Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223
WWW.KONRADUS.COM - FORUM MODELARZY KARTONOWYCH - Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
           

FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
14-10-08 00:34  [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Witam serdecznie w mojej pierwszej "poważnej" okrętowej relacji na tym forum. Wprawdzie pojawiałem się tu już nieraz, lecz głównie jako kibic-podziwiacz, z jednym wyjątkiem, kiedy prezentowałem swojego Forda GPW .

Teraz zamierzam poprowadzić relację z budowy dwóch ścigaczy torpedowych typu Elco 80'. Od razu pragnę przestrzec, że ze względu na nieprzewidywalnie długi czas budowy, będzie to relacja dla baaardzo cierpliwych.

Zapewne zrodzi się w Waszych szanownych głowach pytanie: po co budować dwa takie same ścigacze? Otóż zamierzam wykonać dwa modele pokazujące wczesną i późną konfigurację uzbrojenia i wyposażenia. Pierwszy to (oczywiście) PT-109 we wczesnej konfiguracji, drugi to PT-171 w konfiguracji późnej. Nie będę ukrywał, że byłem bardzo bliski wykonania jeszcze jednego modelu, który przedstawiałby wariant z późnej serii produkcyjnej (PT-109 i PT-171, są z pierwszej serii), ale przynajmniej na razie go nie rozpocząłem.

Garść informacji o samych okrętach można znaleźć w linkach poniżej:
http://www.history.navy.mil/photos/sh-usn/usnsh-p/pt109.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Motor_Torpedo_Boat_PT-109
http://www.pt171.org

Jeśli kogoś będzie to interesowało, to przy okazji budowy spróbuję wyjaśniać niuanse w wyposażeniu i uzbrojeniu poszczególnych jednostek. Bardzo będę też wdzięczny za wszelkie pytania, uwagi i pomysły szanownych forumowiczów
Jako baza pod wykonanie modeli służy mi (jeszcze) wycinanka Answera, którą nawet ośmieliłem się swego czasu zrecenzować . Korzystam jeszcze z kilku książek i stron internetowych, o których napiszę później, żeby dłużej nie przynudzać.

Modele rozpocząłem już dość dawno temu, toteż na początek będzie to "podróż w czasie". Z czasem jednak, mam nadzieję dogonić z relacją do czasu rzeczywistego.

SZKIELET
...został opracowany w wycinance bardzo pomysłowo. Przede wszystkim z powodu wodnicy i górnego wzmocnienia. Wodnica została w modelu pomyślana tak, aby pokrywała się z krawędzią przejścia burta-dno, a więc nie jest płaska lecz wygina się w części dziobowej ku górze. Z kolei górne wzmocnienie jest ramką pasującą do wycięcia we wręgach. W moim przypadku szkielet najpierw rzuciłem na xero celem "sklonownia". Mam zwyczaj nie wykonywać wycięć w elementach szkieletu, a zamiast tego porozcinałem wręgi na części i każdą z nich przyklejałem osobno do boków wdłużnicy i góry/dołu wodnicy. Takie rozwiązanie ułatwia mi pracę i nieosłabia sztywności głównych elementów szkieletu.
Drugim moim zwyczajem jest ukośne wklejanie w przestrzenie "międzywręgowe" kawałków (zwykle prostokątnych) kartonu, co tworzy ze szkieletu tzw. profil zamknięty, który charakteryzuje się dużą sztywnością. Mnie szczególnie zależy na odporności na skręcanie. Szkielet w wycinance ma wg mnie dwie małe wady: po pierwsze pawęż rufowa nie jest jego (tzn szkieletu) częścią, a po drugie nie uwzględnia "wypukłości pokładu". Z pierwszą poradziłem sobie łatwo i bezboleśnie, po prostu nakleiłem ją na karton i dokleiłem do szkieletu (wcześniej wzdłużnicę i wodnicę skróciłem o grubość pawęży). Drugi problem jest znacznie poważniejszy, ale zajmowanie się nim odłożyłem do czasu naklejenia pokładu, choć moja pawęż już odpowiednią wypukłość otrzymała.

POSZYCIE KADŁUBA
Tu właśnie kończy się wycinanka, a zaczyna moja "twórczość" :-D
Postanowiłem poszycie burt wykonać jako jeden odpowiednio ukształtowany element. Burty nie są powierzchniami prostokreślnymi, toteż należało je odpowiednio "pomęczyć", aby nadać im odpowiedni kształt.

Burty zaprojektowałem sam przy pomocy kawałka docinanego na szkielecie kartonu, który następnie zeskanowałem i ostatecznie obrobiłem w komputerze. Podobnie postąpiłem z dnem. Dno jest dwuwarstwowe dle większej sztywności. Poszycie dna również jest w jednym kawałku (bardzo nie lubię tych oklejek "od wręgi do wręgi" stosowanych zwykle w modelach okrętów), przy czym, aby umożliwić sobie właściwe ukształtowanie, zastosowałem ukośne nacięcia, które korygowałem w trakcie przyklejania. Wzorowałem się tu na poszyciu w prawdziwych ścigaczach, które także było wykonywane z ukośnie mocowanych desek. Druga warstwa poszycia dna ma nacięcia prostopadłe do pierwszej.Przy okazji postanowiłem sprawdzić, czy w tego typu modelach należy zaczynać od burt, czy od dna, dlatego drugi kadłub otrzymał burty po przyklejeniu pierwszej warstwy dna.

c.d.n. ;-)

--

Post zmieniony (12-11-19 13:23)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-10-08 10:31  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Adrian(a-graph) Na Forum:
Galerie - 9
 

O....Waldziu dawno zesmy Cie nie widzieli "in action"...Jak dla mnie moze byc i dluga ta relacja bo na podstawie tego co widzialem w przeszlosci jakosc modeli bedzie wysoka.Nie spiesz sie :-)

--
Royal Navy first !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-10-08 15:04  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Po jakimś czasie kadłuby zostały ukończone, połączenia nacięć na dnie zaglutowane, przeszlifowane i lekko zaszpachlowane. Celem zabezpieczenia powierzchni położyłem pierwszą warstwę farby. Zieloną na burtach PT-109, a na pozostałych powierzchniach bezbarwną. Na PT-171 bezbarwna miała większy sens, aby nie zamalować podziału kolorów, który rozpracowałem wcześniej i wydrukowałem przy okazji pracy nad kształtem burt. Na "stodziewiątce" użyłem barwy docelowej.


W temacie kamuflażu pozwolę sobie poprzynudzać w jednym z kolejnych postów ;-)

--

Post zmieniony (12-11-19 13:39)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-10-08 16:35  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
jhradca Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Waldek! A może byś tak dawał trochę większe częsci tej "historycznej" części relacji?
Sam pomysł z wersjami jest niezwykły, stąd zainteresowanie wykonaniem modeli i dzielących ich różnic i w/w prośba.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-10-08 17:00  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
QN Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

A przynudzaj, przynudzaj. Lubię się tak nudzić ;-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-10-08 08:34  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

jhradca, część "historyczna" relacji skończy się już niedługo, a potem będzie jeden post na kilkanaście dni. Jak dobrze pójdzie. Zresztą pewnie wiesz jak to jest - jak nie ma czesu na modelarstwo, to i na pisanie długich postów trudno go wygospodarować. Już nie wspomnę, że właśnie mi net w domu padł i czekam aż mi go znowu postawią.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-10-08 22:09  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Trochę się zagapiłem i nie pstryknąłem żadnej fotki z wykonania pokładu. Choć właściwie żadna strata. Poprzednio pisałem o braku wypukłości pokładu w wycinance. Teraz dodam tylko, że uzyskałem ją naklejając na szkielet, a pod pokład pasek kartonu grubości ~1 mm, szerokości około 15 mm i biegnący od pawęży rufowej do samego dziobu.

MALOWANIE
PT-109 w okresie swojej najintensywniejszej służby na południowym Pacyfiku nosił jednolite zielone malowanie i co do tego wszystkie źródła są zgodne. Problem jednak w tym, że nikt dokładnie nie potrafi określić jaki był kod FS (Federal Standard) tej zieleni. Źródła do których dotarłem określają ją jako zielony neutralny, tropikalny, albo po prostu zielony, z czego jasny wniosek, że nic nie wiadomo dokładnie na ten temat. Użyłem Humbrola 80.

Odwzorowanie malowania PT-171 to efekt dość długich dociekań, ślęczenia nad zdjęciami z w/w strony i korespondencji z Garthem Connellym, autorem książek o ścigaczach i strony http://www.ptboatworld.com. "Ustalenia" te trwały dobrych kilka miesięcy. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, Garth, który sam nie będąc modelarzem, w tym samym czasie zlecił budowę plastykowego modelu tego właśnie ścigacza swojemu znajomemu. Było nam więc "po drodze".
Wracając do PT-171, to malowanie tego ścigacza zmieniało się nieznacznie w ciągu ostatniego roku wojny na Pacyfiku, a zmiany te były spowodowane prawdopodobnie tylko przez "widzimisię" załogi. Poniżej przedstawiam jeden z wariantów malowania, zresztą jedyny jaki udało mi się ustalić w całości dla obu burt i właśnie tak będzie pomalowany mój model. Muszę jednak zaznaczyć, że poniższy schemat malowania może być obarczony pewnymi błędami, gdyż w tej chwili brak jest danych pozwalających uzyskać pewność stuprocentową w tej materii.Odcienie zielonego postanowiłem sobie namieszać sam, w związku z tym, że w palecie Humbrola brak jest tych zieleni stosowanych przez US Navy. Czarny, to oczywiście Humbrol 33, a kolor dna (dla obu modeli) to Humbrol 100.

Malowałem pędzlem, maskowałem powycinaną taśmą Tamiyi. Numer burtowy także uzyskałem poprzez zamaskowanie. Taśmę maskującą najpierw nakleiłem na rozwinięcia burt (z naniesionymi granicami kolorów) wydrukowane na papierze kredowym. Następnie ponacinałem taśmę wzdłuż granicy kolorów (taśma jest odrobinę przezroczysta), a potem przeklejałem potrzebne akurat fragmenty na burty.Tak wyznaczyłem linię wodną Klocki zabrałem synom. Nie zorientowali się, bo szybko oddałem ;-)

Tak to wyszło:


Pozostały drobne niedomalowania do poprawki.
Przepraszam za jakość zdjęć. Następne powinny być lepsze...

--

Post zmieniony (12-11-19 13:49)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-10-08 09:22  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

WYDECH

...rzecz w jednostkach pływających rzadko widywana, tu jest dość mocno wyeksponowana i zajmuje całą pawęż rufową. Tak to ma wyglądać: http://www.history.navy.mil/photos/images/n30000/n33167.jpg
W tych okrętach na każdy silnik przypadały dwa układy wydechowe. To co widać na rufie, to w górnej części końcówka rury wydechowej z rodzajem zaworu klapowego (przepustnicy) na końcu, a poniżej właściwy tłumik. Działało to tak, że przy prędkościach mniejszych niż 30 w. spaliny były odprowadzane przez tłumik i były "rozpuszczane" w wodzie. Przy prędkościach wyższych otwierał się ów zawór i spaliny wylatywały bezpośrednio do atmosfery, cały układ zaś ryczał bez opamiętania ;-)

Najpierw zająłem się tymi końcówkami rur wydechowych. Każdy składa cię z pięciu różnych drucików i jednego kawałka izolacji (tutaj włożone na swoje miejsca na razie bez kleju):


Potem przyszedł czas na tłumiki. Każdy składa się z dwóch kawałków pręta polistyrenowego, wklejonego pomiędzy nie kawałka kartonu, paska papieru kredowego z wytłoczeniami, którym trzy pierwsze części owijałem i "denek" też wykonanych z papieru kredowego. Tak powstawały -

Do każdego tłumika doszły jeszcze po dwa elementy, więc każdy składa się z ośmiu części. Całość dostała się na swoje miejsce, po drodze łapiąc nieco koloru (reszta malowania później). Podoklejałem jeszcze kilka drucików imitujących cięgna do sterowania zaworami i prawie gotowy wydech prezentuje się tak:


Tym samym relacja dobiegła do czasów obecnych

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-10-08 14:38  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
jhradca Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Oglądałem kiedyś film amerykański (dość stary i czarno biały), którego bahaterem były załogi chyba właśnie takich kutrów. Była tam scena przewożenia drogą jednego z kutrów i była widoczna rufa i nie było chyba na niej takiej ilości tłumików. Możliwym jest, że to był inny typ kutra? Mieli amerykanie jakieś mniejsze (inne) rodzaje kutrów torpedowych ?

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-10-08 15:22  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Amerykanie używali kilku typów ścigaczy (wybacz, ale wolę "ścigacz" niż "kuter"), z których najbardziej rozpowszechnione to "Higgins", "Elco 77ft" i prezentowany tutaj, najliczniejszy "Elco 80ft". Z nich tylko ten ostatni miał tak "wyeksponowany" układ wydechowy. Tu można co nieco znaleźć: http://www.ptboats.org/index.html

Być może chodzi Ci o film "Ci których spisano na straty" (taki polski tytuł mi chodzi po głowie), tytuł oryginalny "They Where Expendable" choć sceny, o której piszesz akurat nie pamiętam. Szło zaś o udział 3 dywizjonu ścigaczy w obronie Filipin na przełomie 1941 i 42 r. Wszystkie były typu "Elco 77ft", a jeden z nich wywiózł na swoim pokładzie generała MacArthura. Choć mógł to być i inny film, bo nakręcono ich ponoć kilka.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-10-08 17:06  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
jhradca Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Prawie napewno nie były to Elco 70 czy 78, raczej Higgins 78 . Pamiętam, że w tym filmie była scena próby storpedowania jakiegoś japońskiego okrętu i w czasie ataku oprócz wystrzeliwania torped prowadzili ostrzał z kaemów na wprost, przy czym ulokowanie kaemu było chyba jak w Higginsie 78 czyli w okolicach nadbudówki. Przed nadbudówką nie było chyba żadnych kaemów czy działek.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-11-08 21:06  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

.....Oni wtedy ''atakowali'' Mogami i Mikume .......a czasem wspominali z tesknota ''Arizone''......... fajny film........

pozdrowienia

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-11-08 20:48  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Nie wiem, czy o tym filmie tutaj mówimy:
http://movies.nytimes.com/movie/49432/They-Were-Expendable/trailers

Akurat tu są Elco 80', które udają Elco 78'...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-11-08 00:57  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
jhradca Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Waldek ! Właśnie o ten film mi chodziło, jest nawet trailer tej sceny ataku. Wydawało mi się, że najbardziej podobny był Higgins PT 78 ale chyba masz rację, że to Elco 80.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-12-08 09:35  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

ŚRUBY I STERY

Czas przerwać milczenie...
Powedzmy sobie szczerze, postęp prac jest, tyle, że mizerny ;-). Ostatnimi czasy prace koncentrowały się na wspornikach wałów napędowych.Tuleje wałów to 3 mm, nieco oszlifowane, odcinki igeł (do strzykawek) 1,2 mm. Wsporniki zaprojektowałem sobie sam w oparciu o dostępne materiały. Same wały także wykonam z igieł, ale o średnicy 0,8 mm. Igły mają u mnie rozliczne zastosowanie, stąd pewnie w pobliskiej aptece będę uchodził za jakiegoś ćpuna :-D
Po pomalowaniu -

Powstały też stery. Stery miały być dość cienkie i tylko poszerzone w miejscu wyjścia wału. Dlatego wał wykonałem z drutu miedzianego, którego koniec (~2 mm) spłaszczyłem i to spłaszczenie wkleiłem między obie połówki steru drukowanego na papierze kredowym.I jeszcze stery i wsporniki wałów w rozwinięciu -


Teraz zabieram się z śruby. Plan jest taki, żeby wykonać je ruchome....

--

Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Post zmieniony (12-01-09 11:08)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-01-09 10:37  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Wątek tonie w odmętach forum, trzeba go ratować!

Ruszyła odlewnia metali kolorowych ;-)
Na lewo od grosza jaest szablon, na prawo łopaty śrub.


Najpierw wykonałem prototyp i go pomalowałem, dopiero później ruszyła produkcja seryjna.

--

Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Post zmieniony (12-01-09 10:42)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-01-09 22:13  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
jhradca Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Bardzo ładne maleństwo, ale ta metaliczna farba jakaś taka ziarnista nie wiem czy to podłoże nierówne czy farba. Jeśli podłoże to może warto trochę wyrównać , jeśli farba spróbuj z metalizerem firmy Gunze.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-01-09 23:40  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

To raczej podłoże. Jak pisałem, jest to prototyp. Wzięło się to z tego, że kartonowe łopatki śruby zaglutowałem dopiero po przyklejeniu i mimo, że następnie je przeszlifowałem, to jednak nie udało mi się tego zrobić zbyt dokładnie, gdyż każda łopatka jest skręcona, a suprglut, jak sam wiesz najlepiej, bardzo twardy. Dlatego następne łopatki najpierw zaglutowałem, potem przeszlifowałem, a dopiero potem wycinałem, skręcałem (było trudniej) i przyklejałem. Tak czy inaczej, bardzo trudno obrabia się taki element, gdzie nie ma żadnej prostej płaszczyzny, a całość ma 6,5 mm średnicy... .
Na wszelki wypadek przetestuję też tę farbę na czymś innym. Malowałem Humbrolem z domieszką Revella.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-06-09 01:10  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Pół roczku minęło jak z bicza strzelił. Czas na mały apdejcik ;-)


.... i to tyle w kwestii napędu. Lepiej nie będzie.

Prace przeniosły się na pokład. Na razie wszelkie fundamenty pod uzbrojenie.--

Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Post zmieniony (13-06-09 01:15)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-07-09 12:01  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

WYPOSAŻENIE POKŁADOWE
Fumatory

Najpierw detale zebrane na miejscu montażu......a teraz gotowe elementy. No prawie, bo czeka je jeszcze końcowe malowanko.Przy tym elemencie naszła mnie wątpliwość. Polskie określenie "fumator" oznacza urządzenie do (chemicznego) wytwarzania zasłony dymnej i zawsze wydawało mi się, że odpowiednikiem angielskim jest określenie "smoke generator", tymczasem w książce "Alled Coastal Force of WW2" element ten jest opisany jako "smoke canister", czyli "pojemnik na dym". Brzmi to o tyle zabawnie, że oznaczałoby, iż wewnątrz nie było substancji, która na powietrzu wytwarzała dym, ale sam dym pod ciśnieniem, co jest chyba niemożliwe. Jest to więc albo błąd, albo jakiś skrót myślowy. No chyba, że jest na to inne wytłumaczenie. Ma ktoś jakieś pomysły?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-07-09 15:25  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Rajkub 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Może to coś w rodzaju "świecy dymnej" ?

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-07-09 22:51  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Hmmm, może. Z tego co się doczytałem, były to pojemniki jednorazowego użytku, co by znaczyło, że nie napełniano ich ponownie, a więc musiały być jakieś przeciwskazania do tego.
Tak to wyglądało: http://www.navsource.org/archives/12/120517402.jpg
Zdecydowanie była to stalowa ciśnieniowa butla (coś jak butle stosowane w spawalnictwie). Podobne butle, choć chyba nieco większe, stosowano też na większych okrętach US Navy, zazwyczaj mocowane po 4 szt. na samej rufie, o np. tu: http://www.navsource.org/archives/04/025/0402524.jpg

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-03-10 14:29  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Wątek dawno został zapomniany, więc pora go odświerzyć.Ruszyła produkcja świetlików do zamontowania w pokładzie. To jest trzecia wersja, poprzednie albo nie trzymały wymiarów, albo się materiał nie sprawdził. Są trochę małe (~2,5 x 1,5 mm), a jeszcze przy wycinaniu odrobinę je zmniejszam, żeby lekko wchodziły do wcześniej przygotowanych wycięć. Oczywiście miałem zrobić inaczej, czyli powiększyć otwory, ale teraz to już za późno. Do zrobienia mam ich 37 szt....

A tu już pokrywa maszynowni z zejściówką. Pomyślałem sobie, że uchylone pokrywy będą wyglądały ciekawiej.No i po przyklejeniu i wstępnym pomalowaniu:Pod świetliki wklejałem kawałki folii przy pomocy kropelki czarnej farby.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-02-11 12:57  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Korzystając z chorobowego postanowiłem zaktualizować relację.

Włazy -

Nadbudówki z pomieszczeniem załogi (tzw. day room)Do prawidłowego ustawienia "koszy" (a ściślej ograniczników kąta ostrzału) wykonałem przyrząd centrujący, czyli zwinięty w walec pasek papieru ;-), zaś właściwy dystans uzyskałem podkładając kawałki balsy...Na "109" nadbudówka już przyklejona i prawie na gotowo pomalowana. "Brezent" trochę prześwituje, ale może to nie jest duża wada? Na "171" jeszcze sporo malowania. Ta zmechacona listwa po prawej stronie, to dopiero półprodukt.--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-02-11 14:24  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Tede 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Widzę, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane w jedyny słuszny sposób i pogoniłeś krasnoludki w stoczni do roboty. Cała ta drobnica robi niesamowite wrażenie.
Precyzja wycinania i montażu dla mnie poza zasięgiem, niestety. Ech, wy młodzi ...

Tomek

Post zmieniony (09-02-11 15:44)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-02-11 15:42  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A teraz przyjdzie kontroler z Zakładu Utylizacji Szmalu (ZUS) i powie "skoro może pan kleić, to może pan iść do pracy!" ;-)
Tak mi się nasunęło żartobliwie, trochę obok tematu :-)

--
Mariomodelario - manufaktura modelarska
Nity 3D
Koła do parowozów http://mariomodelario.eu
Szyny kolejowe, sprzęgi 1:25
Wydruki 3D

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-02-11 20:21  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
AC   

No i faktycznie wyszło na to, że najlepsza skala to 1:100

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-02-11 22:58  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Schorzenia, które nie zmuszają do pozycji horyzontalnej zawsze da się pożytecznie wykorzystać ;-)
Tomku, za tych "młodych" to masz plus, rówieśniku, hehe

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-10-11 15:11  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,jak żeśmy Cię tu zdybali to co z Twoimi modelami,tu i pod linkiem łodzi,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-10-11 11:20  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ups, a już myślałem, że wszyscy dawno zapomnieli...

Tak poważnie, to mam niestety przestój z przyczyn częściowo niezależnych ode mnie, tzn. najpierw odłożyłem ścigacze "na chwilę", żeby "na szybko" zająć się innym "temacikiem", a potem zwaliło mi się tyle roboty (głównie zawodowej), że musiałem odłożyć wszystko. No i tak sobie modelarstwo leży. Mam nadzieję, że już niedługo...
Powyższe cudzysłowia ukazują mój optymizm (naiwność?) w ocenie rzeczywistości ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-10-11 11:39  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Bardzo ładnie sobie poczynałeś również z tym okrętem podwodnym ,ładna detalizacja furt aparatów torpedowych zapowiada się bardzo ładny model,pozdrawiam życząc więcej wolnego czasu na modelowanie,marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-10-11 12:55  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dzięki Marek za miłe słowa. Myślę, że budowa Coda zostanie wznowiona lada dzień, więc i nowe zdjęcia się pojawią.
Dla niewtajemniczonych, chodzi o tę galerię: https://sites.google.com/site/walkaczyahoo/home/galeria-modeli/uss-cod-ss224

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-01-13 23:05  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Nawet nie wiem, kedy ten 2012 minął, nawet nie zdążyłem jednego posta wkleić ;-)
Bardzo skromna aktualizacja:

--

Post zmieniony (12-11-19 13:03)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-01-13 23:17  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,, nie dawno zakupiłem wycinankę więc sobie będę podglądał ,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-01-20 22:33  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Pomyślałem sobie, że skoro Marek reaktywował swoją relację PT-174, to może i ja mogę? Wiem, wiem, wstyd że hej, po tylu latach... Na usprawiedliwienie mam, że w międzyczasie zbudowałem dom 1:1 oraz budowałem też inne modele. Niektóre skrytokleję nadal ;-)
Oto kilka zdjęć z budowy nadbudówek dziobowych (szumna nazwa). Dalej bardzo dużo brakuje, ale udało mi się jako-tako zakończyć "wnętrza", czyli kokpity. Oczywiście pędzel jeszcze tam będzie szalał, ale to przy okazji malowania innych powierzchni.


--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-20 11:49  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,fajnie ,ze znowu działasz przy modelach,pracy jak u mnie jeszcze sporo,ale coraz bliżej do finału ,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-03-20 11:31  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Maluteńka aktualizacja

Na razie mam przestój, ale po Świętach mam nadzieję ruszyć nieco

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-06-20 21:03  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,może znasz,może to fejs https://www.facebook.com/pg/Radio.WW2/photos/?tab=album&album_id=1749562338623088&__xts__%5B0%5D=68.ARA8RP_6bdfkJcBWUs4ZxcblkPjOXJ5qBukdu0vG1ssasmx-hsx_WDG5tdQ1bIcP-5fNHeTQXPZdtoIUwsieEioMQuwqoUlIw1XxKoqAFMr2Mic0laUXzp04ft5IbbLTmET8ySQ1KAWjnV3S1wr8WLYQi1QLFBaNrZ__92CZJ00jE_noMUNm8vg8g2n5P2cv8m31CcxMdWdKMMEMCILa17G4eZQtgCxXmedp6jMnOplmtTABzQ1NEJaGt4ailF_hXIMpoflZ1BS8_REvAFcWGQf7tHNGZJn2u8bNwgE&__tn__=-UC-RHH-R

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-06-20 23:14  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dzięki Marek, nie znałem. Wprawdzie nie ma tam ani jednego ścigacza, ale za to ile barek! Dzięki wielkie!
Hmmm, czyżby to jakaś sugestia z Twojej strony, żebym się brał za następną barkę? ;-) Prawdę powiedziawszy to projektowo mam pozaczynane chyba ze trzy lub cztery różne typy, ale na razie odpoczywam od drobnicy.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-06-20 08:12  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Marek   

Witam fajne te ścigacze Ci wychodzą. Tutaj masz trochę zdjęć PT-617 może się przydadzą. http://svsm.org/gallery/pt617 , a tutaj PT-796 http://svsm.org/gallery/pt796

Post zmieniony (06-06-20 08:14)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-06-20 18:11  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,Waldek k,toć ja dla barek dałem ten link,bo gdzie ,przecież takie cudo ostatnio https://sites.google.com/site/walkaczyahoo/home/download/lcp_spozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-06-20 14:30  Odp: [Relacja] Ścigacze torpedowe PT-109 i PT-171 - 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Marek dzięki za linki. Wszystko się przydać może!

Marek1, to już dość stare "cudo" 😉. 6 lat zleciało jak to tam leży (u mnie w stopce też). Teraz powoli przygotowuję kolejną bareczkę do wrzucenia. Bardzo powoli...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

Fatal error: Cannot redeclare addgetpostvars() (previously declared in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/common.php:55) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/common.php on line 63