FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
02-11-20 17:25  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Robiąc bliźniaczy model Nieuporta 16 natrafiłem na problem z prawidłowym montażem płatów. Po klejeniu testowym już mi coś nie pasowało, ale w mylś zasady jakoś to będzie, tu się przytnie tam naciągnie.... Płaty Nieuporta wymagają precyzji ustawienia względem siebie i kadłuba, w przeciwnym razie albo skręca się dolny płat, albo górny płat nie nachodzi na przednie zastrzały. Postanowiłem zmienić model na model z Kartonowej Kolekcji

Na tym zdjęciu widać problem z komorą płatów w poprzednim modelu ( po lewej).




Model testowy po przeskalowaniu. Uprościłem w nim trochę rzeczy np. zrezygnowałem ze szkieletu . Wszystko ładnie pasuje. Całe szczęście te moje modele składają się z paru części na krzyż, więc można tak się bawić.



--

Post zmieniony (02-11-20 18:26)

 
02-11-20 21:35  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czyli "zamieniłeś" Nieuporta 11C1 "Bebe" (Kartonowa Kolekcja) na Nieuporta 16C1 N4365 z II Oddziału Awiacyjnego II Korpusu Polskiego w Rosji..
Widzę, że ster kierunku przemalowany na rosyjskie barwy a kokardy na kadłubie i górnym płacie zamalowane . Czy tak było ? A skąd wziąłeś malunek husarza (godło indywidualne) ? Pierwszy raz je widzę.
Pozdrawiam,
Ryszard

 
02-11-20 22:57  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Nie Nie : ). Relację z budowy Nieuporta 16C1 można zobaczyć TUTAJ

Natomiast tutaj dalej będzie relacja z budowy Nieuporta 11C1, tylko podstawową będzie inny model, bo poprzedni sprawiał mi kłopot : ). To jest model testowy opatrzony moim logiem ( (często modele testowe tak oznaczam), te usunięte znaki w celu oszczędności tuszu, a ster kierunku miałem już z zapasów, bo to łatwy element i nie trzeba sprawdzać sklejalności. Model został już przemalowany wydrukowany i czeka na pocięcie : )



--

Post zmieniony (02-11-20 23:16)

 
03-11-20 10:36  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jak widzisz jestem wiernym kibicem Twoich modelarskich prac i musze powiedzieć, że to dobry żart z tym Twoim "osobistym godłem" na testowych modelach.
Co ja się naszukałem gdzie, kiedy na jakim samolocie było godło z husarzem :-)
OK, teraz wszystko jasne - w barwach Imperialnego Lotnictwa Rosji. Malowanie w pionowe pasy na sterze świadczy o 3. IAO
Powodzenia

 
03-11-20 17:42  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Jestem miłośnikiem Twoich modeli ;-) Niby proste, ale wyglądają rewelacyjnie.

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
10-11-20 20:16  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Ziga - fajnie, że się podoba ;)

Zmieniłem strategię przy doklejaniu płatów do kadłuba. Najpierw przykleiłem górny płat a potem dopasuję dolne płaty. Ponowne klejenie tego samego pozwala przetestować rożne rozwiązania i optymalną kolejność.






Wracając do lwowskiego Nieuporta przekopałem swoje archiwum i znalazłem w publikacji Kagero Nieuport 1-27 to samo zdjęcie z podpisem, że jest to samolot zdobyty we Lwowie, więc można przyjąć,że z dużym prawdopodobieństwem wiemy jak wyglądał jedyny Bebe zdobyty po odzyskaniu niepodległości. Zastanawia mnie jak wyglądał.

Na na tej stronie jest znana już sylwetka boczna z podpisem :

"This is ex Russian or French-Romanian captured airplane which were recaptured from Austro-Hungary in Lwow in November 1918. Lately it was destroyed by fire during hangar burning at Lewandowka airfield. Most probably it was not Silver, but clear varnished."

Rumuński to on na pewno nie był, ale że był w naturalnych barwach płótna to bardzo prawdopodobne.

Ryszardzie napisałeś, że: "Malowanie w pionowe pasy na sterze świadczy o 3. IAO" . Szczerze pisząc nie mam takiej wiedzy jak ty na temat lotnictwa Rosji, ale z tego co znalazłem w internecie pasy na sterze kierunku w barwach Rosji świadczyły o tym, że jest to samolot z dostaw francuskich. W samolotach budowanych na licencji w Rosji malowano zamaszyście aż 14 znaków rozpoznawczych.

Oznakowanie i symbole lotnictwa rosyjskiego

The tail colors of the French-built airplanes - simple the Russian flag rotated at 90 degr

Reasumując jeśli był to samolot z dostaw francuskich i był w naturalnych barwach, to mógł wyglądać tak:




Mam coraz większa ochotę dołączyć go do kolekcji : )

--

Post zmieniony (10-11-20 20:23)

 
11-11-20 11:57  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bardzo podoba mi się osłona silnika !
Odnośnie malowania znaków przynależności państwowej carskiej Rosji to jest taka ilość przeróżnych wariantów pasów, kokard że nie za bardzo można to usystematyzować. Barwne przykłady na stronie z podanego linku nie wyczerpują tematu.
Nieuport z godłem "Czarny kot" to skłonny byłbym twierdzić, że cały samolot był szary/srebrny z wyjątkiem osłony silnika (naturalny kolor metalu) a z tego powodu, że większość dostarczonych (lub budowanych na licencji w DUX) była malowana a generalnie w kolorze płótna były SPAD-y. Nie jest to pewnik bo w linku pisze się, że -"Most probably [!] it was not Silver, but clear varnished."
Przejrzałem całą literaturę związaną z tym tematem i niestety nie znalazłem żadnego zdjęcia, czy chociażby opisu tego Nieuporta z kotem.
Poniżej kilka zdjęć Nieuporta "Bebe" (na jednym w kamuflażu plamistym).
Mam kilka "cegieł" dotyczących ogólnie historii lotnictwa carskiej Rosji i oddziałów lotniczych (AO, KAO) oraz "trochę" innych pozycji w tym temacie, ale najbardziej pomocna jest kniga "Rossijskij Impieratorskij Wojennyjj Wozdusznyj Fłot" - Ź.Grochow (Francuz syn białego emigranta) - Moskwa 2018 i oczywiście tomy "Russian Aviation Colours".


Pozdrawiam

 
15-11-20 15:09  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 



Oczywiście zawsze są jakieś wyjątki od reguły, ale jednak jakieś prawidłowości można zauważyć w tych malowaniach. Samoloty rosyjskie produkcji francuskiej były oznakowane na wzór francuski, czyli ster kierunku w barwach narodowych (pionowe pasy), kokardy w barwach narodowych tylko na płatach. Kadłub i płaty w naturalnych barwach płótna lub w dwubarwnym kamuflażu brązowo -zielonym. Natomiast samoloty budowane na licencji w Rosji w wytworni Duks były w całości malowane na srebrno lub szaro (za wyjątkiem pierwszej niewielkiej serii), oraz posiadały charakterystyczne znaki rozpoznawcze - poszczególne barwy kokardy były oddzielone cienką biała obwódką i było ich 14 na całym płatowcu.

Trzy pierwsze zdjęcia zamieszczone przez ciebie Ryszardzie wskazują na francuskie pochodzenie tych samolotów, a czwarte ma charakterystyczne malowanie wytwórni Duks.



Wracając do lwowskiego Nieuporta. Godło kot w okręgu- było prawdopodobnie godłem osobistym pilota. Jakiego koloru był samolot? Z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że to był samolot z dostaw francuskich i to z bardzo wczesnych dostaw, bo jak się przyjrzeć kokardom na płatach, można zauważyć nietypowe proporcje tych znaków. Bardzo wczesny wariant znaku malowanego we Francji na rosyjskich samolotach (później ten znak przejęli Amerykanie kiedy przystąpili do wojny). Wczesne Nieuporty nie były lakierowane z dodatkiem proszku aluminiowego, tylko były w naturalnych barwach płótna lub pokrywane farbą żółtą z dodatkiem proszku aluminiowego, co w efekcie dawał różne odcienie od jasnego beżu do ciemnej ochry ( za publikacją: Tomasz J Kowalski Nieuport 1-27). Jedynie czego na zdjęciu nie widać to cienkich czarnych pasów na krawędziach, ułatwiających dopasowanie płótna (było to regułą ale były też wyjątki). Czyli wszystko wskazuje na to, że był to Nieuport 11 produkcji francuskiej w naturalnych barwach materiałów.

--

Post zmieniony (15-11-20 16:43)

 
05-12-20 11:15  Odp: [R] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Za książką Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924: "Polski Oddział Awiacyjny sformowany przy I Korpusie Polskim w Mińsku 19 VIII 1917r. Samolot z numerem seryjnym 1125 był w dyspozycji komendanta oddziału kpt. pil Zygmunta Studzińskiego(...). Posiadany myśliwiec był nieuzbrojony. W grudniu 1917r. samolot wyposażony w narty wykonał przelot na trasie 150 km z Mińska do Bobrujska. Przy kolejnym locie samolot, latający ciągle z nartami zamiast kół został uszkodzony przy lądowaniu w Bobrujsku w głębokim kopnym śniegu. Nieuport 11C1 nr 1125 pozostał do końca na wyposażeniu oddziału. Ostatni zachowany zapis ewidencyjny pochodzi z 10 kwietnia 1918r."

Zdjęcie pokazujące wielkość modelu



Moja wizja jak mógł wygladać









Porównanie z Nieuportem 80E2



--

Post zmieniony (05-12-20 11:40)

 
05-12-20 12:06  Odp: [R/G] Nieuport 11 C1 skala 1:48
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Świetnie to wygląda, zastanawia mnie tylko jak oni te kokardy malowali od dołu górnego płata?

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024