FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
01-09-20 17:53  [R/G] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020 KONIEC
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Cześć!

Nowy rok szkolny, nowa relacja :) Na macie wylądowała nowa Iskra - model skierowany do raczej początkujących modelarzy, choć nie do końca, o czym dalej. Po pojawieniu się zapowiedzi wiedziałem, że muszę mieć to wydanie. Faktycznie, takie proste modele ze świetną grafiką to jest strzał w dziesiątkę. Nie powstrzymałem się i Iskra się skleja - prawie sama ;-) Dodatkowo zakupiłem wręgi laserowe i osłonę kabiny, bo leniwy się ostatnio zrobiłem, a i czasu jak zawsze więcej by się przydało.

Zaczynamy - szkilet jest wycięty dobrze, więc żadnych problemów ze złożeniem nie miałem. Wanna kokpitu pasuje również bardzo dobrze. Tu pojawia się jednak wyzwanie, gdyż calość jest strasznie wiotka. Ja poradziłem sobie w ten sposób, że odciąłem naddatki dektury z wykożystanych wręg K2 i K3. Doskonale usztywniają całość nawet bez wklejania. Trzeba tylko pamiętać o wycięciu rogów na usztywnienia K9a z lewej i prawej strony. Dodatkowe paski po bokach kokpitu ulatwią oklejenie wanny, a przy okazji pomagają w pasowaniu poszycia i usztywniają konstrukcję. Wielkim plusem dla mnie jest zabariwenie pól do przyklejania elementów! Wreszcie!!! :D
Zaznaczam jednak, że wykonanie kabiny w pełnej wersji dla początkujących będzie trudne, bo kadłub jest podatny na odkształcenia. Jeśli jest to pierwszy model, to stanowczo ostrzegam - lepiej skupić się na nauce klejenia, niż walce z samym kokpitem. Tutaj jest prostrzy model na start, gdzie można spróbować kleić wersję z kabiną.






Mając tak przygotowane elementy, zacząłem wycinać poszycie. Wstępne pasowanie wypada bezproblemowo. Wregi laserowe mają minimalnie za mały obrys, ale dzięki temu początujący na pewno nie będzie wpychał wręg na siłę. Po aplikacji kleju wszystko powinno ładnie pasować :) Pierwsze segmenty poniżej. Grafika klasa :)



Na dzisiaj tyle. Do kolejnego wpisu!

--

Post zmieniony (09-10-20 16:11)

 
02-09-20 15:57  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Super temat. Będę obserwował z zaciekawieniem.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
03-09-20 18:12  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
Plexus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Już kilka razy zastanawiałem się nad tym modelem w Empiku, grafika rzeczywiście bardzo atrakcyjna, będę obserwował twoje postępy w budowie :)

 
10-09-20 20:46  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam pierwszych kibiców i obserwujących :)
Po przymiarkach poszycia kadłuba wiedziałem, że będzie świetne spasowanie elementów i tak rzeczywiście jest. Wszystko pasuje elegancko i po aplikacji kleju obwody wręg idealnie zgadzają się z elementami kadłuba. Jak zawsze stres miałem przy elemencie nr.1 według numeracji, jak i trudności w sklejeniu ;-) Niepotrzebnie, gdyż listki są świetnie zaprojektowane i nosek praktycznie sam się ułożył po wyprofilowaniu. Poszczególne listki sklejone na BCG. Nawet ja jestem zadowolony :) Nie można zapomnieć o nakrętce, żeby model nie zadzierał nosa i nie robił takiej miny :) Ponieważ nie miałem nakrętki M6, więc wkleiłem w dalszym segmencie M10 - może się uda wyważyć odpowiednio.



Dwa kolejne zdjęcia, to kadłub złożony bez kleju, żeby pokazać pasowanie elementów. Cud, miód, orzeszki :) Dawno mi tak ładnie kadłub nie wychodził, więc na pewno coś namieszam w części ogonowej. Zobaczymy!



Pozdrawiam i do następnego.

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
10-09-20 21:59  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Miód, malina :) Wygląda to bardzo zachęcająco.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
10-09-20 23:10  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ładny nos. Ja mam ciągle problem aby tak ładnie listki sklejać...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
11-09-20 07:57  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Ładnie, ładnie. Będziesz go lakierował?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
13-09-20 09:48  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Zgrabny nosek, szkoda tylko że wnęka podwozia przedniego jest tylko nadrukowana. Model jej nie przewiduje?

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
14-09-20 18:38  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Dziękuję za komentarze, miło się czyta :)
Windus nie lakieruję modeli, bo nie potrafię ;-) Spreje odpadają, bo potrafią zżółknąć z czasem, a lakier ze słoika to ciężka sprawa, jak się kładzie pędzlem na gotowy model.
stachooo wnęka jest jako nadruk. W sumie nie zawadziłaby jako opcja do wykonania, tak jak kabina. Może wydanie drugie, na srebrnej kredzie będzie miało - ale się rozmarzyłem :D

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
21-09-20 17:05  Odp: [R] TS-11 Iskra bis DF 1:33 WAK 6-7/2020
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Na tapecie dzisiaj część ogonowa kadłuba. Jest nieźle, ale moglo być lepiej ;-) Prawy bok lekko mi się zapadł na segmencie 11. Ciężki do sklejenia jest ten tył, bo trzeba idealnie uformować te segmenty i delikatnie docisnąć podczas klejenia na przejściu z jedenego w drugi owal. Ja przycisnąłem za mocono, więc tradycji stało się zadość - coś tam zawaliłem. Spód, grzbiet i lewy bok wyszły spoko, więc jestem ogólnie zadowolony :) Chyba może być taka kijanka? xD



Model mi się już nie mieści w namiocie bezcieniowym, więc wracam do zdjęć na kanapie. Pokazywałem już ten stojak w galerii Mi 17, ale pokazuję też tutaj - genialna sprawa do przenoszenia modelu i doklejania detali. Gorąco namawiam, warto!



Pisałem już, że strasznie podoba mi się grafika tego modelu? To napiszę jeszcze raz :) A teraz szkrzydła!
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024