FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
28-08-20 19:52  Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier
Roland 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Spróbuj zmienić valejo na lakier firmy Hataka (https://agtom.eu/lakiery-bezbarwne/338027-hataka-htk-xp09-gloss-lacquer-clear-17-ml-5902288754406.html), do tego rozcieńczalnik Mr color leveling thinner (https://agtom.eu/rozcienczalniki/312047-mr-hobby-mr-color-levelingthinner-110ml.html?search_query=level+thinner&results=6) i masz piękną i suchą powłokę.

Myślę, że problem może być lakier od valejo. Ostatnio popełniłem jednego plasticzaka. Przed kalkomaniami nakładałem połysk od vallejo - raz że strasznie ciężko mi było tym malować bo zasycha w dyszy to potem nie chciało schnąć na modelu. Na kalki poszedł już lakier od hataki, co prawda satyna, ale myślę, że połysk zachowa sie tak samo. Są to lakiery celulozowe, można kłaść je cienkimi warstwami, bardzo szybko schną, ale dodatek rozcieńczalnika od mr color pozwala farbie się wypoziomować na modelu (ma w składzie opóźniacz). Do tego czyszczenie aero po tych lakierach to poezja, wystarczy ten sam Mr color, który jest używany do rozcieńczania, ewentualnie odrobina zmywacza od wamodu.

Kolejnym plusem hataki jest to, że ciężko zrobić nim zacieki,bo lakier tworzy bardzo cienką powłokę (rozcieńczam 1:1), natomiast używając valejo zdarzyło mi się nieco zalać niektóre szczegóły.

Minusem hataki jest ich nieco drażniący zapach, moja żona zapewne określiłaby to jako wyziewy z paszczy szatana, ale w wietrzonym pomieszczeniu spokojnie da się tym malować bez uszczerbków na zdrowiu psychicznym i fizycznym :)

Post zmieniony (28-08-20 19:56)

 
28-08-20 20:46  Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Nie mam wielkiego doświadczenia w malowaniu/lakierowaniu aero, ale z tego co działałem sobie, to szczerze polecam lakiery MICROSCALE. Są świetne - i jest to opinia również wielu plastikowców.

--
54323031

 
30-08-20 20:34  Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Roland - Hataki jeszcze nie próbowałem, ale myślę że nie ma to w tej sprawie większego znaczenia. Mr. Hobby Levelling Thinner jest mi oczywiście znany i używam go od jakiegoś czasu - potwierdzam jego świetne właściwości.
Ciekawe jest to, co piszesz o Vallejo, bo zaczyna się tutaj nomen omen coś kleić:-) W T-50 też użyłem lakieru tego producenta i miałem podobne problemy, chociaż nieco mniej uciążliwe. Podejrzewam jeszcze, że problem może występować z powodu mieszania producentów tego samego rodzaju lakieru - np. na olejnego Revella nakładam olejną Tamiyę.

Mimo, że zgodnie z moimi przewidywaniami, nie otrzymałem prostej recepty na uratowanie sytuacji, to jednak Wasze wpisy są dla mnie - i pewnie nie tylko - bardzo cenne. Udało mi się jakoś zapobiec większej katastrofie w przypadku FAI-M, ale np. idąc za radą brzydala zacząłem impregnować arkusze kolejnego modelu rozcieńczonym dedykowanym specyfikiem olejnym lakierem błyszczącym firmy Revell. Czysta poezja, jak pięknie wsiąknął w papier. W dodatku wszystko suche i gładkie. W tym przypadku modelowo wyciągnąłem wnioski z poprzedniej porażki:-) Oby dalej było podobnie:-)

Dzięki!

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
30-08-20 21:04  Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier
Roland 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Takie dziwne zachowanie vallejo początkowo tłumaczyłem sobie, tym że mogłem przesadzić z ilością retardera, bo ciężko odmierzyć 5% całej mieszanki, jednak coraz bardziej skłaniam się ku temu, że może to być jakaś "wada" tego lakieru.
Do tego, na sam koniec lakier od valejo zaczął reagować z płynem do kalek...

 
31-08-20 08:41  Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

W moim przypadku lakier to głównie... PACTRA :) Od tego producenta używam tylko 2 specyfików: lakieru błyszczacego i matowego. Jednak są one na moich modelach głównie warstwą rozdzielającą między kolorem bazowym a różnymi efektami. Matowy służy też jako warstwa wierzchnia mocująca suche pigmenty. Z pactrą trzeba umieć pracować, bo po zaschnięciu ciężko ją usunąć i fatalnie czyści się psikawkę. Notomiast nie reaguje ona na alkohole (a tymi usuwam farbki Vallejo) ani na płyny pod i na kalki, o "łajtspirycie" nie wpsominając. Rozcieńczam ją mieszaniną wody i alkoholu (od metanolu po izopropylen) i nakładam bardzo cieniutkie warstwy. Pod kalkę trzeba tych warstw położyć ze 3.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
31-08-20 20:56  Odp: [Pytanie] Błędy podczas lakierowania aerografem i wolno schnący lakier
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

StuG, cieszę się że na coś się przydałem. A skoro już zostałem wywołany do tablicy, to muszę dodać, że lakierem bezbarwnym błyszczącym traktuję elementy już ukształtowane i (częściowo) sklejone - sklejam i kształtuję surowy karton. Lakier ten usztywnia karton, więc impregnując arkusze przed wycięciem części ryzykujesz późniejsze problemy z ich kształtowaniem. Na pewno odpada wyoblanie na mokro.
Natomiast zaletą usztywniającego działania jest to, że twardnieją również wszystkie paproszki i nierówności. Po nałożeniu dwóch warstw tego lakieru błyszczącego, można je łatwo ściąć skalpelem.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024