FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
09-01-21 10:27  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W wycinance z 2016 (którą kleję) nie ma. Mam skan wycinanki z 2005 i też nie ma.
Za to w relacji darkab jest :)

Tak przy okazji zastawiają mnie węże powietrza - ich mocowanie w / przy belce na końcach ostojnic.
Wg rysunków montażowych ich końca są na spodzie belki, a w galerii darkab wchodzą w belkę.

Kiedyś gdzieś sobie taki wagon obejrzę na żywo :)

 
12-01-21 10:08  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Nie wiem skąd jesteś, ale taka chłodnia (albo 202Lc - nie pamiętam dokładnie) stoi w Warszawie w "Stacji Muzeum" :D

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
21-01-21 21:26  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
darekb 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 5

Sławku, klejąc ten model wiele lat temu też mi brakowało zdjęć, co i gdzie dokładnie może być. Węże powietrza powinny być u mnie trochę niżej (są w 1/3). Zobaczyłem je "na żywo" później we Wrocławiu, gdzie stoi/stała tam chłodnia.

--
Pozdrawiam, darekb
https://darek.net

 
25-01-21 14:06  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za komentarze.
Latem prawdopodobnie będzie wycieczka do Stacji Muzeum :)

Kończę prawie podwozie, druty są, brakujące papiery też, zdjęcia wrzucę na koniec relacji, jak będę fotografować ukończony model.

Po raz pierwszy zastosowałem metodę nasączania CA: przy robieniu haków (tych żółtych). Fajnie to działa, aczkolwiek następnym razem najpierw wstępnie przeszlifuję, żeby było mniej szlifowania na twardo i żeby pył wszedł w przestrzenie między arkusze tektury, bo widać, że hak jest z warstw.

A tak w ogóle to czy może mnie ktoś oświecić po co te haki są? Szukałem w sieci, ale wyświetlają się info o hakach sprzęgów.

Sklejam budę :)
Mam butapren, ale jakiś taki inny niż pamiętam z dzieciństwa. Prawie nie śmierdzi i nie robią się nitki. Pewnie jest zdrowszy.

Chciałem całe połacie burty nim sklejać, ale po rozprowadzeniu rozpuszczalnik szybko odparował i warstwa była sucha. Na szczęście papier jest na tyle gładki, że udało mi się ją zdjąć – zrolować palcami.
Kleiłem klejem w sztyfcie, który nie jest tak wilgotny jak zwykły wikol, a po suszeniu w książce powierzchnia się nie faluje. Chociaż tu trzeba uważać.

Oczywiście szkielet musiałem skracać o 2 mm. Zastosowałem podklejki, żeby nie mieć efektu "chudej krowy". A potem pokusiłem się o klejenie poszycia wikolem, na szczęście tylko jednej linii wręg (sama góra przez środek). Resztę
już kleiłem butaprenem. Wyszło ok.

Wypada wspomnieć, że na skutek zmian wilgotności w pomieszczeniu papier miejscami (pomiędzy wręgami) się wichruje, widać to pod światło. Ryfle ratują sytuację, poza tym jak będzie bardziej sucho to powinno być płasko.

Tak przy okazji wycinanie ryfli zajmuje nieco czasu.

Gdybym miał jeszcze raz sklejać budę to zacząłbym od ścian przedniej i tylnej oraz ustawienia tego na podwoziu i złapaniu kątów itp. Buda powinna obejmować "podłogę" ramy. Następnie sklejony dach z bokami jako jeden wielki element mocowałbym do wręg. Podklejki się sprawdziły, sądzę, że podposzycie też by było ok.

Dużo do roboty już mi nie zostało, więc pewnie niedługo zakończę relację zdjęciami gotowego modelu (o ile trafię na kapkę słońca do zdjęć).





 
26-01-21 11:08  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
darekb 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 5

Żółte haki służą do zaczepienia lin, aby dźwig mógł podnieść wagon, jak np. wyskoczy z szyn i trzeba ustawić go na torze.

--
Pozdrawiam, darekb
https://darek.net

 
27-01-21 10:50  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Piechu   

Te żółte haki nie są przypadkiem do mocowania wagonu np. na promie lub holowania takiego wagonu przez wyciągarkę?

 
12-02-21 22:49  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Skończyłem kleić ryflowanie budy.
Ryfli jest ogółem prawie 22 m i nanosiłem klej wykałaczką.

Tak poza tematem klejenia... w 21 sekundzie przejeżdża 202l :) mała rzecz a cieszy.
https://www.youtube.com/watch?v=rxEsTVqdTa4

Post zmieniony (13-02-21 07:04)

 
01-05-21 15:52  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Żyję i działam. Żyję raczej szybko (niestety) a działa (z wagonem) powoli (też niestety).

Cuda się dzieją, zauważyłem, że zależnie od wilgotności papier budy potrafi się nieco falować, chociaż nie jest aż tak źle - no. nie jest idealnie prosty. Ale też prawdziwe wagony wyglądają jakby je kto młotem...

Podwozie było idealnie wypoziomowane - nic się na kołach nie bujało. Za to skrzynia, pomimo pasowania, nieco musiała być naciągnięta, żeby pasowała do podwozia. To naciąganie zaowocowało tym, że sztywna skrzynia odkształciła wiotkie podwozie i jedno koło jest wyżej (niecały1 mm) więc wagon stoi krzywo (a swoje waży) i koło naprzeciw się skrzywiło. Oczywiście je wyprostowałem i zalałem CA, ale piszę o tym, żeby się podzielić swoimi "niespodziankami" początkującego.

Kleję barierki. Bardzo dokładnie je wygiąłem wg wzornika z instrukcji a potem bazując na zaznaczonych punktach chciałem je wkleić... O naiwności. Pasowało tak sobie i nieco ratowałem sytuację. Na początku miałem plan, żeby tą miedź lutować - nie tędy droga. Potem chciałem CA, nie za bardzo. Stanęło na tym, że kleiłem na wikol (połączenie nieco długo schnie, ale za to jest elastyczne i można robić korekty) a potem łapałem to jak trzeba CA. Trzymajcie kciuki, żeby mi te barierki nie opadły. Jakby co to będę ja kleić do pomostów.

Została mi naprawdę garstka części do sklejenia i mam nadzieję, że zmobilizuję się na tyle, że skończę to na dniach.







--

 
01-09-21 20:23  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Sławek77 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To już rok. Nie, że się męczę i to tak wolno idzie, ale raczej jest to kwestią braku czasu. Ale... coś tam dłubię, a zostało naprawdę niewiele.
Hak oczywiście najpierw w CA a potem szlifowanie.

 
03-09-21 07:27  Odp: [R] Wagon chłodnia 202L, Angraf 1:25 (powrót do sklejania po latach)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Nie lubię robić sprzęgów, gdyby gotowe nie były takie drogie, to bym sobie kupował, ale trzy dychy za dwa kawałeczki plastiku to trochę za dużo. Czekam na galerię końcową :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024