FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
26-06-20 09:37  [R] - Grumman F-11 Tiger - Orlik, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie
Przy okazji dłubania przy A320, który klejony jest raczej jako "odstresowywacz" rozkopałem świeżutki jeszcze model samolotu F-11 Tiger wydany niedawno przez ORLIK'a.



Nie idąc na łatwiznę zrezygnowałem z laserowych wręg i robię je sam. Ogólnie model wygląda ciekawie, chociaż nie podoba mi się koncepcja szkieletu "okrętowego". Kadłub nie ma skomplikowanego przekroju i śmiało można to było zrobić na "zwykłych" wręgach. No ale taka miał wizję projektant i trzeba się z tym pogodzić.

Trochę szkoda, że na sklejki do łączenia segmentów zabrakło miejsca na arkuszach i zostały wydrukowane na zwykłym papierze :(. Można było zrezygnować z pewnych części i zamienić je miejscami, np. rurki rakiet przerzucić z tektury na miękki papier, a w ich miejsce wrzucić sklejki. Taka roszada spokojnie by mogła być zrobiona - być może chodzi o problem grubości kartonu na obwodzie wręgi. Nie wiem, a szkoda.



No ale dość marudzenia. Na pierwszy "strzał" poszedł fotel pilota. Nic skomplikowanego, chociaż dziwnie wąski - pewnie dla szczupłego pilota :)



Boczne detale kokpitu podkleiłem sobie na czarnym brystolu, by nadać im lekką grubość, by się jakoś odznaczały od ścianek kabiny



I mały fragment szkieletu nosa przed kabiną. Jeszcze się zastanawiam, czy skleję ten szkielet okrętowy, czy jednak będę kleił tradycyjnie na 1 wręgę.



Cześć.

Post zmieniony (26-06-20 09:58)

 
26-06-20 09:47  Odp: [R] - Grumman F-11 Tiger - Orlik, skala 1:33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Będę podglądał Twoją relację. Kto jest autorem opracowania?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
26-06-20 09:49  Odp: [R] - Grumman F-11 Tiger - Orlik, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Windus

https://sklep.orlik-models.pl/modele-kartonowe-1/samoloty-i-smiglowce/samoloty-i-smiglowce-skala-1-33/158-grumman-f-11-tiger.html

opracowanie modelu: Krzysztof Wagner

 
26-06-20 13:15  Odp: [R] - Grumman F-11 Tiger - Orlik, skala 1:33
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Miałem przyjemność skleić kilka modeli onego projektanta i powiem wam że pozostawiają po sobie raczej miłe wspomnienia.
Będę uważnie śledził tę relację.
Fajny temat, dobry wydawca, projektant co najmniej niezły ;), modelarz pierwszej klasy - będzie co oglądać. :)
Powodzenia!

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
26-06-20 22:07  Odp: [R] - Grumman F-11 Tiger - Orlik, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

No to skleiłem sobie szkielet.

Przy klejeniu wyszedł jednak mały zgrzyt z przesunięciem linii. Jednak po przyłożeniu skrzydeł wybrałem właściwy rozstaw. Wzmocnienia skrzydeł "W50" postanowiłem wykonać z tektury 1mm, zamiast 0,5 jak w projekcie, więc odpowiednio przyciąłem wręgi 36 i 37 poszerzając "szparę" na szkielet.



Szkielet w całości





Przedział kokpitu




Wnęka na przednie podwozie - też trzeba będzie boczne podłużnice lekko zeszlifować



Póki co większych problemów brak. Do zaś :)

--

 
28-06-20 23:52  Odp: [R] - Grumman F-11 Tiger - Orlik, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Po sklejeniu szkieletu, przyszedł czas na jego uzupełnienie wyposażeniem

Przy klejeniu kokpitu, wyszło małe niespasowanie szkieletu - wychodzi szparka w tylnej części poszycia kabiny - tak jakby W10 była za krótka



Sam kokpit i jego wyposażenie




Dysza wylotowa silnika - rurę wylotu musiałem lekko przyciąć by pasowała do kształtu wręgi "zamykającej". Niestety na początku popełniłem mały błąd, gdyż dokleiłem do szkieletu wręgę W24, której kształt (załamanie na górze i dole) niestety uniemożliwia wsunięcie walca dyszy do "wnętrza" szkieletu. Trzeba było ją odcinać by walec wszedł w szkielet. Tak więc wręgę dokleiłem do walca i tak "uzbrojoną" we wręgę dyszę można było ulokować w szkielecie.





Wnęki podwozia - niestety, albo moja tektura 1mm nie ma 1mm, albo poszycie wnęki jest minimalnie za duże - wszystko musiałem rozciąć na pojedyncze elementy (ścianki) i wklejałem je po kolei we wnękę



Podobnie z wnęką tylną - element poszycia musiałem rozciąć na pojedyncze ścianki i wklejać po jednej po odpowiednim przycięciu




Co do klejonych elementów, okazał się mały problem w opracowaniu modelu. Otóż autor nie przewidział rewersów dla podklejanych tekturą elementów. Nie ma także pasków maskujących "grubość" tektury. Pół biedy jeśli chodzi o elementy tylnych komór podwozia, bo wszytko jest białe i spokojnie rewers można wykonać ze zwykłego kawałka białego papieru, ale brakło mi kawałka brązu, by zakryć grubość podklejonych elementów dyszy wylotowej (5 żeberek)

Po wyposażeniu szkieletu w elementy "zabudowane" przyszedł czas na pokrycie go poszyciem kadłuba. Ale to już przyszłość. Na razie tyle. Do następnego.

Post zmieniony (28-06-20 23:58)

 
29-06-20 00:05  Odp: [R] - Grumman F-11 Tiger - Orlik, skala 1:33
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Podglądam z ciekawością Twoją relację . Temat nieoklepany , a pewna historia związana z tym samolotem jest wielce interesująca .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
29-06-20 22:30  Odp: [R] - Grumman F-11 Tiger - Orlik, skala 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Cześć

Tym razem skromnie - tylko wewnętrzne poszycie ścianek kokpitu



By trochę uplastycznić detale, podkleiłem je kawałkiem brystolu przez co lepiej odznaczają się na ściankach. Niestety autor przewidział klejenie boków na styk do wręgi, ja natomiast postanowiłem je wyciąć z lekkim zapasem i nakleić je na wręgi. ścianki wydrukowane są na zwykłym cienkim papierze, więc nie wydaje mi się by znacząco wpłynęło to na spasowanie poszycia zewnętrznego.



I próbnie wciśnięty zydelek dla pilota



Na razie

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024