FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
18-10-20 16:12  [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na forum, więc zacznę od kilku słów o sobie, a następnie przejdę do modelu.

Jestem z rocznika 1977, a moje początki modelarskie to lodołamacz Krasin w wieku 10 lat, oczywiście nie skończony, ale za to następne lata to (razem z kumplem) dzika radość z klejenia MM. Co do jakości modeli, to teraz ciężko mi się odnieść, ale frajda była nieziemska, a to najważniejsze.

Teraz, po latach, chcę wrócić to modelarstwa, a wybór padł na kolej. Modele militarne jakoś mnie nie przekonują, a z cywilnych to właśnie do pociągów mam największy sentyment – lata 80-te i 90-te to czas, kiedy dużo podróżowałem koleją.

Ładnych kilka miesięcy zastanawiałem się od czego zacząć i w końcu się zdecydowałem, i wybrałem 202L. Główny powód to "tylko" dwie osie, więc powinno być łatwiej, poza tym samo pudło jest także łatwiejsze niż np. cysterna (chyba, bo to się dopiero okaże). Z drugiej strony chciałem mieć duży model, więc łatwiejsze, ale maleństwa, sobie odpuściłem. No i pamiętam ten wagon z podróży z dzieciństwa.

Jeszcze kilka słów na moje usprawiedliwienie. Czytam sobie forum od pewnego czasu i widzę wspaniałe modele, sam natomiast zaczynam prawie od zera, więc muszę dopiero nabyć i umiejętności, i zbudować fizycznie warsztat do pracy. Póki co to jest "ulep" a nie model, ale mimo to zdecydowałem się relacjonować to wszystko z kilku powodów.

Po pierwsze relacja ma mnie motywować do większej staranności i cierpliwości. Już widzę, że trzeba nad tym popracować.
Po drugie chcę też pisać co mi nie wychodzi i dlaczego. Wiele jest wskazówek jak coś robić, ale dużo mniej w stylu "robiłem tak i tak, ale się nie udało".
Po trzecie nigdzie nie znalazłem relacji z budowy 202L, więc może moja komuś się kiedyś przyda.

Przechodząc do sedna to były dwa wydania modelu z Angrafu: 2/2005 (znalazłem skany na wiadomym portalu i wygląda to jak wycinanka na dwa wagony) oraz 9/2016, który zakupiłem. Papier i druk w porównaniu do MM sprzed lat to szok technologiczny, chociaż przy kształtowaniu potrafi nieco ucierpieć.

Pierwszym, co mnie zaskoczyło to strasznie wichrowanie się papieru. Arkusze podłogi podlejałem obracając papier o 90 stopni, żeby włókna się krzyżowały i suszyłem pod naciskiem, ale może dałem za dużo kleju i stąd te problemy, ratowałem to listewkami z drewna (schowają się w zabudowie).

Ceowniki ramy sklejałem jako ceownik w ceownik i nie pasują idealnie, a poza tym wichrują się. Następne będę kleić z pasków na linijce jako szablonie. Poza tym na ceownikach są białe miejsca, w których (wg instrukcji) nic się nie dokleja. Dziwne. Poza tym ceowniki są krótsze od połogi.

Jeden z ceowników jest "białym" do góry, bo dałem ciała i skleiłem go odwrotnie, a przecież napis "St. Poznań Główny" nie może być do góry nogami. Do tego nie zawsze pasowały mi do białych miejsc na ceownikach i podłodze trójkątne wzmocnienia podłogi. To będzie do retuszu - malowania, ale dwa pasujące trójkąty a trzeci nie to lekko denerwuje.

Naczytałem się o retuszowaniu plakatówkami i może samo retuszowanie krawędzi by dało radę, o tyle malowanie już nie – będę to próbować wyczyścić i pójdzie farba akrylowa (malowanie będę się uczyć od zera).

Koła... Może to mój brak kontaktu ze rysunkami montażowymi, ale nieźle się nagłowiłem jak z kilku pasków i kółek zrobić oś z kołami, chociaż po dopasowaniu tego wydaje się to naturalnie łatwe. Efekt mnie zadowala średnio, trzeba było je lepiej doszlifować i poświęcić jeszcze więcej czasu. Na osi widać, jak ucierpiał nadruk przy formowaniu kartonu. Coś mi się zdaje, że następnym razem "pójdę w lasery".

To by było na tyle, odezwę się, jak pomaluję to co mam i postawię na koła.









ps. dzięki Adam za komentarz (poniżej), ogarnąłem zdjęcia.

Post zmieniony (18-10-20 20:06)

 
18-10-20 19:22  Odp: Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witaj Sławek na forum,
Dziel się swoją pracą i nie zrażaj się brakiem komentarzy.
Wielu z nas ogląda i nie zawsze komentuje, ale dzięki osobą, które chcą się dzielić postępem prac forum żyje. Zaprezentowanie swoich postępów wymaga poświęcenia czasu, więc super, że chcesz. To co wielu kolegów prezentuje jest nie do podrobienia. To są Mistrzowie Świata. Droga jest otwarta, ale to są lata pracy. Zauważyłem, że wielu forumowiczów jednak rezygnuje z prowadzenia relacji.
Popraw proszę linki do zdjęć, aby można było otworzyć je z poziomu forum.
Powodzenia
Adam

 
18-10-20 23:08  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Kiedyś sklejałem ten model - trzeba uważać na elementy boczne i drzwi - z ramą tez jakies tam były hece. Gdzies w czeluściach netu zgineła moja relacja i nie moge wrócić do niej gdzie była lista problemów.
Z tego co pamiętam to
1. napewno wyznaczony środek kół jest przesunięty - więc pomierz sam
2. problem jest z miejscem na drzwi chłodni - ja musiałem sam sobie dodrukować

--

Post zmieniony (18-10-20 23:13)

 
19-10-20 10:35  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
darekb 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 5

Może się przyda. https://darek.net
Na mojej stronie znajdziesz galerię gotowego modelu i zdjęcia z jego klejenia, niestety bez opisów.
Powodzenia.

--
Pozdrawiam, darekb
https://darek.net

 
27-10-20 18:25  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dziękuję za pozytywny odzew.
Strona Darka to kopalnia informacji - dzięki niej dodałem śruby przy maźnicach. A i sama budowa będzie łatwiejsza.
Rzadko będę coś wrzucać, ponieważ wolno mi to wszystko idzie. To co mam do tej pory zajęło prawie dwa miesiące, ale to nie wyścigi, a czasu mimo długich wieczorów mało.
"Lodówa" stoi na kołach, które oklejałem paskami folii aluminiowej – farba by była lepsza. Całość malowana z pędzla farbą akryową - podoba mi się jej odcień i to, że nie jest całkiem matowa.
Niestety widać wcześniejsze błędy (ceowniki są fatalne).
Teraz czas na hamulce.



 
27-10-20 22:07  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Co do wichrowania się podłogi i długich elementów: jeśli używasz kleju wodnego jak wikol, to oczywiste. Do tych elementów warto poszukać czegoś innego. Ja uwielbiam wikol i wszystko staram się nim robić, ale do dużych powierzchni biorę coś innego, np. klej polimerowy dragona (taki ciągnący się) albo butapren.
Tomek

 
01-11-20 20:05  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Zapewne słyszałeś, że farbą można "zapaćkać" braki warsztatowe i błędy w klejeniu. NIE WIERZ TEMU. Farba wyciągnie wszystkie, nawet najmniejsze niedoskonałości modelu. Powodzenia Ci życzę z całego serca, bo temat nu (temu sercu) bliski :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
26-12-20 18:03  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Trochę czasu minęło, ale działam. Parę rzeczy nieco mnie zaskoczyło, czyli zdobywam doświadczenie.

Zbiornik sprężonego powietrza pod wpływem wody z farby akrylowej nieco się wgniótł podczas malowania. Minimalnie, ale jednak.

Układ hamulcowy... Ech... Rysunki montażu są różne. Część 46 na rys. 15 jest dłuższa i są 2 sztuki na koło, a wg rysunku 6 jest krótka i 1 szt. na koło. Trochę takie cudo wianki. Z jednej strony mam o tyle dyskomfort, że nie mogę ufać całkowicie ilościom części czy temu co czytam z rysunku (chociaż jestem osobą techniczną). Z drugiej strony to nie są meble z Ikei, które każdy głąb ma złożyć bez problemu. Zdaję sobie sprawę, że to jest część modelarstwa, że sami musimy dojść do tego, jak co ma być a też warto by podejrzeć jak jest w oryginale, niestety do oryginału mam daleko. Na rysunkach okładziny hamulcowe też są różne.

Przy wycinaniu nakrętek papier lubi się rozwarstwiać. Sprawa do ogarnięcia. Podobnie ze szlifowaniem "drobnicy" – papier się strzępi. "Ładnie" to widać na zderzakach, patrząc normalnie przed pomalowaniem było ok, ale farba "wyciągnęła" postrzępione brzegi a po obejrzeniu zdjęć na monitorze to wygląda nie za ciekawie (chociaż w modelu na półce ujdzie). Do podklejania używam bloku technicznego. Trzeba będzie spróbować z cyjanoakrylem i legendarnym szlifowaniem.

Podobnie rozważam Kapon przy impregnacji budy przed podklejaniem (a podklejać zamierzam butaprenem).

Hydraulika "się robi", resory służą za dystanse podczas wysychania kleju :). A propos – dwa ostatnie resory należało zwinąć przed podklejaniem pozostałych, żeby mieć tuleje mocujące. Tzn. chyba należało tak zrobić, bo tulei bez zwijania resorów też wystarczy. Ale luzik, resory się skróci.

Białego łącznika przewodów biegnących wzdłuż wagonu nie znalazłem w wycinance, więc improwizowałem.

Ogólnie model buduje się fajnie, a "problemy" raczej dodają uroku. Zostało parę drutów, pojedyncze części tu i tam oraz układ resorowania. Może do końca roku "ogarnę" podwozie.












 
06-01-21 10:54  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Łoooo.... panie.... kto to panu tak posklejał?

Minęło parę dni i w końcu mam siłę się zająć tym co odwaliłem.
No nie jest fajnie, ale będę to ratować.




edit:
resory skrócone i nawet nieco udało się je opuścić,
czterech liter mi nie urywa, ale przynajmniej nie kole po oczach.



Post zmieniony (06-01-21 19:48)

 
08-01-21 07:50  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

A nie było tam na ostojnicach wzmocnień podkoziołkowych? (pytam, bo nie znam wycinanki)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024