FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-07-20 23:52  [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Szanowni Koledzy,
Chciałbym przedstawić kolejny model kolejowy w skali 1:45, który wykonałem do parowozu OKl27 - wagon pasażerski typu BCi z wydawnictwa Answer - Kartonowe Hobby. Wydanie jest z przed kilkunastu lat, ale zdecydowałem się na niego świadomie - z powodu autora projektu, którym jest Jan Kołodziej. Drugim powodem wyboru tego modelu jest fakt, że chyba był projektowany wprost do skali 1:45 (nie był przeskalowany z 1:25). Zapewniło to dla mnie bezstresowe klejenie modelu. Ponadto opis sklejania tego autora jest o tyle przyjemny, że oprócz wskazówek dla modelarza zawiera również nazewnictwo wszystkich części wagonu.




Model wykonałem jako kartonowy standard. Kolorystyka wydanego modelu wagonu jest inna niż na okładce. Nie jest zielona, ale szaroniebieska. Chyba odpowiednia dla PKP w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zapraszam do oglądania modelu.












Gdy zapadał zmierzch w pociągu zapalono światło ...
Oświetlenie diodowe wykonałem dla uwidocznienia wyposażenia wnętrza wagonu. Widoczne jest nawet w biały dzień. Na zdjęciach wyszło mi nieco za żółte, ale w realu wygląda lepiej.






A tak wygląda wagon BCi z parowozem OKl27 - taki mini pociąg osobowy:




A tu jeszcze szczegóły wykonania wnętrza wagonu podczas jego budowy:



Pozdrawiam,
Zdzisław

Post zmieniony (02-08-20 00:14)

 
31-07-20 07:33  Odp: [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Pięknie! Tylko pogratulować!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
31-07-20 09:43  Odp: [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
Kris 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 10

ooo z dachem wnętrze kibla niewidoczne, a zasilanie jakie i gdzie ukryłeś? Fajna robota

 
31-07-20 14:34  Odp: [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Miejsca trzeciej klasy? Nie wiedziałem, że takie były.
Chyba do końca życia nie wezmę się za żaden pociąg, ale takie cuda oglądam zawsze z wypiekami na twarzy. Gratulacje.

--
serwusik

 
02-08-20 00:40  Odp: [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Dziękuję za słowa uznania.

Lelum Polelum: Nie przesadzaj - modele kolejowe nie są bardziej skomplikowane jak pojazdy gąsienicowe, które Ty popełniłeś.
Kris: Zasilania nie ukryłem we wnętrzu wagonu. Przewody po prostu wyprowadziłem na zewnątrz rurą "kanalizacyjną" z WC do których podłączam zewnętrzny zasilacz 12 V (na razie !).



Uwaga, uwaga !!!
Następująca informacja może się przydać innym modelarzom, którzy chcą zrobić oświetlenie modelu !!!
Ja to zrobiłem wykorzystując "taśmę LED" o szerokości 8 mm, o barwie "ciepłej", zakupioną w sklepie elektronicznym (1 m za ok. 10 PLN).



Taśmę tę można ciąć na odcinki po 3 diody. Jej zaletą jest to, że każdy z takich odcinków, lub całość może być zasilana napięciem 12 V z prostego najtańszego zasilacza - bez potrzeby lutowania dodatkowych rezystorów zabezpieczających. Ja umieściłem ją w wewnętrznym suficie wagonu. Z jednej strony taśma jest nawet "samoprzylepna".




Pozdrawiam, Zdzisław

--

Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..

 
03-08-20 08:49  Odp: [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Piękna robota, uznanie za dodatek w postaci oświetlenia. Ja w takim przypadku stosuję żarówki telefoniczne (są dwa rozmiary, wybieram mniejsze) - jeżeli są na 24V to wtedy zasilacz regulowany wyczarowuje odpowiedni klimat ;-)

 
03-08-20 09:15  Odp: [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Cóz rzecz – mistrz nie zwalnia tempa. Brawo Zdzichu!!!

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
03-08-20 09:16  Odp: [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Chciałbym skorzystać z okazji i zapytać Autora o następujące sprawy historyczne:

- te "szare" malowanie wagonu BCi to jest styl PKP z międzywojnia ?
- czy po 1945 roku było stosowane takie malowanie ? Jeśli tak to orientacyjnie do kiedy ?
- do kiedy była na PKP 3-cia klasa w pociągach osobowych ?

Jeszcze raz dziękuję za projekt. Na jego podstawie zrozumiałem działanie urządzeń z podwozia wagonów tej klasy.

Pozdrawiam,
Zdzisław

--

Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..

 
04-08-20 18:01  Odp: [G] Wagon kolejowy typu BCi, 1:45, Answer
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Trzecia klasa zniknęła na PKP w roku 1956 jako oznaczenie - przemianowano ją na drugą. Co do tego koloru - pamiętam tylko tyle, że przez fora przetoczyła się dyskusja o nim, a był to po prostu "wypadek przy pracy" drukarni, W projekcie była zieleń oliwkowa ;-) Ale ten błąd drukarni też ma swoje uroki.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024