FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-09-20 08:58  [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Witam serdecznie, po dłuższej nieobecności.
Otóż budowa tego modelu przypadła na trudny czas, poniekąd adekwatny do czasu jego wydania.
Ale udało się go skończyć po prawie rocznej budowie z licznymi przerwami.
No cóż, 37 lat temu Liga Obony Kraju na łamach Małego Modelarza wydała model włoskiego pancernika z okresu II Wojny Światowej Vittorio Veneto. Jest to bodajże drugi model pancernika z tego wydawnictwa, po wydanym w 1976r. pancerniku Rodney. Więc był to nowy obszar i wyzwanie dla projektantów.
I co my tu mamy.
Autorem projektu jest Pan Bogusław Czyżyński, który opracował model w podziałce 1:300, określając model jako trudny, o skomplikowanej bryle projektu.
I rzeczywiście, wg mnie jak na tamte czasy model prezentował się imponująco, a jego wykonanie nie należało do najprostszych. Autor zadbał aby w modelu nie zabrakło wielu mniejszych detali takich jak radar, anteny, syrena alarmowa, działka p.lot , pontony, wyposażenie pokładów, czy chociażby samolocik i dźwig.
Natomiast, największym mankamentem jest niska jakość spasowania obejmująca w zasadzie większość poszczególnych elementów, począwszy od szkieletu kończąc na artylerii głównej czy szalupach ratunkowych. Do tego dochodzi niska jakość kartonu (ze starości), dlatego nie zalecam tego modelu początkującym modelarzom. Instrukcja jak na MM jest nad wyraz skąpa, za to rysunki techniczne dają radę. Przed przystąpieniem do prac, całość polakierowałem caponem od strony nadruku.
Niestety nie wystarczyło to aby dostatecznie "ulepszyć" jakość kartonu i podczas prac co rusz miałem problem z mechaceniem i włoskowaniem powierzchni sklejanych części i problem z chwyceniem kleju.
Model w zasadzie wykonany jest w standarcie, lecz od siebie dodałem relingi ( kupne z GPM) i okablowanie masztów ( na czuja podpatrując model bliźniaczej Romy z wyd. WAK na tutejszym forum).
Generalnie jestem zadowolony z tego modelu, nie jest to cudo, ale ładnie się prezentuje w gablotce.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do Galerii.




































--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
05-09-20 10:47  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Wspomnienia wracają! Przepiękny klasyk MM. Dwa razy go skleiłem a i 3 egzemplarz leży w zasobach.
Pamiętam, trudny kadłub, zwłaszcza ze względu na wąski pasek na śródokręciu.
Chyba za małą średnicę mają lufy dział artylerii głównej. A już na pewno wały śrub. Nie wiem też dlaczego zrobiłeś przerwy w relingu na pokładzie. Zwłaszcza na dziobie, bardzo dziwnie to wygląda.
Gratulacje za podjęcie się takiego tematu i co najważniejsze ukończenie z tak dobrym efektem końcowym!

--
pzdr
Kemot

 
05-09-20 11:18  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Podwójny numer MM wtedy to było coś!
Moje gratulacje. Z przyjemnością obejrzałem galerię.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
05-09-20 13:44  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Bardzo ładny model. Gratuluję ukończenia.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
05-09-20 17:45  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Gratuluję odwagi i podjęcia się takiego tematu.
Model wyszedł wspaniale
W tamtych czasach byłby rewelacją.
Teraz w dobie nowoczesnej techniki projektowania i drukowania jest już zabytkiem, Jednakże wartościowym!

Przejrzyj historię MM odnośnie wydanych pancerników.

Jeszcze raz gratulacje!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
05-09-20 20:23  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
radomir 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

No właśnie, Rodney, Richelieu, Vittorio Veneto - reedycja, a może nowe opracowanie, to są fajne tematy do 1:300.

Sam model extra, myślę że fajnie by się prezentował w muzeum zabawek w Kielcach.

 
06-09-20 10:35  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Klimat tamtych lat powrócił:-)
Model prezentuje się znakomicie - vintage ma swój urok:-)
Patrząc na ostatnie zdjęcie po raz kolejny przekonuję się, jak silnym magnesem były te wspaniałe rysunki Pana Adama Werki na okładkach Małych Modelarzy.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-09-20 15:19  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
Tomek 

 - 2

Model fajny. A co do kartonu, to on był już w kiosku taki. Po prostu wtedy nic lepszego nie było. Jak trzeba było przynieść brystol na zajęcia w szkole, to było mega wyzwanie. Polowało się nań kilka dni (no przecież na wsi człowiek mieszkał!). A co do pancerników z MM, to najpierw był Rodney, potem King George V, a potem chyba najpierw Vittorio, potem Oktriabska Rewolucja. Był jeszcze Vanguard, ale jak na razie to jedyne opracowanie i to w formie SF, bo planów raczej nie było.

 
06-09-20 18:39  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Kręci łezką w oku. Fajnie wyszedł, choć pokusiłbym się o katapultę z drucików, nawet z relingów bym ją ciął :-)
Ale i tak świetne retro.
Budzi wspomnienia: dla mnie ostatni kadłub "pierwszego etapu" modelarstwa :-)
Po latach ten MM świetnie mi się przysłużył, pomniejszyłem i zrobiłem go w "swojej" małej skali :-)
Gratuluję
Pzdr

Post zmieniony (06-09-20 20:20)

 
06-09-20 19:39  Odp: [G] Vittorio Veneto, Mały Modelarz 1983r.
cantakawah 



Na Forum:
Galerie - 11


 - 9

Pięknie wyszedł . bardzo mi się podoba ! gratuluję ukończenia modelu i dodatkowy szacun za tak stary temat :)

--
Boże ! daj mi czas ... modele już mam :)

Z modelarskim pozdrowieniem

R.W.

Ukończone: BELL AH-1F "Tzefa" , Messerschmitt Bf-110 G-4,Sherman "Maczuga" (WAK),TA - 154 Mosquito (Modelik), P-420 Sparviero GPM, F-14/A Tomcat , IK-3 Rogozarskij , Sd.Kfz.8 DB-10 & Pak 44 128mm Angraf.
W budowie: RMS TITANIC (MM), Gaz-51 "Wichura" GPM.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024