdaniem dać linka do całego katalogu co niniejszym czynię poniżej) i wyszło mi co następuje a Wy kochani korygujcie jeśli się mylę.

Element można zlokalizować przez te zaślepione w kadłubie otwory, które widać na innych zdjęciach (Ramm pisał co to ale już nie pomnę do czego miały służyć).





Co za tym idzie zdjęcie Ramm'a pokazuje część dziobową kila, która zaczyna się tuż za nimi (otworami):



Ogarnąłem jeszcze w Szopie jak moim zdaniem przebiega kształt tego tajemniczego elementu a wszystkich nas zmylił prawdopodobnie drewniany klocek zaznaczony na niebiesko, który zniekształcał całość. Jeśli go wyrzucicie to mamy obraz przedniej części kila, wynikającej z linii teoretycznych kadłuba:



@Kilminster masz w 100% rację ja natomiast chciałem tylko dociec w tej wiadomości co to za "tajemnicza konstrukcja" na zdjęciu Ramm'a a model i tak kupię :) i skleję go z przyjemnością.

Poniżej macie jeszcze linka do całego katalogu ze zdjęciami z budowy Orła:
https://www.zeeuwsarchief.nl/onderzoek-het-zelf/archief/?mivast=239&miadt=239&mizig=261&miview=gal&mizk_alle=bouwnummer%20205

Ramm dzięki za info i podszlifuj nieco komunikację międzyludzką powinno Ci być łatwiej w życiu.

P.S. Poniżej jeszcze epilog i wydaje mi się że w modelu wszystko jest na swoim miejscu. Mam nadzieję, że wydawca mnie nie ścignie za screen ;)



Post zmieniony (18-12-20 09:04)

 
17-12-20 23:38  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Wiesław - chyba pomyliłeś nazwy to nie jest stepka tylko kil znajdujący się na osi kadłuba a ponieważ jest na tyle szeroki w sekcji dziobowej a ponadto linia dna dziobu szła do góry to boczne ściany musiały być podciągnięte do owalu kadłuba co daje złudzenie optyczne jakby kadłub okrętu obrócono albo całość znajduje się pod kątem dając złudzenie że jest to stępka przeciwpochyłowa.
Mowa oczywiście o przedostatnim zdjęciu na którym wyrysowałeś kolorowe linie.

Post zmieniony (17-12-20 23:39)

 
17-12-20 23:41  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@Jarod mea culpa ale czy kil to nie synonim tego samego tylko z angielskiego? Nie chcę się już zabijać za nazewnictwo dlatego poprawiłem post wyżej. Natomiast w temacie rozumiem, że generalnie zgadzasz się z moim wywodem?

Post zmieniony (18-12-20 09:06)

 
17-12-20 23:43  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Zdjęcia z budowy Orła:
https://drive.google.com/file/d/1DXaSq7Dw1WCSYN7uYctk_x16_SqHos_6/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1C0mLjr_8_XLOYk8L-VLcw3cZOni51Ta6/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1axjyhIrLwwAwG0LPqjAo_7lCP307NBio/view?usp=sharing
Widać, że kadłub mocny też był nitowany. Być może grodzie były spawane, albo inne drobniejsze elementy

Tu widać, że kil był bardzo szeroki, stąd wyprofilowanie go z przodu tworzyło mylne wrażenie "bąbla" wrażenie https://drive.google.com/file/d/19bV-pS7YcH0bqxJlbhrRUJsHQ1G6Wq7i/view?usp=sharing

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
17-12-20 23:47  Odp: [Z] Polski okręt podwodny - ORP Orzeł - MODEL HOBBY
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Wiesław - generalnie zgadzam się oprócz jednego - klin wyrysowany niebieską linią to nie jest część kadłuba ani kilu - to jest drewniany stępel/klin - na żadnych planach nie ma tam takiej części wychodzącej poza poszycie kilu.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 11Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024