FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 16Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-04-20 09:34  [R] T-34-85 / Projekt własny w oparciu o MM /
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Dzień dobry,
Z racji braku miejsca na półce, muszę wziąć się na odgrzewanie kotletów. Model został sklejony 13 lat temu, doprowadzony do obecnego stanu jakieś 10 lat temu, a zaprezentowany na łamach forum 1:25saf 9 lat temu- http://1-25saf.com/viewtopic.php? f=18&t=1030&p=5890#p5890
Oto fotki:








Taka ciekawostka:
To już drogi remont w historii tego pojazdu. Pierwotnie wyglądał tak (fotka z 2007 roku, gdy jeszcze nie było Sars Cov 2 :( ):




A teraz prośba:
Zapewne są tu ludzie, którzy znają się na teciakach. Proszę weryfikację merytoryczności modelu. Próbowałem określić dokładnie co to za czołg. Ustaliłem, że to T-34-85 (wow, serio!) z armatą Zis-S-53, a wieża z 1944 z fabryki 174 (?). Dobrze? :)

Pomyślałem, że mały lifting się przyda. Oto założenia:
1. Rozcięcie gąsienic na pojedyncze ogniwka,
2. Wykonanie nowej anteny radiostacji,
3. Nowy reflektor,
4. Uplastycznić haki holownicze,
5. Poprawa opadającej lufy
6. Wymiana lufy,
7. Zmiana malowania
8. Brudzenie.
9. Może nowe koła.


Ad. 1 Gąski są laserowe z pasków. Dlatego chcę rozciąć je na pojedyncze ogniwka, zaglutować i oszlifować krawędzie na półokragło.
Ad. 2 Antena jest urwana i leży na lewym błotniku. Chciałbym ją wymienić na cieńszą (tradycyjnie struna gitarowa). I teraz pytanie czy podstawa anteny wyglądała we szytstkich T 38-85 tak samo jak na fotce poniżej czy też były jakieś odmiany?

Ad. 3 Budowa reflektora od podstaw. Obecny ma namalowany odbłyśnik. A chciałbym zrobić tak jak się to robi, czyli wydrążona skorupa i szkiełko.
Ad. 4 Są zbyt płaskie. Trzeba nadać im wygląd odlewów.
Ad. 5 i 6 Jak zwykle mam problem z opadającą lufą :( Mam zamiar jakoś wcisnąć "kliny" w jarzmo armaty by wszystko chodziło ciaśniej. Także wymieniam samą lufę, zastanawiam się nad drewnianym gotowcem.
Ad. 7 Drugowojenne. Rosyjskie. Nie polskie. Pierwszy pomysł to cos z operacji berlińskiej. Dodałbym wtedy pancerz siatkowy (nie wiem czy tak to się nazywa, po angielsku to bed spring armour), ale po analizie zdjęć stwierdziłem, że musiałbym wymienić wszystkie koła na pełne, które model już kiedyś posiadał, oraz pewnie pozbyć się dodatkowych zbiorników paliwa, a bardzo je lubię. No chyba, ze posiadacie jakieś fotki ukazujące czołg z dodatkowym opancerzeniem, zbiornikami i kołami z otworami (przynajmniej w większej części). I wtedy znalazłem taka fotę:

I pomyślałem: "O kurła, jeszcze nie robiłem zimowego kamuflażu. Może spróbuję." I na razie przyjmuję to malowanie, ale jak macie jakieś fajne propozycje (rosyjskie, tudzież radzieckie, ewentualnie sowieckie) to możecie też podrzucić, chętnie popatrzę - podobają mi sie z wielkimi napisami ZA STALINA itp, ale nie znalazłem dowodów zdjęciowych.
Ad. 8 Tutaj nie ma co rozwijać.
Ad. 9 Sprawa otwarta, nie są zapiękne, ale jak będę malował w zimowe camo to koła będą upaćkane błotem więc sprawa się rozwiązuje. Może zrobię ze dwa kola pełne by był mix :)

Ale się opisałem, ciekawe czy ktoś to przeczyta...

Liczę na pomoc i pozdrawiam serdecznie :)

--

Post zmieniony (18-08-20 09:41)

 
20-04-20 12:28  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No no będzie się działo pozdrawiam.

--
Ile ludzi tyle zdań.

 
22-04-20 11:41  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
JSJ   

Na dwa pytania mogę odpowiedzieć, tyle że bez mojej winy wymijająco:

1. Jaki to czołg? Można go dwojako interpretować:
- Powojenna produkcja polska
- Produkcja z. 183 od ostatnich dni wojny (wiosna 45.), kiedy wprowadzono tam bezbelkowe połączenie płyt przednich kadłuba (takie wnioskuję ze zdjęć).
Niejednoznaczność wynika z formy wieży. Nie widać podziałów technologicznych będących „znacznikami” producenta. Boki wieży mogą sugerować polską produkcję, gdyż w przypadku pierwowzoru z z. 183 powinno być wyraźnie zaprojektowane pionowe spłaszczenie widoczne np. na tym zimowym zdjęciu. O ile pamiętam ten bodajże model w standardowym wykonaniu, to ów fragment stanowił jakiś dziwny myk - przejście ścian na dole ni to łukiem (polski kaczor), ni to pośrednim odcinkiem prostym (z. 183).

2. Osadzenie anteny - zależnie od przyjętej opcji z pktu powyżej. Dla modelu wojennego jak na zdjęciu z muzeum. Dla modelu wczesnej polskiej produkcji też, ale tu dość szybko wszedł wariant z niższym pierścieniem i dodanym kapturkiem. Na szczęście nie muszę pisać o powojennych wariacjach w ZSRR, bo są nie do ogarnięcia.

Koła jezdne w z. 183 zasadniczo stosowano odlewane, w końcu wojny już z pełnym żebrowaniem i takie przeszły jako standard na czołgi polskie. Tym niemniej istnieją rzadkie zdjęcia tych naszych (zapewne najwcześniejszych) z kołami tłoczonymi, chociaż ja traktuję to jak pewien fenomen, bo nie spotkałem wyjaśnienia tej niekonsekwencji w całym ciągu logistycznym.
„Łóżkowe”, czyli zabezpieczone siatkami czołgi są bliżej znane z kilku zdjęć z Berlina. To dwa lub trzy egzemplarze z jednej jednostki, jednak dla tego modelu są wzorami „nie teges”, gdyż pochodziły z produkcji z. 112 i miały wieże tzw. alternatywne. Jest to na tyle inna bajka, że przerabianie modelu pod jej kątem byłoby raczej bez szans powodzenia.

 
22-04-20 13:59  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Dzięki JSJ na fachową odpowiedź. Skupmy się na drugowojennej produkcji - przyjmijmy, że decyduje się na zimowe malowanie. Z racji tego, że jestem kompletnie zielony w temacie T-34 możesz wyjaśnić mi o co chodzi z pionowym spłaszczeniem wieży? Co miałbym zmienić by upodobnić model to czołgu ze zdjecia (wiem, że na zdjęciu widać tylko wieżę)

Domyślam się, że też chyba trzeba zmienić wspominanie przez Ciebie połączenie płyt przednich na starsze. Jak ono wyglądało z zewnątrz?

PS. Pewnie będę miał wiele pytań. Czy mógłbym prosić jakiś kontakt do Ciebie :) Nie będę bardzo spamował.

--

Post zmieniony (22-04-20 14:05)

 
23-04-20 10:33  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
JSJ   

Szczerze powiem, że słabo to widzę. Od nowa tej wieży chyba nie zrobisz, a bez nowych wykrojów części jest jedna droga - kupa szpachlówki jako budulec. Ale proszę, zasada spłaszczenia: Wyobraź sobie roboczą formę wieży ze zwykłym stożkowym przejściem między przodem i tyłem ściany boku. Taki, typowy dla innych wież T-34 kształt, zwężono po prostu finalnie przez pionowe obcięcie skrajnych bocznych zarysów na dole. Na zdjęciach można zauważyć, że wynikowy „ślad” powstał w wyniku cięć w dwóch kierunkach - na mniejszym przednim fragmencie równolegle do burt czołgu, na części tylnej skośnie ku osi wieży (ok. 9°). Szerokość wieży mierzona na przednich fragmentach ścięć to ok. 195 cm.
Żeby to wszystko zagrało, trzeba mieć dobry kształt wyjściowy, tzn. właściwe pochylenie ścian, zbieżności do przodu i tyłu i odpowiednie zaokrąglenie przejścia między nimi. Wątpię, aby tak było, stąd moje obawy, czy warto się bawić.

Kadłub modelu, uwzględniając stopień uproszczenia, nie wymaga chyba żadnych przeróbek, poza owym czołem.
W starszej wersji miało ono wspawaną między płyty pancerza belkę o wysokości widocznej części 164 mm {pomijamy wewnętrzną część pod płytami). Na profilu ta wysokość oznacza podstawę równoramiennego trójkąta prostokątnego z nieco zaokrąglonym wierzchołkiem. Ponieważ ten profil jest symetryczny do przekrojów dolnej i górnej płyty tworzących kąt 60°, można np. zrobić tak: ostry dziób modelu odciąć na górze i dole na szerokość równą wysokości belki (w skali to ok. 6,6 mm) i do tak uzyskanych krawędzi przykleić belkę zrobioną wg powyższego opisu. Następnie na szerokości ok. 0,8 mm od krawędzi belki powinien być na brzegach „płyt” zaimitowany spaw lekko wypukły. W rzeczywistości spaw taki wypełnia kanały między brzegami płyt a niewidocznym obustronnym zwężeniem belki.

Sporo, głównie co do tych rzeczy, znajdziesz na zdjęciach po linkiem; podobnych materiałów jest bez liku:
http://legion-afv.narod.ru/T-34-85_Vologda.html
Możesz pisać na jaslimak@gmail.com
- J.

Post zmieniony (23-04-20 10:48)

 
24-04-20 10:55  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Dzień dobry,
Tak się złożyło, że wczorajszego wieczora nie miałem co robić to postanowiłem coś nieśmiało podziałać.

Zacząłem od demontażu lin holowniczych, zapasowych ogniwek gąsienic oraz reflektora.


Liny teraz kiszą się w krecie by oczyścić je z farby. A ja przyjrzałem się reflektorowi. Nie jest on za duży?


Dokładne wymiary:



A teraz wieża. Zdemontowałem górna płytę osłaniającą jarzmo by mieć dostęp do lufy od tyłu. Okazało się, że występują elementy kserowane. Dlaczego? Nie mam pojęcia :) A właśnie a propos lufy. Szukam gotowca i znalazłem dwie lufy do Zisa w dwóch długościach: 51,5 i 54,6 kalibrów. Kiedy stosowano jedną, a kiedy drugą?




I tak oglądam tę wierzę i parzę i widzę to:


I reaguje tak:


Coś się wymyśli :) Mam już pomysł.

I kolejny dylemat. Czy wieżyczka dowódcy nie jest za wysoka?



Generalnie mam zamiar jutro podjechać do jednego Teciaka i pomierzyć sobie cokolwiek. Pozdrawiam i zdrowia życzę!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
08-05-20 13:30  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Dzień dobry,
Na początku wyznanie winy. Koledzy z 1:25saf mieli rację, mogłem się wziąć za nowy model. Dlaczego? Bo przyjrzałem się kadłubowi podczas rozbiórki i zauważyłem, że praktycznie wszystkie płyty są wklęśnięte. No to postanowiłem rozrysować na podstawie tego modelu oraz swoich pomiarów rzeczywistego czołgu nowy kadłub. Dobra wiadomość, że wieża się przyda.

Zanim sobie rozrysuje sobie elementy kadłuba działam z tym co mogę.

Zdemontowałem strop wierzy i do wyrównałem oraz wstawiłem wzmocnienie w okolicach jarzma. Starałem się także delikatnie poprawić kształt wieży:





Zdemontowałem lufę i wykonałem nową. miąłem kupowac toczona, ale stwierdziłem, że spróbuje zrobić własnoręcznie. Nie wyszło idealnie ale jest.





Podziałałem także z samym jarzmem. Jeszcze nie jest skończone, a na teraz prezentuje się tak.



I trochę smutek, bo myślałem, że dodatkowe zbiorniki paliwa z MM będą ponownie użyte ale są za krótkie o ok 2mm.



No to tyle. Aktualizacje nie będą zbyt częste bo odkryłem legimi.pl :)

--

Post zmieniony (08-05-20 13:33)

 
08-05-20 20:55  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. W temacie powinieneś napisać, że jest to remont kapitalny ;) Kibicuję Ci w tej pracy.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
12-05-20 21:12  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

I znowu Rzeźnik się rozpisuje a mechanik z Lego zap.. tralala. Elegancko, zwłaszcza, że w ruch znowu idzie Acad. Kibicuję i już wiem jak to się skończy!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
14-05-20 13:15  Odp: [R] T-34-85 / MM / Remont
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

@Borowy: Tak jak napisałem, po dogłębnej analizie uznałem ze to musi być remont generalny. Każdy kibic mile widziany, szczególnie, że Twój T34 jest niesamowity.

@Mucha: Trzeba się ustawić w życiu :) Dzięki, obyś miał racje co do finału.

=============================================================================================

Żeby nie było, że nic nie robię. Dziś odcinek będzie głownie o kołach napinających, ale nie tylko. Postanowiłem że spróbuję coś podziałać z włazem ładowniczego. Z ostatniego kawałka cyny zrobiłem otok przy pomocy takiego oto wielce wyrafinowanego przyrządu:

Następie pierścionek nałożony na podobny "przyrząd" tylko, że cieńszy przeciągnąłem kilkukrotnie po papierze ściernym by go spłaszczyć. Na końcu wkleiłem w środek sam właz i pokryłem cienka warstwa rozwodnionego wikolu.

Wiadomo, to jeszcze nie koniec tego tematu, ale musi poczekać na zawias i inne detale.

Postanowiłem zmierzyć się z osłona wentylatora. Po przeglądnięciu rożnych modeli znalazłem inspirację w T-34-85 z WAK. Skopiowałem pomysł i wyszło mi coś takiego. Musze przyznać, że jestem wyjątkowo zadowolony z tego detalu. Dzięki wielokrotnemu pokrywaniu elementu klejem cyjanoakrylowym i szlifowaniu udało mi się uzyskać tak ponętne kształty.



No i etapy budowy kół napinających.







Koła nie są skończone. Zalałem je rozcieńczonym wikolem i teraz muszę pomalować podkładem by ocenić czy przypominają odlew. Jeśli tak to wokół otworów przykleję obrączki wykonane z miedzianego drutu fi0,3mm.

No to tyle. Zdrowia!

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 16Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024