FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
06-08-20 20:19  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Nie moja branża, ale napiszę bez ogródek, że piękny!
Dlaczego maluje się na obrazkach te wozy na piaskowo-niebiesko, skoro Twój jest zielony?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
07-08-20 08:39  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Rzeczywiście, jest sporo obrazków i modeli, na których w miejscu koloru Silver Grey jest jakiś błękit. Nie bardzo wiadomo, skąd się to wzięło.
Jest podobno jedno zdjęcie, które jest dowodem, że przynajmniej na jednym samochodzie coś takiego zrobiono.
Ale w dokumentach dotyczących tego malowania (a zachowało się chyba wszystko) nie ma słowa o jakiejś niebieskiej farbie. Silver Grey był szaro-zielony i szlus ;-)
Na tych zdjęciach kolory nie są dokładnie jak na modelu (kiepski ze mnie fotograf). Zwłaszcza Slate (ten najciemniejszy). On na żywo przypomina np. RLM 71.

Zawsze twierdziłem, że najlepsze światło do oglądania modeli jest we Wrocławiu ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
07-08-20 10:20  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Niestety było........
Pokraka natomiast świetnie się prezentuje ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
11-10-20 18:14  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Od studiów nie ufam lekarzom, których nie znam. Tych znam, więc pomyślałem, że jak tak namawiają to spróbuję jeszcze raz.
Mariusz, Piter - to przez/dla Was. A jak się nie spodoba to po GEKOnowemu - w ryj ;-)

Na poważnie - lepiej nie będzie, ale z dwojga złego lepiej chyba wyszedł przód.

 
11-10-20 18:47  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ostatecznie może być... ;-)
Jest ok, lepsze jest wrogiem dobrego.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-10-20 19:07  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Skromne, a złote, czy jak to było ;-).
Bardzo delikatny jesteś Smok, a smok ma zionąć, tym razem błotkiem, a bardziej kurzem.
poćwicz na butach Żony, przekonasz się, gdzie jest pkt krytyczny :-)

--

Post zmieniony (12-10-20 12:03)

 
12-10-20 00:52  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Brzydal z niego okrutny, ale wykonanie zacne 😃👍

 
16-10-20 23:04  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

vwsmok ten majtkowy błękit nie wziął się z sufitu... tylko z nieba ;-) Jak najbardziej dobrze wyszukałeś jakie to mają być kolorki i wszystko się na papierze zgadza ;-P Ale tylko w teorii ;-)

Farby jakie stosowali Brytyjczycy i Amerykanie miały strasznie kiepski pigment i bardzo szybko płowiały w palącym słońcu pustyni. A wiadomo, że farby lubią płowieć naprawdę fenomenalnie nieprzewidywalnie. I z stąd na większości modeli i plansz ten majtkowy błękit, co nie jest błędem.

Zmierzając do meritum: nikt nie popełnił błędu. I ci co stosują majtkowy błękit, i Ty malując według dostępnej dokumentacji. Po prostu twój Dorchester jest świeżutko po pomalowaniu ;-)

PS: Jako ciekawostkę tylko dodam, że słynny OD (olive drab) na pustyni stawał się złocisty, w Europie szarzał, a w Vietnamie ciemniał prawie do czerni.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
17-10-20 11:13  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Chopin , czytałem kiedyś inną teorię. Trochę pokręcona, ale możliwa ;-)
Otóż "niebieski" Silver Grey pojawił się podobno dopiero w latach 60, kiedy autorzy różnych książek zaczęli pytać żołnierzy z Afryki o kolory ich pojazdów. Najczęściej słyszeli odpowiedź "piaskowy, ciemnozielony i taki zielonkawy".
Jak ich proszono o uściślenie tego zielonkawego to wielu mówiło "no, taki jak na samolotach od spodu".
A przecież "każdy wiedział", że samoloty RAFu na Środkowym Wschodzie miały od spodu Light Mediterranean Blue albo Azure Blue.
No i poszło, że Silver Grey był niebieski, a weterani z tym "zielonkawym" to się przejęzyczali. I tak to pokutuje do dziś w wielu książkach i schematach ;-)

Dopiero pod koniec lat 70. wyszło z ujawnionych papierów z Air Ministry, że na przełomie 1940/41 samoloty RAFu były wysyłane do Afryki w standardowym malowaniu - Dark Earth, Dark Green i Sky.
A Sky jest właśnie "zielonkawy" (jak się porówna wzorniki to Sky jest właściwie trochę jaśniejszą odmianą "prawdziwego" Silver Greya).

Co prawda w książce "Recon for Rommel" Omerta jest zdjęcie, na którym jeden samochód ma niebieskie pasy, ale na tym samym zdjęciu stoją samochody, na których widać "zwykły" Silver Grey.
Więc albo komuś się puszki pomyliły, albo to jest jakiś szary, ktory tak wyszedł na zdjęciu (wiadomo, że niektóre kolorowe fotki z wojny mają tak poprzekłamywane kolory, że oczy bolą ;-)

 
17-10-20 21:16  Odp: [G] AEC Dorchester (Świat z kartonu), brytyjska 2 dyw. panc., Libia, marzec 1941 r.
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

vwsmok powiem Ci szczerze, że pierwszy raz słyszałem o takiej wersji zdarzeń. Jest jak najbardziej możliwa. 15lat po wojnie pamięć może już płatać figle.
Co do nazewnictwa kolorów to trafiłem też na fachową nazwę Duck Egg używaną do malowania właśnie spodu F6F3 Ganet i Gladiator-ów ;-)
W ogóle "zorganizowana i zregulaminowana" armia Jej Królewskiej Mości, w rzeczywistości miała taki ****** organizacyjny, że w kwestiach malowania, oznaczania i katalogowania sprzętu wojskowego panowała totalna samowolka. Przykładem niech będzie słynny Spitfire: w wersji Mk. I. zdarzyło się sporo sztuk z niemalowanym spodem kadłuba (czyli w naturalnym kolorze duralu) bo chłopakom się nie chciało pomalować we wzór 1/2 black-1/2 white. A przecież to wbrew ścisłemu brytyjskiemu regulaminowi!? O malowaniu znaków kodowych jak popadnie nawet nie wspominam.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024