FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 14Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
18-02-21 21:12  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Masz rację Jancio...
Bez kilku setek dobrego whisky nie ma co siadać do zagadnienia 😁

Grzesiu - szacun😃👍

 
18-02-21 23:03  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Nie widziałem żebyś się dziabnął w palec czyli można powiedzieć że ruch był w pełni kontrolowany :)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
18-02-21 23:59  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Faktycznie; niezła trzęsawka. Ale tym większy szacun za wykonanie.

--
serwusik

 
28-03-21 21:42  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witajcie,

Prace powoli, ale systematycznie, posuwają się do przodu.
W kwestii gąsienic zaczęło migotać w oddali blade światełko w tunelu. Ale po kolei:-)

Po wykonaniu 'efektów 3D" na ogniwach, zabrałem się za "pazury" (swoją drogą nie pamiętam poprawnej nazwy tych wrzynających się w podłoże wypustek - jeśli taka nawa w ogóle istnieje:-))
Cztery krótki filmy dokładnie wyjaśniają cały proces.









Aby nie bawić się w naklejanie pojedynczych cieniutkich prostokątów, co zapewne powodowałoby ich nieliniowość, wyciąłem odpowiedniej szerokości przerwy i podkleiłem cienkim papierem - akurat miałem dostępny tylko kolorowy
Próbowałem używać rozwodnionego wikolu, ale ostatecznie przyklejałem paseczki klejem BCG - dawał lepszą kontrolę, cieńszą spoinę, a po lekkim odparowaniu zawartej w nim wody i zgęstnieniu, łapał dość szybko.



Następnie odciąłem niepotrzebne fragmenty i miałem przygotowana bazę do spinania ogniw w taśmy.





Użyłem do tego celu cienkiego drutu ok. 03-0,35 mm. Najpierw dokleiłem po jednej stronie imitacje końcówek sworzni średnicy 0,7 mm, a potem wsuwałem na sucho trzpień z drucika i zamykałem takim samym krążkiem z drugiej strony.
Na koniec najbardziej wrażliwe miejsca skropiłem klejem cyjanoakrylowym.

Póki co każda taśma składa się z 76 ogniw, ale coś mi się wydaje, że będę musiał jeszcze dorobić kilkanaście sztuk, jak już przymierzę je do gotowego układu jezdnego.

No właśnie, układ jezdny.

Zmniejszenie szerokości gąsienic i poprawienie ich proporcji jeszcze bardziej uwidoczniło problem z dolną częścią kadłuba i całym układem jezdnym.



Widać wyraźnie, że koła i wózki są mocno przeskalowane względem reszty modelu i "rozsadzają" bryłę, co powoduje jej karykaturalny wygląd.



Zdjęcie przodu kadłuba uwidacznia gruby błąd projektanta związany ze zbyt wąską dolną częścią kadłuba i to aż o ok. 9 mm.
Fotki wykonanego modelu w standardzie pozwoliłem zaczerpnąć z galerii kolegi Dmitrija - http://bumars-info.ru/forum/viewtopic.php?f=38&t=171&p=1699#p1699, który nie bawił się w żadne subtelności, tylko skleił model "prostu z pudła":-) I chwała mu za to:-)


Poszerzyłem cały dół, zrywając wszystkie elementy zawieszenia, które wcześniej raz już poprawiałem-)



Wykorzystałem tekturę piwną grubości 1,5 mm oraz 1 mm, natomiast z przodu odciąłem zbyt wąskie, jak się okazało, żaluzje wlotów powietrza oraz klapę na wajchę rozruchową.





Operacja oklejania poprawionej wanny była stosunkowo prosta, szczególnie, że znalazłem w szafie kupione kiedyś arkusze kartonu barwionego w masie (120g i 300g), które okazały się być kolorystycznie prawie identyczne z elementami z wycinanki.





To zdjęcie chyba najlepiej pokazuje, że - jak to powiedział Jańcio - "głupi ma zawsze szczęście":-)
Dzięki temu zyskałem nieograniczone pokłady materiału budowlanego, który nie wymaga w dodatku retuszu:-) Hosanna:-)


Te wiekopomne acz przypadkowe odkrycie oraz skopany układ jezdny ułatwił mi decyzję o zmianie tego ostatniego, by wygląd modelu model zbliżyć nieco bardziej do oryginału.
Zacząłem od rozwałki wózków.



W ruch poszła żyletka, którą odciąłem od korpusów wszystkie elementy, które będę mógł wykorzystać w poprawionych elementach.




Same korpusy przeciąłem na dwie części, co również jest bardziej zgodne z oryginałem. Zmniejszyłem także ich sumaryczną szerokość o ok. 2,5 mm.






Ponieważ przeszlifowałem boki tak przygotowanych elementów, nakleiłem na nie potem kawałki barwionki, kształtując je znanymi kulkami do dekorowania ciast, a resztki odciąłem.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
28-03-21 23:08  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Masz rację, głupi ma zawsze szczęście:)) A ja to tylko wyjątek potwierdzający regułę;)) Nie no teraz jak barwionka ma kolor wycinanki to masz pełne pole do popisu, choć jak widać popisy dajesz za każdym razem, prawie takie same jak nowe rozporządzenia pandemiczne:D

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
28-03-21 23:09  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Już miałem iść spać ale mnie licho podkusiło i tu zajrzałem.
Po tym co zobaczyłem już nie zasnę a jeżeli nawet to pewnie będę się budził z krzykiem zlany zimnym potem ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
28-03-21 23:18  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Warto to było zobaczyć...
Ten model na koniec będzie po prostu musiał dobrze wyglądać
Czekam na kolejny odcinek!!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-03-21 23:48  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

I jak tu spokojnie spać? Wysyp mistrzowski przed północą. Miazga...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
28-03-21 23:51  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Te gąsienice to w ogóle ciężko skomentować, ale nie sposób się nie zachwycić.
Kadłub też jest super - niby taki "prosty" i niezbyt urodziwy, a chce się oglądać. To już ręka dobrego modelarza zrobiła z g... coś.
Ale te gąsienice ... brak słów. Super to wygląda.

 
29-03-21 08:21  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

No proszę, nawet z czegoś "takiego" pokracznego, da się wycisnąć studium przypadku.
Gąski wgniatają, a z barwionką nie wierze, hehehehe, że można mieć aż taki fart : ]

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 14Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024