FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 
20-01-21 18:21  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Wozy ze zdjęcia nie wyglądają na zdezelowane, czy poremontowe, są raczej nowe, malowane w panzergrau, mają kolejną numerację.
Mi to zdjęcie raczej wygląda na ćwiczenia jednostki, a nie wojenną kampanię.
Znalazłem taką informację i zdjęcie:
The majority of the Panzer IV Ausf. B and C tanks received a large stowage box mounted to the turret rear from early 1941


--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
20-01-21 19:33  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Napisałem : lub na żądanie załóg. Podobnie jak kolejne zamieszczone przez Ciebie zdjęcie istotnym jest data zdjęcia 1941 rok a nie wersja czwórki. Fabrycznie kufry montowano od wersji E i wyposażono końcową partię D. Ponieważ załogi doceniły ich przydatność, kufry montowano we wcześniej wyprodukowanych czołgach przy różnych okazjach. Nie wiem czy wcześniejsze zdjęcie to ćwiczenia, przytoczyłem za podpisem w Militariach i Faktach. I tam i w wyżej pokazanym zdjęciu podany jest przybliżony okres ok. połowy 1941. Pewnie niektóre czołgi mogły być wyposażone wcześniej inne później. Zanim wcześniejsze wersje dostały te kufry fabryczne, do wieży mocowano zwykłe prostokątne skrzynki ( zdjęcie poniżej ). Do wersji D na nawisie pod wieżyczką dowódcy malowano krzyże (Polska) i/lub numery taktyczne. Jaki miałby być sens malowania ich w tym miejscu w przypadku fabrycznego zasłaniania ich kuframi ? No i skoro byłyby montowane fabrycznie to dlaczego montowano by te prostokątne pudełka ? Moim zdaniem logika wskazuje na to, że załogom doskwierał ich brak więc montowali co popadnie zanim nie dostali fabrycznych.

--

Post zmieniony (20-01-21 19:43)

 
20-01-21 19:52  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Wyżej masz czołg z numerem 631. To jest chyba Francja i niefabryczny kufer. A poniżej chyba ten sam czołg bo ma nr 631 ale we wrześniu 39 i bez fabrycznego kufra.
.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
20-01-21 23:11  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Niezły off top tu zrobiliśmy.
Skoro już przywołałeś Militaria, to z szacunku dla Wydawnictwa, ale i ostrożności zajrzałem do "makulatury", jako źródła trwałego.
Na szczęście mam też wydania anglojęzyczne do weryfikacji.
Bezpiecznie jest przyjąć, że rommelkiste montowano od wersji D, Militaria piszą, że "niektóre czołgi otrzymały", ale chwilę później znajduję zdjęcia wozów z 5 dywizji lekkiej z Trypolisu, cała kolumna z zasobnikami w lutym 1941.
Literatura anglojęzyczna pokazuje wersje D z okresu Barbarossy z zasobnikami oraz z rejonu Leningradu.
W anglojęzycznej literaturze zdjęcie pojazdów wersji B z mojego zdjęcia są opisane jako pojazdy 2 DP, a w komentarzu dotyczącym zasobnika użyto słowa reffitted.
Żeby nie było, że jestem zaślepiony, to jedna z pozycji opisuje wóz N421 jako wersję D, inna pisze o wersji B podczas operacji Barbarossa.
Żeby jeszcze utrudnić i zagmatwać temat, to należy napisać o rzadko widywanej i opisywanej "kwadratowej" wersji zasobnika.
Znalazłem jedno takie zdjęcie oraz model takiego "pudelka" w akcesoriach modelarskich do skali 1-35.
Wróćmy jednak do pracy Kolegi i Jego zmagań z wersja G.

--

Post zmieniony (21-01-21 09:33)

 
08-03-21 13:03  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Witam po dosyć długiej przerwie.
W tym czasie udało mi się kompletować całe podwozie. Panzer stanął na własnych gąsienicach. W pierwszej kolejności pomalowałem dno i boki wanny, oraz elementy podwozia bezbarwnym lakierem, a następnie nałożyłem pin wasch. Dla pokazania efektu załączam zdjęcie wanny z przed rozpoczęcia tego procesu. Z efektu jestem zadowolony - wasch wydobył śruby i detale.

Wanna przed i po waschowaniu:


Następnie przyszedł czas na gąsienice - proces sklejania, szlifowania i malowania i brudzenia zajął mi znacznie dłużej niż myślałem. Co do efektu mam mieszane uczucia. Mam wrażenie że to co wyszło jest trochę niespójne wizualnie z resztą modelu. Do oceny przez Was.




Widoki z profilów:


W między czasie pomiędzy poszczególnymi krokami wykonywania gąsienic, podłubałem trochę przy wieży. Doszła lufa, zawiasy włazów, trochę drobnicy.


A tak prezentuje się całość stanu prac na dzisiaj:




Do wykonania został układ wydechowy, oraz drobnica na pancerzu kadłuba i wieży. Zostało mi trochę zapasowych ogniw, więc (mimo iż opracowanie tego nie przewiduje) dołożę je na płytę przednią aby urozmaicić wizualnie tą cześć kadłuba.

Pozdrawiam,
Kuba

Post zmieniony (08-03-21 13:10)

 
08-03-21 15:35  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Elegancki ten Panzer, oglądam z przyjemnością, wash faktycznie fajnie wydobył detale.
Gąski jak dla mnie wyglądają ok, może faktycznie ich rdza trochę kontrastuje z walorką na pancerzu, ale mi tam się podoba.

 
08-03-21 20:02  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Ewidentnie wash poprawił efekt i tak bardzo dobry ze względu na fajne camo modelu i Twoje precyzyjne wykonanie.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
09-03-21 06:58  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

IMO całość wyszła bardzo zacnie. Bardzo schludny kawałek modelarstwa.
grabs

 
09-03-21 20:59  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
Radek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
 

Super. Bardzo mi się podoba. Sorry, może wyjdę na laik a, ale co to jest ten Pin wash ? słyszałem parę razy tą nazwę na forum, ale nie wiem czy to jakiś rodzaj lakieru ?

--
pozdr, Radek

 
10-03-21 08:37  Odp: [R] Pz. Kpfw. IV Ausf. G 1:25 ANGRAF
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry

@ Radku - pin wash to technika którą podpatrzyłem u modelarzy sklejających modele plastikowe, ale również i kilku kolegów z tego forum używa jej przy swojej pracy. Z tego miejsc prośba do nich - jeżeli bym coś poplątał w tłumaczeniu to proszę o korektę.
Pin wash jest to jedna z technik watheringu (postarzania), która z jednej strony ma imitować naturalne kumulowanie się brudu w załomach, zagłębieniach itp, a z drugiej poprawić odbiór wizualny modelu poprzez "wyciągnięcie" i "uwypuklenie" detali. Polega na aplikacji cienkim pędzlem (stąd pin) bardzo rozcieńczonej farby (najczęściej olejnej, rzadziej akrylowej) wokoło detali i w zagłębienia, a następnie usunięciu niepotrzebnego nadmiaru za pomocą rozpuszczalnika. Myślę że dwa poniższe filmy wyjaśnią więcej niż mój opis.
https://www.youtube.com/watch?v=aDXFyq3_ut4
https://www.youtube.com/watch?v=iekseD0IrfA

W moim przypadku efekty chyba najlepiej widać na kole napędowym wokoło śrub. Po lewej zdjęcie z przed a po prawej po aplikacji washa.



Korzystałem tu z gotowego produktu: AMMO MIG 1005 - Dark Brown Wash for Green Vehicles
Dla kadłuba i wierzy planuję użyć: AMMO MIG 1000 - Brown Wash for German Dark Yellow

Jeżeli zdecydujesz się na wypróbowanie tej techniki (co zdecydowanie Ci polecam) to przed rozpoczęciem nanoszenia washa koniecznie pokryj model warstwą lakieru bezbarwnego. Zabezpieczy to karton i poprawi "rozpływanie" się washa.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024