FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
05-11-20 21:10  [R/G] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Witam w nowej relacji z budowy. Tym razem jej bohater nie ma śmigła, ma za to zmienną geometrię skrzydeł. Na mój warsztat wlatuje z wielkim hukiem "grzmiąca rura", której długość będzie po sklejeniu wynosić pół metra. Jest nią MiG-23M wydany przez Answer w serii MS Model. Nie wiedzieć czemu darzę ten samolot wielką sympatią i jego sylwetka zawsze robiła na mnie ogromne wrażenie. A zatem, do dzieła.



Jest to moje drugie podejście do modelu samolotu MiG-23. Kilka lat temu budowałem polskiego, łaciatego MiGa-23 wydanego przez Answer (4/2015). To jest właściwie ten sam model, ale w innym malowaniu. Niestety, mimo bardzo zaawansowanego stadium budowy, z powodu popełnionych błędów nie udało mi się doprowadzić jej do końca. Chciałem spróbować sił z tym drugim (Answer 1/2015), w jednolitym kamuflażu z błędami drukarskimi, ale odłożyłem go do szuflady na później. Chęć posiadania modelu MiG-a 23 w kolekcji wróciła kiedy zobaczyłem zapowiedź niniejszego modelu w rosyjskich barwach. Poniżej zdjęcie nigdy niedokończonego modelu MiG-a-23 MF, którego zacząłem budować w drugiej połowie 2016.



Jak zwykle, po zapoznaniu się z zakupionym modelem zacząłem szukać informacji na temat tego konkretnego samolotu. Niestety wydawnictwo poszło po najmniejszej linii oporu i skopiowało opis z dwóch kilka lat wcześniej wydanych modeli polskich MiG-ów 23 MF. To znaczy, że nie dowiemy się z niego nic na temat budowanej maszyny. Okazało się, że zamieszczony w modelu MiG należał do 787 IAP (Pułku Myśliwskiego) będącego częścią radzieckiej 16 Armii Powietrznej stacjonującej we Wschodnich Niemczech w latach siedemdziesiątych. W Internecie znalazłem taką oto planszę:



Zacząłem kopać dalej i dowiedziałem się, że bazą tego pułku lotniczego było lotnisko Finow-Eberswalde (oznaczenie kodowe (EDAV), znajdujące się w odległości około 40 kilometrów od miejsca w którym mieszkam. Wybrałem się tam nawet na przejażdżkę rowerem i odwiedziłem Muzeum Lotnictwa, które znajduje się na terenie byłej bazy. Ma ono w swoich zbiorach typowe maszyny dla państwa byłego Układu Warszawskiego, są to min. MiG-i 21 i 23 Su-22, Jak-28, Tu-134 oraz śmigłowiec Mi-2 w barwach niemieckiej policji. Część eksponatów jest trzymanych w hangarach, ale wiele z nich stoi niestety na zewnątrz gdzie niszczeją wystawione na działanie pogody. Lotnisko w Finow powstało przed drugą wojną światową, w pierwszych latach wojny stacjonowały tam jednostki szkoleniowe oraz transportowe, a później nocne myśliwce. Pod koniec kwietnia 1945 lotnisko zostało zajęte przez siły radzieckie i stacjonowały tam one prawie do końca maja 1994 (ostatni radziecki samolot odleciał stamtąd rok wcześniej). Przez niemal 50 lat przewinęło się przez to miejsce kilka radzieckich jednostek. Ostatnią z nich był 787 IAP, który został tam przeniesiony we wrześniu 1970. Na wyposażenie jednostki składały się wtedy samoloty MiG-21, a od 1975 także MiG-i-23. Na początku lat 80-tych pojawiły się tam także MiG-i 25. W 1989, kiedy to zimna wojna była na etapie "odwilży" duża część maszyn została odesłana do Związku Radzieckiego, a większość MiG-ów-23 zastąpionych przez nowocześniejsze samoloty MiG-29. Poza planszą na stronie wings pallete nie znalazłem żadnych dokładniejszych informacji na temat MiG-a 23 "żółty 49", którego model będę budował. Biorąc pod uwagę to, co wyżej napisałem, należy przyjąć, że stacjonował on w latach 1975-1989 na lotnisku Finow-Eberswalde. Na samym dole posta zamieściłem linki do niektórych stron internetowych, na których znalazłem informacje. Poniżej kilka zdjęć z mojej wycieczki do Muzeum Lotnictwa w Finowfurt, którą odbyłem pod koniec sierpnia tego roku:






Autorem modelu jest Marcin Straszewski. Model będzie dość spory, o czym świadczy ilość arkuszy. W końcu nie był to mały samolot, miał niemal 17 metrów długości. Na zdjęciu brakuje jeszcze trzech stron, które wymagały podklejenia tekturą 1mm. W przeciwieństwie do modelu w polskim malowaniu (Answer 1/2015) tutaj na szczęście nie ma przesunięć kolorów na arkuszach. Szkoda, że napisy eksploatacyjne umieszczone na samolocie wyszły kompletnie niewyraźnie w druku, są to raczej takie żółte szlaczki niż napisy. Dla porównania wstawiam zdjęcia tego samego fragmentu z rosyjskiego i polskiego MiG-a. No cóż, na to nic już nie poradzimy. Niestety rysunki montażowe nadal są ciemnymi plamami, które ciężko się odczytuje. Można właściwie powiedzieć, że zarówno rysunki jak i opis budowy zostały skopiowane z dwóch poprzednich MiG-ów i wklejone do nowego.









Zgodnie z bardzo skąpym opisem budowy, zacząłem od kabiny pilota. Przygotowałem sobie jak zwykle wszystkie potrzebne elementy i stopniowo zacząłem tworzyć z nich poszczególne zespoły.



Kokpit został zaprojektowany w formie tzw. "wanny". Osobiście nie lubię tego rozwiązania, dlatego odciąłem obie burty. Dzięki temu mam lepszy dostęp do wnętrza. Na koniec wkleję je na swoje miejsce.






Najbardziej złożonym zespołem elementów, oraz obiektem rzucającym się w oczy jest fotel katapultowy KM-1. Konstrukcja jest mi już znana, bo to ten sam fotel co w MiG-u-21, którego skleiłem w zeszłym roku. Przez to, że rysunek montażowy jest ciemną plamą ponownie nie wiedziałem jak właściwie skleić pasy z dostępnych elementów. Tam nic nie widać.







Drugim rzucającym się w oczy obiektem w kabinie jest tablica przyrządów. Otwory zegarów wyciąłem, następnie wyretuszowałem na czarno i podkleiłem folią. Poza tym skleiłem też sterownice nożne i drążek.





Pomimo tego, że w Internecie można znaleźć setki zdjęć kokpitu MiGa-23, postanowiłem nie dodawać więcej, niż przewidział autor. Zakładam, że model będzie budowany w standardzie.



Po skompletowaniu wszystkich elementów z kabiny nastąpił czas na przygotowanie pierwszych elementów poszycia. Dla każdego z trzech segmentów przygotowałem podklejkę z cienkiego papieru. Wkleiłem je butaprenem po uformowaniu elementów poszycia. Paski łączące zostały wklejone na BCG. Elementy 35 i 36 połączyłem ze sobą "w powietrzu" (nie oklejałem ich na szkielecie) i nasunąłem na odpowiednio oszlifowany szkielet. Było to możliwe tylko dlatego, że element nr 35 rozciąłem w tylnej, górnej części. Następnie dokleiłem część 37 znajdującą się za kabiną pilota.






Po oklejeniu szkieletu elementami poszycia wkleiłem jeszcze cz. 41 znajdującą się ponad tablicą przyrządów. Chyba można to nazwać podstawą celownika, sam celownik zostawiam na koniec budowy. Dokleiłem także wykończenia krawędzi burt kokpitu cz. 9 i 10. Na sam koniec pozostała przednia komora podwozia znajdująca się pod kokpitem. Rozmyślnie zostawiłem ją na koniec po to, żeby móc dopasować jej krawędzie do krawędzi poszycia cz. 35. Na dziś to już wszystko, do następnego!













http://bdd.deltareflex.com/cns_galerie.php?pay=RUS&opr=787+IAP
http://www.f-a-p.nl/sites/hiddenplaces/finow.htm
http://samolotypolskie.blogspot.com/2014/08/mig-23-pechowy-mysliwiec.html
http://wp.scn.ru/en/ww3/f/37/1/0
https://en.wikipedia.org/wiki/16th_Air_Army
https://de.wikipedia.org/wiki/Flugplatz_Eberswalde_Finow#1930er_Jahre_und_Zweiter_Weltkrieg
http://home.snafu.de/veith/index.html
https://www.modelimex.eu/files/upload/460/moneys10/09_RVMP72009_L.JPG
https://www.youtube.com/watch?v=f51R1BisDAk https://www.nationalmuseum.af.mil/Upcoming/Photos/igphoto/2001744856/
http://panoramy.zbooy.pl/gallery/kijow-mig-23-kokpit/20140714-155038-3837-raw5d.jpg/p
https://ww2aircraft.net/forum/threads/1-48-mig-23m-flogger-b-the-jet-age.43243/page-2

--

Post zmieniony (21-04-21 19:28)

 
05-11-20 21:58  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Duże brawa za historię, bardzo mi się to podoba i Twoim przykładem spróbuję dodawać takie ciekawostki w swoich relacjach. Powodzenia w budowie, będę kibicował.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
05-11-20 22:13  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
MK747 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Zasiadam i patrzę :) Też mam na macie ale plamiaka z szachownicą więc tym bardziej będę zaglądał z ciekawością Jeśli rozwiązanie centropłata jest takie same, to uważaj przy oklejaniu górnej części poszyciem. Trzeba to miejsce wzmocnić.

 
05-11-20 22:34  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

El Comandante - cieszę się, że nie na darmo to pisałem! A napisałem dlatego, że w opisie modelu nie ma ani słowa o pochodzeniu tego samolotu. Lubię wiedzieć takie rzeczy, więc zrobiłem rozpoznanie, a jak już zrobiłem to czemu miałbym się tym nie podzielić :)

MK747 - na tym właśnie poległem cztery lata temu kiedy kleiłem swojego łaciatego. Tak, to to samo opracowanie i zgadzam się z Tobą w stu procentach, grzbiet trzeba wzmocnić i już nad tym pracuję. Ponadto trzeba uważać też w tylnej części kadłuba bo jest bardzo wredna, tam też się potknąłem poprzednim razem. Powodzenia w budowie!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
06-11-20 00:13  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

stachooo czyli ten model to typowa jakość answera: jakoś to będzie? Temat piękny, ale uwalony w druku :-/

Mi ta maszyna jednoznacznie się kojarzy z naddźwiękowym samolotem MIG opublikowanym w, bodajże 78', nakładem mM, w parze z Air-1. Próbowałem skleić oba, i skończyło się to katastrofą. Ale wtedy miałem chyba 6lat jak się za nie zabrałem.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
06-11-20 00:13  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
MK747 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dzięki stachooo :)
Co prawda teraz zrobiłem sobie mały przerywnik w postaci MiGa-29 z Waku ale zapewne na dniach wrócę do floggera.

 
06-11-20 08:25  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Genialny temat, jestem zakochany w sylwetce tej maszyny, bardzo cieszę się z Twojej relacji, będzie, co oglądać!

Również miałem przez chwile na macie łaciatego MIGa, zaraz po wydaniu jego ruszyłem do budowy, którą zatrzymały sprawy rodzinne.
Po powrocie do niego okazało się, że gdzieś przez moją nieuwagę zgubiłem części i model wylądował w kartonie :(.
Może Twoja relacja jakoś mnie zmotywuje do dalszych prac nad nim po zdobyci części ;-).

Powodzenia i kibicuje.

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
06-11-20 08:58  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Chopin - stachooo czyli ten model to typowa jakość answera: jakoś to będzie? Temat piękny, ale uwalony w druku :-/ -

Sam projekt uważam za całkiem niezły, widziałem też kilka sklejonych więc można. Tak jak pisałem, kleiłem model z tego projektu już raz, ale łaciaty MF poleciał do kosza na bardzo zaawansowanym stadium budowy. Twierdzę, że stało się tak głównie przez błędy, które sam popełniłem, ale także dlatego, że poszycie grzbietu oraz skrzydeł ma tendencję do zapadania się ze względu na zbyt skąpy szkielet. Natomiast co do uwalenia projektu w druku zgadzam się z Tobą w stu procentach. Łaciaty MF ma ponoć nie do końca zgodne z rzeczywistością kolory, jednolity szary MF ma przesunięcia kolorów natomiast rosyjski M, którego kleję jest moim zdaniem za ciemny, a napisy eksploatacyjne wyszły rozmazane.

BERP - mam nadzieję, że i Ty dokończysz swojego :) Ten samolot ma wielu fanów, właściwie każdy z kim rozmawiam na temat tego modelu mówi o tym, że uwielbia tę konstrukcję, że sylwetka jest imponująca. MiG-23 to piękna i wyjątkowa maszyna.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
06-11-20 09:03  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

MIG-23 to nawet dla mnie, starego pancerniaka, model sentymentalny:-)
Co prawda to było opracowanie wydane przez firmę "Terpol", więc pewnie były tam jakieś błędy merytoryczne, ale wtedy to mnie kompletnie nie interesowało:-) Liczyła się piękna sylwetka tego samolotu, który do dzisiaj pozostaje jedynym modelem samolotu odrzutowego, który popełniłem.
Dociekania historyczne bardzo ciekawe. Takie smaczki w tle dodają kolorytu relacji.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-11-20 14:07  Odp: [R] MiG-23 M, Answer/MS Model 1/2020
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

stachooo mi właśnie o druk chodziło. Mają kilka tematów które by mnie zainteresowały, ale kupowanie kota w worku to już nie na moje skołatane zdrowie (albo druk do bani, albo cyfrowy, którego nie trawię jak nie muszę, albo części brakuje, albo... no zbyt dużo ich ). A cenowo to już na pewno konkurencyjni nie są. Mówi się trudno, i żyje się dalej.

Co do MIG-a, przejrzałem sobie też twoją galerię dwudziestki jedynki i muszę złożyć pokłon za wykonanie (nawiasem mówiąc temat, który interesował mnie ze względu na malowanie okolicznościowe, ale...). Mnie zawsze trochę przeraża w modelach srebrny wydruk. A w twoim wykonaniu jest to po prostu ładne.

I jeszcze pytanko: czym i jak retuszujesz metaliczne części?

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024