FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
20-09-20 13:31  [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Postanowiłem, że pora zakończyć kilkumiesięczne lenistwo jakie mnie ogarnęło po zakończeniu Allege i najwyżczy czas zacząć nowy projekt. Wybór padł na Saettię z WAK, autor opracowania znany, zbyt wielu relacji na tym forum nie ma. Obligatoryjna okładka:



Tym razem postanowiłem skorzystać ze szkieletu wycinanego laserowo. Jako że laserwowe elementy wycinane są w tekturze piwnej, która jest wredna w obróbce papierem ściernym, to przed złożeniem wszystkie elementy szkieletu trafiły do kąpieli w caponie. Po kilku godzinach w takiej kąpieli elementy były przesiąknięte na wskroś, a po wyschnęciu materiał się usztywnił i nie rozpadał przy próbach szlifowania papierem ściernym. W chwili obecnej szkielet kadłuba mam złożony i sklejony, oczekujacy na szlifowanie i pokrycie pokładami (lub w odwrotnej kolejności).









Na razie tyle.

Post zmieniony (20-09-20 13:31)

 
20-09-20 20:20  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Czyli już wiadomo, że będzie na co popatrzeć :-)
Ciekawy pomysł z tym kaponowaniem zanurzeniowym. Próbowałeś tego już wcześniej i masz to sprawdzone, czy też to jest pierwszy raz?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
21-09-20 14:09  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Zasiadam. Kto wie, może szykuje się najlepsza Saettia jaka została zbudowana z tego opracowania :) To bardzo ładny graficznie model i nieraz na mnie spogląda ze sterty modeli w kolejce.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
21-09-20 17:04  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

@Waldek K
Prototypowo i na bardzo małą skalę próbowałem przy Allege na beleczkach w okolicy dziobu, rufy oraz na burtach (rdzenie belek są wykonane z tak traktowanej tekturki). Czy ma to ręce i nogi na jakąś większą skalę testowałem na pojedynczych wręgach z różnych kserówek. Wszystkie elementy laserowego szkieletu teraz po raz pierwszy. Wymiary po takich eksperymentach zgadzają się z tym co jest wydrukowane w wycinance, grubość też jest bez zmian więc jest szansa że będzie dobrze. Na razie największym problemem są dla mnie gabaryty elementów, arkusze z laserami tak dzieliłem żeby mi się zmieściły do puszki po jakimś alkoholu. Dopiero po wyschnięciu takich fragmentów arkuszy odcinałem elementy z "ramek". Chciałbym kiedyś spróbować cały arkusz tektury A4 tak nasączyć, ale na razie nie wpadło mi w ręce odpowiednio duże naczynie, które da się w miarę szczelnie zamknąć na czas nasączania. Potem na taki arkusz można by naklejać wręgi i podłużnice i nie bawić się w lasery. Pewnie bym się w takie ceregiele nie bawił i nasączał krawędzie jakimś rzadkim cyjanoakrylem przed szlifowaniem, ale niestety od jego oparów dostaję alergii, a kichanie i ostry nieżyt nosa w obecnym czasie jest raczej nie wskazany więc cały czas szukam alternatyw.

@Guciu
Oj tam nie przesadzaj, jest tak wcześnie że jeszcze może z tego wyjść zarówno spektakularny sukces jak i spektakularna klapa :).

 
22-09-20 23:20  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dzięki Kondzik za obszerne wyjaśnienie. Sprawa wygląda obiecująco.
Oczywiście życzymy spektakularnego sukcesu :-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
24-09-20 14:24  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

I ja się przyłączam do oglądania. Bardzo ładna łajba ta Saettia.

Ja nasączam CA, ale pomysł z caponem ciekawy. Można nalać do plastikowego pudełka śniadaniowego ze szczelnym zamknięciem z uszczelką (zapach). Niewielka warstwa, tak na 5 mm i codziennie podmieniać wręgi do utwardzania. Gorzej z podłużnymi elementami. :/
Oczywiście trzeba by to zaplanować odpowiednio wcześnie, żeby mieć zaimpregnowane wręgi, gdy rozpoczniemy projekt.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
25-09-20 21:04  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zbudowałem Saettię i nie wiem po co nasączać kaponem laserowe wręgi szkieletu. Jak dla mnie jest to niepotrzebna robota, a na dodatek strasznie śmierdząca :)

--
Siwy

 
26-09-20 14:03  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Podglądam z ciekawością. Mam ten model w swoim dorobku, ale średnio mi wyszedł... Choć projekt bardzo dobry, szczerze polecam!

--
54323031

 
27-09-20 12:33  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Mała aktualizacja, podbudowa pokładu głównego i pokład nadbudówki zamknęły od góry szkielet. Trochę odszedłem z kolejnością budowy od numeracji części i powstały pierwsze okienka na rufie, nawet się udało wyciąć olfą ak3. Postanowiłem też już teraz pokryć kadłub pierwszą wartstwą poszycia zanim powstanie więcej detali na rufie. Główny pokład wymaga jeszcze szliwofania przed pokryciem deskami, ale to po wykonaniu pierwszej wartstwy poszycia.




Z braku w portfelu uniwersalnego przymiaru 0,01 PLN będzie przymiar 0,10 PLN :)

 
13-10-20 17:46  Odp: [R] Saettia - WAK 7-8/2015, 1:100
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Minęło trochę czasu od ostatniej aktualizacji, czas na kolejną.

Postępy raczej niewielkie. Pierwszą warstwę poszycia wykleiłem prawie całą, zostawiając tylko ostatnią oklejkę na rufie. Troszkę za mocno wyciąłem oklejkę nr 59 i na lewej burcie na styku 59 i 60 poswstała niewielka szpara. Na szczęście nie będzie tego później widać.



Potem przyszła pora na elementy tworzące kabinę na rufie. Drzwi okazały się nieco większe niż framugi, było to jednak łatwe do skorygowania.








Element 51, który ma być podparciem dla pokładu nad kabiną rufową i zamykać od góry niejako otwór gdzie będą okna, przykleję dopiero razem z lustrem rufy. Teraz nie za bardzo widzę możliwość zrobienia tego równo i na tyle skutecznie żeby gdzieś nie odpadł przy operowaniu modelem. Na koniec przykleiłem ostatnią oklejkę pierwszej wartswy poszycia na rufie, gdzieś tu popełniłem błąd bo na lewej rufie nie doszła do końca elementu 52L, może to jendak nie będzie stanowiło problemu (na prawej burcie jest ok)

Całość prezentuje się następująco.



 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024