FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 15Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
20-02-20 12:13  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
karlos   

Ok dzięki za informację

 
07-06-20 11:18  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
ojciecmajster   

Skleiłem swój pierwszy model po 25 latach przerwy. Izolacja w domu wygrzebała z mojego mózgu chęć sklejenia jakiegoś modelu. Chciałbym go teraz zaimpregnować czymś. Natknąłem się właśnie na ten wątek z kaponem. Sporo osób widzę, że smaruje tym arkusze przed sklejeniem. Jakie są tego zalety? Czy po malowaniu lakierem papier daje się tak samo łatwo formować? Rurki, zagięcia? Nie pęka potem papier w miejscach zgięć o 180`? A co po sklejeniu? Impregnujecie je ponownie czymś?
Wracając do mojego pytania, czym najlepiej zaimpregnować model kartonowy po sklejeniu? Arkusze nie były impregnowane. Czy kapon również się nada?
PS/


dzieki za odpowiedz

Post zmieniony (08-06-20 14:00)

 
26-06-20 10:08  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Cieciek   

Witam

Postanowiłem po raz pierwszy zakaponować model przed sklejaniem. Przeczytałem o tym chyba wszystkie wątki na tym forum i kilku innych, więc pytań, czym to robić, nie będzie :) Użyłem Kaponu Super Polifarbu Dębica, nie rozcieńczałem, jednokrotnie kaponowałem pędzlem obie strony.

Mam pytanie do trwałości takich modeli, a szczególnie łączeń na styk, gdzie wąską krawędź kartonu (wyciętą nożyczkami/nożykiem) kleimy do zakaponowanej powierzchni. Próbowałem trzema klejami Pattexa (classic, transparent i wikolowatym). Najmocniej trzyma transparent, ale i ta spoina dość łatwo puściła, część dało się oderwać po kilku godzinach bez problemu, a na powierzchni, do której część był przyklejona nie ma żadnego śladu.

Z jednej strony to zaleta, bo w dowolnej chwili możemy skorygować, jeśli coś okaże się nie tak, z drugiej strony mam obawy, czy np. po kilku latach model się nie rozpadnie. W sumie nic nie znalazłem na temat tego, że Wasze zakoponowane modele puszczają, więc pewnie nie puszczają, ale dość spora łatwość z jaką przyklejona część odpada od modelu trochę mnie niepokoi. Czy coś poknociłem?

 
30-06-20 21:51  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Zawsze caponuję arkusze przed sklejeniem. Jednostronnie, tylko zadrukowaną stronę. Nakładam jedną warstwę przy pomocy wałka malarskiego typu gąbka (nadaje się do jednorazowego i krótkiego użytku, potem puchnie i się rozwala). Nie widzę przeciwwskazań do klejenia potem BCG, znaczną większość modelu sklejam tym klejem i nie zaobserwowałem negatywnych skutków zastosowania caponu.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
01-07-20 07:09  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Sklejacz   

Ja ostatnio kaponowalem jednym wałkiem 5cm gąbka 3x18 arkuszy a3 i pewnie dałoby rade więcej bez jego uszkodzeń. 2 razy w poprzek i 2 razy wzdłuż arkusza. Wystarcza jedno namoczenie walka. Tez jednostronnie po stronie druku

--

Post zmieniony (01-07-20 08:59)

 
29-11-20 04:39  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Grzechas   

Witam,
Po latach przerwy postanowilem wrocic do modelarstwa. Mieszkam w Stanach Zjednoczonych i nie mozna tutaj dostac Caponu wiec kupilem lakier nitorcellulozowy do zabezpieczania gitar. Ma te same wlasciwosci co Capon dla zainteresowanych mieszkajacych zagranica. Jest mnostwo roznych opcji na Ebayu. Na rozgrzewke wzialem Graafa Spee z GPMu, polakierowalem arkusze, nierozcieczonym produktem z dwoch stron. Smierdzi to niemilosiernie, pospiech, troche za grube warstwy i problem. Polowa jednego z arkuszy podczas schniecia przylepila mi sie do tektury, na ktorej ten arkusz sobie lezakowal. Czy ktos z forumowiczow mial podobny problem? Czy jest jakas mozliwosc oderwania tego od tektury? Rozwazalem polozenia kolejnej warstwy Caponu ale z tego co czytam, Capon nie rozpuszcza Caponu. Mam obawy uzyc rozpuszczalnik Nitro, zeby nie rozpuscil farby.
Pozdrawiam!

--

 
29-11-20 14:29  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Grisha 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Kiedyś rozcienczalem capon rozpuszczalnikiem nitro i wszystko było ok. Moim zdaniem śmiało próbuj. Może najpierw na wregach i jak się nic nie stanie to później na reszcie.

 
30-11-20 10:05  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

no to chyba terpentyną trzeba spróbować ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
30-11-20 11:10  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
JAPS 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czy ktoś Caponował 2x. Jeśli tak to po jakim czasie? Czy po całkowitym wyschnięciu pierwszego caponowania?

--

Post zmieniony (30-11-20 13:27)

 
30-11-20 11:30  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

ja tam nie czekam nie wiadomo ile, wysycha i się nie lepi do paluchów, no to wio z drugą warstwą, trzeciej jeszcze nie nakładałem, bo wg mnie, dwie wystarczą ;-)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 15Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024