FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 13Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-05-08 19:02  [Relacja/Galeria] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witam,

Po wstydliwym falstarcie, jakim było przerwanie budowy czołgu PzInż 130 (czeka na lepsze czasy, jest przytomny i może rozmawiać:-)), stwierdziłem, że nie będę poszukiwał specjalnie jakiegoś modelu "łatwego, szybkiego i przyjemnego", byleby szybko skończyć i widzieć efekty swojej pracy. Skoro i tak komplikuję sobie życie modelarskie, to bardziej rozwinięta konstrukcja nie powinna mnie niczym zaskoczyć:-)

Wybrałem więc jak umiałem najlepiej :



Model rosyjskiego/radzieckiego samochodu pancernego FAI-M, autorstwa Jurka"Jurgena" Janukowicza wydawał się niezłym przetarciem przed naprawdę skomplikowanymi modelami, które kiedyś tam zapewne popełnię:-) Jak się okazało przetarcie nie bezbolesne...

Nie mam zdjęć z początkowej fazy budowy - to tak trochę na kanwie doświadczeń z poprzedniej relacji:-)

Co i jak sklejałem i w której ręce trzymałem nożyk, a w której tubkę kleju nie będę opowiadał. Wystarczy parę zdjęć:


Podwozie będzie malowane na czarno. Początkowo nie chciałem malować, a jedynie retuszować wszystkie krawędzie, ale zmianę decyzji podyktowały dwie sprawy :

1. Poboczna - czarna farbka była czarniejsza od czarnej farby drukarskiej:-)
2. Główna - środkowa kratownica (zespół części nr 4) była o wiele niższa niż białe pola na ramie wskazujące miejsca jej przyklejenia.

Podczas dalszych prac okazało się, że to nie jedyny błąd.
Rysunek montażowy podwozia zawiera błąd :


Według rysunku, tylna oś ma być umieszczona pod resorami, a nie prawidłowo nad nimi. Jurek zamieścił zdjęcia surówki, gdzie jest to sklejone prawidłowo (aczkolwiek "druty" trzymające tylną oś powinny być obrócone według mnie o 90 stopni - ja zrobiłem jednak tak jak na surówce - trudno).

Kolejna zagadka - w którym miejscu należy przykleić końcówki ograniczników wychylenia resorów (cz.15)? Rysunek tego nie określa jednoznacznie - tym bardziej, że mają one inne końcówki na jednym rysunku, a inne na drugim. Przykleiłem je na czuja.

O ile dwa pierwsze błędy Jurek potwierdził, to nie mogliśmy dojść, dlaczego resory po złożeniu są u mnie za długie o kilka milimetrów z każdej strony. Żadne wyginanie nie dawało rezultatu, ciągle były to zbyt duże różnice. Zdecydowałem się obciąć końcówkę najdłuższego pióra i wszystko pasowało.

Informacja o ruchomych wszystkich kołach jest niezgodna z rzeczywistością. Projekt nie przewiduje wykonania obracających się kół - z tyłem nie ma problemu, ale przód jest zaprojektowany jako nieruchomy.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-05-08 21:00  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M (Modelik 4/08)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Prace powoli posuwają się naprzód...

Przednie zawieszenie zostało prawie ukończone (brakuje jeszcze układu kierowniczego), więc mogłem pomyśleć o kołach - a przynajmniej na razie o piastach:-)



To, co dotychczas wykonałem, nie wygląda specjalnie rewelacyjnie, a i postęp jest mało zauważalny. Pracy jednak jest przy tym sporo, gdyż występuje na tym etapie wiele drobnych części, które pomalowane na czarno są jeszcze mniej widoczne.

Zostało mi jeszcze dokończenie układu kierowniczego, rura wydechowa i będzie można uznać pierwszy etap budowy za zakończony:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-05-08 21:27  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M (Modelik 4/08)
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Waćpan nie przesadza z tempem budowy? Jakoś tak nie StuGowo ;)
Bardzo ładne to podwozie. Ubolewam jednak nad tym, że powoli przechodzisz na malowaną stronę mocy - czyli po prostu dałeś się zbałamucić QNiowi :)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
24-05-08 22:16  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M (Modelik 4/08)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nie nie, żadna tam ciemna strona Mocy - z bólem serca, ale musiałem zdecydować się na malowanie (powody podałem ciut wyżej). Chociaż i one nie jest tak proste - w każdym razie czasochłonne:-) Sama "buda" będzie w standardzie, więc tam oczekuj przyjacielu pewnych oznak mojego modelarskiego rzemiosła:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
30-05-08 18:18  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M (Modelik 4/08)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Czuję,że pokażesz nam kawał pięknej,modelarskiej roboty!
A czy może pokażesz coś z tego modelu na zlocie we Wrocławiu za tydzień?
Zachęcam!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-03-20 14:19  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Budowa T-50 utknęła na samym finiszu - czekam na kalkomanie i podstawkę z gablotką.
Aby palce nie zgrabiały, z dna szafy wyciągnąłem pokiereszowaną ramę FAI-M, za który to ruch bałwochwalczo przyznałem sobie
nagrodę Złotego Szpadla:-)



Jeszcze zanim rama poszła w zapomnienie, zdążyłem oderwać wiele elementów, więc całość przedstawiała żałosny widok.
Było trochę szlifowania i dorabiania zgubionych detali










Silnik jest bardzo uproszczony, ale niespecjalnie się tym przejmuję, bo nie jest to priorytetem w tym modelu. Pomalowałem go na przypadkowe, pszenno-buraczane kolory, testując sobie kilka rzeczy:-) Nie zamierzam robić otwieranych włazów do komory silnika, ale szkoda było wyrzucać do tej pory zrobione elementy. Prawdopodobnie nie będę też robił wnętrza kabiny, bo jest mało atrakcyjne i wymagałoby, podobnie jak silnik - przeróbek.
Jeśli chodzi o podwozie, skupię się raczej na kołach.

Model ten z założenia nie będzie specjalnie wypasiony, postaram się go tylko nie zepsuć i poćwiczyć głównie sklejanie listków, na których opiera się cała konstrukcja siatki błotników i kopułek. Jak już skończę T-50, a inny model nie wepchnie się znowu do kolejki, może ruszę pełną parą:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
09-03-20 16:04  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Co Ty masz za szafę, że trzymasz w niej samochód pancerny i jeszcze Ci się w niej części gubią?

--
serwusik

 
09-03-20 16:59  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Świruśie jeden ty mój!
Z taką łopatą to można się brać za przekop mierzei wiślanej

--

Post zmieniony (09-03-20 18:21)

 
09-03-20 17:41  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Doprawdy, zacne wykopalisko !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-03-20 18:10  Odp: [Relacja] Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Wiesz, tu nie ma gąsienic i tuzina kół nośnych, to szybko Ci pójdzie skończenie tej zabawy 😉

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 13Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024