FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-08-20 23:53  [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam

Co się odwlecze to nie uciecze. W końcu nadszedł czas abym pociął ten parowóz. Projekt powstał już jakiś czas temu i czekał na swoja kolej
Parowóz wraz z tendrem został opracowany na podstawie oryginalnych planów konstrukcyjnych i mam nadzieje że zostanie jak najwierniej przeze mnie
odwzorowany w modelu kartonowym wzbogaconym o elementy wycinane laserowo oraz jakieś elementy drukowane w 3D.
Jeszcze nie wiem jakie ale to się okaże w praniu.

Bedze to długa relacja dla cierpliwych :)

Budowę zaczynam od tendra jako ze do niego mam lasery. Jest to tender w niemieckim oznaczeniu K4T32 na P.K.P. nosił oznaczenie 32D43

Dane techniczne parowozu

Znormalizowana seria DRG 52 o rozstawie normalnotorowym europejskim 1435 mm

Producent różni

LOFAG, Wiedeń, Henschel, Kassel (Henschel Flugzeugwerke AG), Schwartzkopff, Berlin, Krauss-Maffei, Borsig, Borsig-Rheinmetall AG Düsseldorf w Siemianowicach,, Borsig Lokomotivwerke Hennigsdorf, Borsig Werke Breslau-Hundsfeld Wrocław, Schichau-Werke Elbląg, Maschinenbau und Bahnbedarfs AG (MBA) Orenstein & Koppel, Babelsberg Poznań H. Cegielski Poznań, Oberschlesische Lokfabrik Krenau, Chrzanów Fablok: Maschinenfabrik Esslingen Jung, Jungenthal, Kirchen, Škoda Works, Pilzno, Grafenstaden Strasbourg

Lata budowy 1942 - 1945 w liczbie 7794 sztuk
Układ osi 1'E

Wymiary
Masa pustego parowozu z tendrem: 98,05 t bez tendra: 77,25 t
Masa służbowa 143,6 t
Długość 13 600 mm
Długość z tendrem 22 975 mm
Wysokość 4 440 mm
Średnica kół napędnych 1 400 mm
Średnica kół tocznych 850 mm

Kilka renderów na początek





Na początek wręgi wzmocnione wstawkami coś jak podposzycie w okrętach. Co do tektury piwnej to na nie polecam lepsza szara. Musiałem wymienić na szarą bo wstawki się wyginały wskutek naprężeń. Wzmocnione dodatkowo klejem CA i zagruntowane oraz oszlifowane.
Zacząłem też wycinać drobne *******ki jak szafki i usztywnienia skrzyni węglowej. Na okleinę przyjdzie czas niech jeszcze szkielet poleży co by wyeliminować zapadanie się wstawek.







--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
25-08-20 09:00  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Tak to budowa testowa. Z wszelkimi możliwymi bajerami co wyjdzie to wyjdzie :)
Docelowo model będzie malowany i z delikatnym weatheringiem.

--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
25-08-20 10:05  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wojtku pudełko jest prosto z wycinanki bez podklejania. Ja dodatkowo ucinam skrzydełka bo wolę na styk klejenie.
Pozdro

--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
25-08-20 16:36  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wzrok potrafi płatać figle

--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
25-08-20 19:31  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Greg77 o jakie szablony Ci chodzi ??

--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
26-08-20 14:30  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Będą wszystkie możliwe przewody na tendrze i parowozie na osobnych schematach w instrukcji. Ewentualnie służę renderami jak coś. Podczas budowy mogę kilka wrzucić do relacji będzie później łatwiej ogarną ci to przy klejeniu

--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
13-09-20 22:13  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam
Zacząłem oklejać powoli szkielet tendra. Wygląda na to że czcionka za duża więc idzie do poprawki. Będę też musiał inaczej podzielić części do oklejania powierzchni walca skrzyni wodnej.



Wykonałem też skrzynkę na narzędzia znajdująca się z tyłu tendra. Na dzień dzisiejszy bez drzwiczek i stopni oraz reflektorów które to zostaną wykonane w późniejszym czasie.



Dodatkowo wykonałem wpust wody



oraz odmulacz z ujściem węża zasilającego



--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
14-10-20 19:42  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam
Coś tam zrobiłem niewiele co prawda. Dołożyłem zaokrąglone części wanny tendra, skrzynie węglową, na razie bez drzwiczek bo planuję otwarte w pewnym stopniu. teraz zabieram się za wycięcie ramy ostoi wraz ze skrzynią sprzęgłową oraz czołownicą z układem cięgłowym haka z tyłu tendra. Całość pryśnięta primerem jak podeschnie szlif drobnym papierem ściernym i lecim dalej :)






--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
15-10-20 11:12  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dokładnie jak piszesz Tomek wszystko ładnie wychodzi i co gdzie trzeba podszlifować, ale jak wiadomo tendry od parowozów to nie poszycie od kadłubów statków czy samolotów i jakieś tam pofałdowania blachy zawsze są widoczne, nie mniej jednak nie będę się tu usprawiedliwiał ha ha.
Adam ja zawsze przed zabraniem się za pocięcie arkuszy impregnuje moim ulubionym specyfikiem a mianowicie Caponem. Papier jest wtedy lepszy w obróbce. Poza tym papier na którym drukuje jest tak jakby częściowo syntetykiem nie jest w 100% czystym papierem. To specjalny papier w rolce do plotera do druku projektów CAD.
Tomek co do primera to używam motip dobrze wypełnia i pozostawia delikatnie chropowata fakturę co po delikatnym przetarciu papierem 1000 daje idealnie gładką powierzchnie.
https://sklep.motip.pl/lakiery-podkladowe/2801-podklad-wypelniajacy-1k-premium-szary-500ml.html

--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 
08-11-20 23:24  Odp: [R]Parowóz BR52 Kriegslokomotive od podstaw (1:25)
Draccus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam

Dziś niewiele. Blachy ramy ostoi pod wózkami z jarzmem i wkładkami ciernymi











--
Na desce kreślarskiej
Ty51-1 BR52
Stronka
DraccusModels

Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024