FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
13-11-20 18:04  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Tego typu tankietki były też używane do szkolenia w polskiej 2 Brygadzie Czołgów.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
15-11-20 21:18  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Cześć. Hosting zdjęć odżył więc można strzelić małą aktualizację. Pod nóż poszło podwozie, by dalej móc spać spokojnie. I jakoś to będzie, choć dłubaniny sporo. Zacząłem od tych elementów w wersji pełnej, a jak! Te wąskie obwódki mnie przerażały, ale jakoś się udało.





Kółeczka:

Ośki na cienkim papierze zdają egzamin.







Główne elementy wózków z amortyzatorami:



I tutaj pojawiła się kucha brak odbicia lustrzanego części nr 11d, wykorzystałem zapasową choć od zewnętrznej strony, no nie ważne, dało radę z tego wybrnąć. Jak widać, wiele elementów (by nie rzec większość) ma dodatkową sztukę czy dwie. Fajna sprawa, choć nieraz można się pogubić ile faktycznie trzeba wykorzystać :)


Na razie to dość enigmatycznie wszystko wygląda, ale po złożeniu w całość mam nadzieję, jakoś będzie się prezentować.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
15-11-20 21:31  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Piękny standard.

Retusz naprawdę pięknie dobrany. Świetna robota.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
16-11-20 08:35  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Idziesz jak burza, a w dodatku - jak napisał Qń - retusz genialny.
Acz łączenie obwódek na szczycie tych trójkątnych elementów wózków nie było chyba najszczęśliwszym pomysłem. Zdecydowanie prościej jest je połączyć na spodniej, równoległej do podłoża, części. To tak na przyszłość:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-11-20 09:31  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki Panowie!
Stug -rozumiem o co chodzi, aaale jest jedno ale, które mnie skłoniło do takiego rozwiązania. Te wieszakokształtne elementy tylko w górnej części tworzą kąt, reszta to zaokrąglenia i i linie proste. Uznałem, że to najlepsze miejsce na zamknięcie obwodu. I prawdopodobnie byłoby wszystko cacy gdyby nie to, że paski wyszły o 1mm za krótkie. "Na sucho" wydawało się, że jest ok, zacząłem kleić i wyszło jak wyszło. Miałem już te obwódki wycięte, wyretuszowane i w obawie o słabą powtarzalność ew. dorobionych takowych samodzielnie -zostawiłem jak jest. Co ciekawe, obwody tych drugich pasowały już idealnie, co do dziesiątych części milimetra :)
Warto też podkreślić kolejną zaletę opracowania. Mnóstwo elementów, zwłaszcza tych malutkich, nie posiada czarnych obwódek. Nie ukrywam, wpływa to bardzo korzystnie na wygląd ostateczny.
Co do retuszu, to powiem Wam tyle -jaja jak berety, ale sekret wyjawię na końcu relacji :) Zdradzę tylko tyle, że to pactra.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
19-11-20 19:53  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Hej hej, walki z podwoziem ciąg dalszy. Główne wózki jezdne praktycznie gotowe, do zrobienia jeszcze listwy łączące je razem, ale to przykleję po przytwierdzeniu tych elementów do kadłuba, na razie zainstalowane "na sucho". Na pewno łączenie tych 4 podzespołów wymaga uwagi. Trzeba uważać pod jakim kątem przyklejamy ten wyoblony trójkąt z pojedynczym kółkiem do resora piórowego. Szkoda że nie ma szablonu, jego położenie sugerują nam otwory w tej prostokątnej płycie. Trzeba też zwrócić uwagę na dystans między wózkami a kadłubem i oczywiście ich równoległe położenie. Zamiast podwójnych ringów (cz. 7b i 11h obie mające być naklejone na tekturę1mm) zrobiłem tuleje z zapasu koloru, którego mamy dostatek. Wyjaśnia to poniższe zdjęcie:

Oczywiście każdy robi jak uważa, choć szczegół istotny dla właściwego ułożenia wszystkich kół, by później nie było niespodzianek z ułożeniem gąsienicy.







Zrobiłem też test samodzielnie zaprojektowanych (to chyba za duże słowo) gąsienic z pojedynczych ogniw. Zrobiłem najwęższe jakie byłem w stanie skleić bez zniszczenia. Jaki efekt widać. Powinny być węższe, a tego już nie przeskoczę. Będą paski. Malowane. Wymyśliłem, że w miejscach zagięć porozcinam na pojedyncze ogniwa i taką praktycznie ukształtowaną taśmę założę na koła. W TKSie zrobiłem malowane paski i było znośnie. Rozmiary ratują sytuację, w dużym czołgu to już byłoby widać, tutaj postaram się zrobić tak, by było ok :)


Pozdrawiam i do następnego wkrótce!

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
20-11-20 07:41  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Bardzo zacnie sobie poczyniasz. Przyjemnie się ogląda tak staranne wykonanie. Niemal idealnie dobraby retusz. Wszystko równo i precyzyjnie.
Gdybyś kiedyś chciał pójść o krok dalej, to pozostaje Ci szlif krawęzi i chowanie ich na łączeniu. Nie mniej, wykon na wysokim poziomie.: ]

 
24-11-20 16:30  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Cześć!
Kółka, kółeczka i jeszcze raz kółka, już za mną. Przytwierdzone na stałe, tak już będzie. Do zakończenia sprawy układu jezdnego pozostała jeszcze taka skrzynka i szyna po której przesuwa się gąsienica, no i same gąsienice, czyli jeszcze sporo zabawy. Co do spasowania nie mam większych zastrzeżeń. Jedynie po czarnych obwodach kółek tych większych i mniejszych ściąłem jakieś 2-3 mm bo krążki wpadały w tak zamknięty obwód. To żaden problem, ale warto sprawdzić przed klejeniem i przyciąć według uznania. Uwagę należy zwrócić na właściwe położenie koła napinającego (tego z tyłu) gdyż przytwierdzone jest do płyty, która nie tworzy z dnem kąta prostego. Ogólnie dość pracochłonny element. Jedno z większych wyzwań tego modelu to część nr 14, czyli podzespół z tym pojedynczym małym kółkiem, trzeba się nieźle nagimnastykować, ale spasowanie jest ok. Z dystansem trzeba też podchodzić to elementów zwijanych, wydrukowanych na cienkim papierze. Ogólnie ideę pochwalam, ale wycinając je tak jak wycinanka przewidziała, średnice tych rurek wyjdą nam nieco za duże. Do rzeczy:









pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
24-11-20 20:29  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jest moc!:-)
Odliczając gąsienice, najgorsze już za Tobą i to w iście ekspresowym tempie:-) Gratuluję weny i efektu, bo ładnie to wygląda, chociaż cały czas pokracznie. Każdy pojazd gąsienicowy bez nich wygląda kompletnie inaczej niż nimi, więc z niecierpliwością czekam na ich produkcję. Nawet jeśli "tylko" z pasków.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-12-20 16:15  Odp: [R] Carro Veloce C.V. 35 Orlik 1:25
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Czołem!
Tym razem będzie mniej pokracznie :) Produkcja gąsek zmierza ku końcowi. Kilka szczegółów co do tychże gąsek. Klejone z pasków, wszystko dało się zaginać więc niepotrzebnie się obawiałem. Sklejone praktycznie w standardzie. Jedynie sam sobie rozrysowałem te poprzeczne paski antypoślizgowe, bo zaproponowane przez autora były straasznie wąskie i po podklejeniu brystolem i wycięciu rozsypywały się w rękach. Druga sprawa, że ciężko byłoby je estetycznie przykleić przy takiej znikomej powierzchni styku, nie mówiąc o wytrzymałości, bo to na nich ostatecznie model stoi.
Po kolei. Wyciąłem paski, powycinałem otwory pod zębate koło napędowe, wyretuszowałem, skleiłem ze sobą. Grubość w sumie 2x karton z wycinanki. Przy grubszych byłby już problem z zaginaniem, a zagiąć trzeba fest; kółko napędowe i napinające mają małe średnice.
Następnie powycinałem wspomniane wcześniej paseczki poprzeczne, w taki sposób, że mogłem je wygodnie pomalować. Właśnie -zwiększyłem ich szerokość aby było to wykonalne ale i jakoś wyglądało, kompromis widać będzie na zdjęciach. Przyklejałem do gąsienicy przy użyciu BCG.
Ostatni etap to zęby na wewnętrznej stronie. Tych jest od groma (ponad 600 na obu taśmach). Wyciąłem je w taki sposób by wygodnie dało się je wyretuszować, poza jedną krawędzią, która była klejona. Aha, nie sklejałem ich w pół, choć grubsze trochę przyjemniej by się przyklejało. Druga strona pomalowana na szaro. Chciałem Oszczędzić na szerokości między nimi, tj miejscem na koła.Średnio widać ale może coś widać:


Do końca pozostały mi jeszcze zęby na drugiej taśmie, ale pomyślałem, że czas na aktualizację, bo już relacja zaczęła znikać w odmętach forum :)




I oczywiście jakże miałem wytrzymać nie założywszy chociaż jednej strony :)



Szczęśliwie udało się gąsienice założyć bez większych przebojów, tzn wszystkie koła i szyna jako tako wyszły w linii.
Na koniec mało odkrywcza konkluzja, ale szczególnie ważna w tym modelu. Warto na prawdę zwrócić uwagę na powtarzalność elementów takiej gąsienicy. Zęby, przykładowo, są tak gęsto usiane, że jeżeli będą nie dość dokładnie powycinane, albo przyklejone nie w linii to będzie klops!
Teraz zabieram się za ząbki w drugiej taśmie, zwłaszcza, że nie żałuję decyzji o standardowych gąsienicach. Nawet sumienie aż tak nie gryzie. Policzyłem elementy obu gąsienic i wyszło ca. 960 sztuk, które były retuszowane. Powiem Wam -jest co robić :D

Pozdrawiam i do następnego wkrótce.

PS dopiero zauważyłem, że jeden poprzeczny paseczek przy kole napędowym się niesfornie zadarł, oj już ja się z nim policzę!

--

Post zmieniony (05-12-20 16:38)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024