FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-01-04 08:47  [Technika] wykonanie żagli i olinowania - pytania...
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Witam, powoli budowa Holka dobiega konca, zostalo jeszcze maszty. bocianie gniazdo, żagle i olinowanie. I z tymy ostatnimi jest problem. Oczywiscia zagiel mozna wykonac ortodoxyjnie i sprawa zalatwiona. Ale moze go troszke uplastycznic i wykonac z materialy? Jasne ale co polecacia na taki zagiel. Dawno temu przy klejeniu Victorego z MM zagle zrobilem po prostu z przescieradla. Czytalem ze proponujecie na forum chusteczki. Dodatkowo maczanie w cherbatce aby zalapac kolor :-). Co do usztywnienia czytalem ze mozna probowac na suszarke i lakier ale jak Batonus sobie nie poradzil to ja dam sobie od razu siana. A moze wykrochmalic taki zagiel i go uksztaltowac?. No i jak z liniami (sorry ale jestem kompletnym laikiem) na zaglach Maszyna do szycia u mnie absolutnie odpada. Myslalem o narysowaniu ich jakims pisakiem do CD.

Kolejna sprawa to olinowanie. Chodzi mi glownie o kolor nici. Pamietam ze Victory mial baaardzo kolorowe olinowanie :-). Czy to powinny byc szare nici. A moze cos w kolorkach dratwy. No i grubosc. Holk jest w skali 1/50. Aha, jesli o niciach pisze to jeszcze pytanie o ta gruba nic wokol zagla. Jak to przymocowac do meterialu? Cyjanopan? A moze powinno sie to przyszyc?

pzdr
Kemot

 
12-01-04 08:55  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowna
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja Ci nie pomogę, ale może toto na coś się przyda:
http://www.all-model.com/wolfram/content.html

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
12-01-04 09:14  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowna
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

ta stronka jeste jeszcze warta polecenia, jeśli chodzi o "szmatowce" :D :

http://www.arsenal-modelist.com/index.php?page=ship


 
12-01-04 09:48  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowna
Żur 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Kemot, artykół o olinowaniu leci na priv. Ogólnie: liny na żaglowcach miały dwa kolory: te ruchome miały kolor naturalny, czyli jasnoszary, a te zamocowane na stałe, ponieważ nie musiały się poruszać, dla konserwacji były zasmołowane, czyli czarne.

Ostatnie żagle które zrobiłem (w Santa Marii) były wykonane tak:
Materiał : z prześcieradła, skoro holk jest w 1:50 nie wydaje mi się aby było to za grube.

Linie na płótnie: namówiłem żonę na przeszycie linii na maszynie do szycia, ale efekt był średni, bo materiał był za cienki i wystawały nitki (ale może to problem maszyny do szycia). Teraz będę zaznaczał tylko ołówkiem.

Kolor: namaczanie w herbace. Potem usztywniłem to nasączając bardzo rzadkim lakierem swojej produkcji (Hermol+rozcienczalnik nitro).

Co do linki dookoło żagla, to skoro miałem cały zagiel w nitro, więc wtedy bez problemu przykleiłem na Hermol. Ale giganci ze Shipyardu proponuja to przyszyć podając nawet odpowiedni ścieg, ale ja za mały jestem na takie numery.

 
12-01-04 11:09  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowna
Miron 

 

Czy ja rowniez mogbym prosic ten artykul na prv.
mironex@wp.pl

Dziekuje i pozdrawiam

-----------------------------------------
Kartonowo na wesoło:)))))

 
12-01-04 11:28  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowna
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Irek, fajnista stronka, juz sie drukuje.
Żur, nic nie mam na poczcie, moze wyslales na tomal@wom.kielce.pl, po zmianie pracy sporadycznie tam zagladam. Jesli mozesz to przeslij jeszcze raz na kemot1@gower.pl. A poza tym - dzieki za cenne uwagi.
Randar - dzieki ale to stona do Batonusopodobnych, majacych w krewnych w rodzinie Zeppelina ;-)

pzdr
Kemot

 
12-01-04 11:38  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowania
Wiedzmin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Jeśli można to też bym poprosił o ten artykuł wiedzmin@konto.pl

-----------------------------------------------------------------------------------
Sklejać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Pozdrawiam
Wiedźmin

 
12-01-04 11:41  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowania
kazek   
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Witam ja osobiście żagle robie w ten sposób :
Płótno gotuję w herbacie nastepnie po wysuszeniu i wyprasowaniu zaznaczam w/g szablonu z wycinanki wielkość żagla oraz linie brytów. Linie te przeszywam na maszynie (moja żona ) nastepną żeczą jaką robie to po zaznaczonych brzegach żagla maluję lakierym by w czasie wycinania nie miec problemu z nicmi . Po wycieciu żagla linkę wokół żagla przylejam wikolem. Do reji przyszywam .

żeglowanie w kartonie nie jest złe

 
12-01-04 16:14  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowania
Ka21k 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Żur a może zamiast wysyłac każdemu z osobna artykół o żaglach na Priv, poprostu wżuć go tutaj. Poczytają wszyscy zainteresowani (i ja także, a jakże) i przy okazji będzie to niezła odpowiedź na ten post. :))

Karton mnie wyzywa :))) (że go nie mam czasu kleić)
Ka21k GG: 4571542

 
12-01-04 16:41  Re: [pytanie] wykonanie żagli i olinowania
tygrys 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Pewnie Żur jestem za!!! Po co wysyłać wszystkim po kolei jak możesz dać go tutaj!!! Też go z chęcią przeczytam... :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024