FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
05-06-20 17:52  [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Tak więc startujemy z kolejną fascynującą relacją żaglową... Tym razem popłyniemy nieco w fikcję - jak tytuł głosi pod nóż poszła słynna Czarna Perła, wiadomo z jakiego filmu.


Model z wydawnictwa Bumażnoje Modelirowanie. Kiedy się ukazał, morda mi się rozpromieniła, bo czekałem na ten okręt porządnie wydany. Mina mi trochę zrzedła po przewertowaniu wycinanki, jeszcze bardziej po przejrzeniu jedynej bodajże relacji na forum BM (jest jeszcze jedna na jakimś blogu, ktoś tam walczy z tym okrętem, ale...). Pomijając jakość klejenia użytkownika wspomnianego sąsiedniego forum, wytknął on w swojej relacji wiele niedokładności modelu. Jest to bardzo pomocne, gdyż wiem mniej więcej czego się spodziewać. Ogólnie rzecz biorąc, grafika na modelu jest bardzo fajna, ale jakość opracowania pozostawia trochę do życzenia. JEst to jednak chyba nieco wcześniejszy projekt Dybnika, późniejsze wydają się już lepsze. Nic to, będziemy walczyć, ponieważ nie mieć słynnej Czarnej Perły sklejonej to prawie jak nie mieć sklejonego Victory czy Santy Marii :P

Przejdźmy zatem do rzeczy.

Szkielet podklejony na tekturę do grubości ok. 2 mm. Postanowiłem wycinać wręgi po wewnętrznym ich obrysie, gdyż podposzycie również podkleiłem - brystolem. W instrukcji trochę ubogo jeśli chodzi o rady co do podklejenia poszczególnych elementów. Szkielet skłądał się bezproblemowo. Pomalowałem wnętrza, gdzie będą działa, wkleiłem lawety. Tutaj okazała się pomocna relacja z forum BM, gdyż ostatnie lawety, te przy rufie ograniczone były przez wręgi. Trzeba było te ostatnie "pocienkować", lawety trochę ponacinać. Ale jakoś poszło.



Wzmocniłem również miejsca, gdzie będzie przyklejony pokład główny. Tu też brak wzmianki o grubości jego podklejenia - a jest wydrukowany na zwykłej niemal grubości kartce... Podkleiłem go więc 0,5 mm jak w większości modeli jest nakazane. Ponacinałem również łączenia desek.



Pojawiła się kolejna zagwozdka - z pokładem na dziobie. Otóż, wedle wycinanki i podanej kolejności klejenia, najpierw należy przykleić pokład, później część "przednią" nazwijmy ją. Postępując w ten sposób, jej krawędź wystaje ponad pokład, co wygląda średnio. Pokład powinien wystawać ponad nią lub być na równi. "Pocienkowałem" zatem fragment wręgi. Powinno być lepiej. Dla zobrazowania taki rysunek na szybko.



Musiałem również zmasakrować część przednią podposzycia, gdyż wystawało ono ponad "pokład" - ten mały na dziobie. Wygląda to paskudnie, ale podposzycie jeszcze będzie wyszlifowane, no i przede wszystkim niewidoczne :)



Samo podposzycie póki co klei się super.

Ogólnie rzecz biorąc, model jest wymagający głównie ze względu na to, że trzeba myśleć kilka kroków naprzód, żeby to wszystko spasować, ponieważ opis budowy sugeruje sklejanie zgodnie z numeracją części. Tu jednak trzeba podejść do sprawy inaczej. Nic to, zobaczymy.

Później będzie już mniej paplaniny, i tak mało kogo to interesuje, będzie więcej zdjęć.

Zapraszam!

--
54323031

 
05-06-20 23:28  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Czuj się obserwowany:-)

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
06-06-20 10:22  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Widzę Cię. Fajny kolor pokładu, pasujący do tego okrętu.
Masz wyzwanie, ale tym bardziej będziesz miał satysfakcję jak go ukończysz :)

--
Siwy

 
06-06-20 21:49  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Patrzę z zaciekawieniem. Powodzenia
BTW, jeżeli "Piraci cz.1" to będzie druga z Latajacym Holendrem?

--

Post zmieniony (06-06-20 23:05)

 
07-06-20 00:47  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja obstawiam Zemstę królowej Anny jako drugą część. Kibicuję, mimo że to Science Fiction

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
07-06-20 07:51  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Fiction tak, ale na pewno nie Science :)

--
Siwy

 
07-06-20 09:42  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Powodzenia!
Podobnie jak Koledzy jestem ciekawy czy będzie kolekcja.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
08-06-20 23:44  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Witaj Petrov, oczywiście obserwuję, jak wszystkie twoje żaglowe relacje. Powodzenia!

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
09-06-20 00:10  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Dobrze zacząłeś. I cieszę się, że w ogóle jest relacja - ale to już wiesz:). Bardzo, bardzo jestem ciekaw jak też pójdzie Ci z tym opracowaniem. Początek relacji bardzo obiecujący. Proszę trzymać jej poziom. "Paplaniny" nie było za dużo. Proszę kontynuować:). I ogólnie to życzę powodzenia:).

 
21-10-20 20:14  Odp: [R] Piraci!!! cz 1. - Czarna Perła (1:100) - BM
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Omatkojedyna! Tyle już czasu minęło od aktualizacji?!? O_O A przecież jednak kilka osób na pewno jest ciekawych jak to idzie. No to po kolei:

Model jest hmmm… kiepski. Porównałbym go do Małego Modelarza – a moje skromne zdanie (przy całym szacunku dla tego wydawnictwa!) na temat żaglowców z LOKu wyraziłem w relacji bodajże Smoka. Lepszą ma jedynie grafikę ( i cenę  ). Tyle bubli dawno nie widziałem. Różnice kolorów, źle wydrukowane części, brak informacji o grubości podklejania, błędy w numeracji (pomijam fakt niezamienienia rosyjskiej czcionki na ogólnie znaną – a i tak po zmianie były błędy)… Gdyby nie temat i chęć zrobienia serii żaglowców z tego filmu, model prawdopodobnie wylądowałby w koszu. Zacznijmy zatem od tego co się działo w trakcie podklejania podposzycia…

Do pewnego momentu szło fajnie, jednakże gdzieś coś w pewnym momencie nie zgrało. Zapowiadało to pewne problemy w późniejszym etapie.

Jak widać, poszycie nie zeszło się w pewnym miejscu. Żeby zaś było zabawniej, po drugiej stronie nie zeszło się w innym miejscu . Symetria kadłuba była jednakowoż zachowana. Cóż… Brak zgrania sugerował, że zbraknie poszycia właściwego na długości. Niemniej przecież zawsze projektanci robią paski dłuższe. Noooo prawie zawsze jak się okazało. To był jednak mały pikuś! Poszycia zbrakło tylko przy kilku paskach i tylko na lewej burcie  Większym problemem okazał się brak owego poszycia na wysokości – prościej można ująć, brakło kilku mm poszycia. Tak około 4 mm. AAALEEE! Pan Piotr uprzedzony o tym fakcie dzięki relacji z forum BM, skserował sobie na kolorze części i był trochę spokojniejszy. Trochę. Bo niestety nie szło uzyskać odpowiedniego odcienia… Co by tu zatem począć… Zaczęło się kombinowanie i „mieszanie” pasków oryginału/ksero. W sumie to i tak wyszło na dobre, bo tak od linii furt działowych i tak każdy pasek poszycia musiałem docinać/przycinać/sztukować . Ogólnie rzecz biorąc, poszycie wyszło co najwyżej średnio. Nie jestem z niego zadowolony. Żeber wielkich nie widać, może pod światło i z bliska coś wyleźć gdzieniegdzie, ale tragedii nie ma. Niemniej tak jak wspomniałem, jest średnio. Na zdjęciach widać te ciemniejsze paski – to ksero.


Po sklejeniu poszycia okazało się, że prawa i lewa część podwodna ma inny odcień… Ale już nie pogrążajmy modelu, darujemy sobie zdjęcia 

W międzyczasie musiałem wykombinować jak tu się zabrać do wewnętrznego poszycia burt – tutaj też było wesoło. Cieniutkie to wszystko, wydrukowane na zwykłych kartkach… Musiałem napakować usztywnień między poszycie a burty… No ale akurat to się później zakryło, więc bidy nie było widać. Jedynie trzeba było pobawić się w docinanie i sztukowanie – taka historia zabawna na rufie wyszła (zdjęcie).


Jak do tej pory na szczęście chyba najgorsze za mną, choć nie ukrywam, że przy galeryjce rufowej też było trochę kombinowania, ale to głównie za sprawą braku informacji o podklejaniu części oraz braku koloru tam gdzie ten kolor być powinien  No i kilka części sklejanych ze sobą nie miało lustrzanych odbić, na pomoc musiały przyjść farby . Zrobiłem trochę artylerii, okienek, kilka drobiazgów. Nie ukrywam, zaczyna do powoli jakoś wyglądać i ta bida o której się nieco rozpisałem powolutku gubi się. No cóż. Walczymy dalej.


I obecnie wygląda to tak:


--
54323031

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024