FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-06-20 12:04  [R/G] Katedra we Fromborku, GPM
Piotreq 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Cześć!
Tej relacji miało nie być, bo czasu i na klejenie i na relacje mało. No ale relacji z budowy modeli architektury jest bardzo mało, więc będzie. Nastawiajcie się jednak na rzadkie i niesystematyczne aktualizacje.

Katedra we Fromborku jest największym kościołem gotyckim na Warmii. Jest to trójnawowa budowla w układzie halowym (wszystkie nawy mają tą samą wysokość). Nie jest to pierwsza katedra warmińska. Pierwsza powstała w Braniewie, ale gdy tamta została zniszczona wskutek najazdu Prusów, zdecydowano się wznieść katedrę w nowym miejscu - na wysokim, ufortyfikowanym i odgrodzonym fosą wzgórzu. Jednym z kanoników warmińskich był Mikołaj Kopernik, który spędził we Fromborku większość swego życia.
16 września 1994 obiekt został wpisany na listę pomników historii. Polecam film:
https://www.youtube.com/watch?v=dCNVDV0Z318

Najładniejszy widok na katedrę i Zalew Wiślany rozciąga się z tzw. wieży Radziejowskiego.


No ale przejdźmy do relacji:
Na początek okładeczka.

Do wycinanki kupiłem sobie laserowy zestaw, w którym znajdują się maswerki.


Podstawa naklejona na sklejkę (akurat miałem pasujący idealnie kawałek). Montaż laserowego szkieletu jest dziecinnie prosty. 

Po szkielecie czas na ściany głównej bryły świątyni:

Pomiędzy oknami, w miejscu gdzie będą przypory postanowiłem wzmocnić szkielet, żeby mi się tu nic nie pozapadało.
  
Pierwsza ściana jest już gotowa.

Druga się robi.


Na razie wszystko pasuje, ale brakowało jednego parapetu (chyba że go zgubiłem), który musiałem dodrukować. Nie ma też elementów okna, cześci 16a i 16b, a raczej jest tu błąd numeracji, ponieważ występują one jako 18a i 18b.
I to tyle. Pozdrawiam.
C. D. N.

Post zmieniony (20-12-20 13:45)

 
09-06-20 00:03  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Elegancko ta wygląda. Laserki życie ułatwiają, ale za modelarza modelu i tak nie zrobią. A tutaj umiejętne ich wykorzystanie powoduje, że pierwsza ściana wygląda bardzo efektownie. Jedną tylko uwagę mam - do wycinanki bardziej - może mi się wydaje, ale chyba nie wszędzie trawa na podstawce zgrywa się z miejscem przeznaczonym na przypory. Ale to pewnie nie ma znaczenia, bo "trawka" będzie dorobiona?

Zdarzyło mi się być na wspomnianej wieży (jeśli dobrze pamiętam - a byłem w niej dawno temu, wiec mogło mi się coś pokręcić - to w niej jest wahadło Foucaulta) zatem tym chętniej będą oglądał budowę modelu tej katedry. Ma w sobie to coś - fajny wybór.

Początek relacji bardzo zachęcający. Nie wiem, jak Koleżanki i Koledzy, ale ja czekam na więcej.

 
16-10-20 13:23  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
Piotreq 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Uprzejmie donoszę, że sporadycznie zdarza mi się coś skleić. Nawa główna i prezbiterium maja okna. Robią się przypory i przybudówki. Zacząłem od prezbiterium.




C. D. N.

 
08-11-20 12:25  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
Piotreq 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Budowa trwa. Powstało większość przypór. Robią się kaplice i przybudówki.



C. D. N.

 
08-11-20 19:14  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Jestem na widowni i podglądam. Katedra nabiera kształtów i cieszy oko. Powodzenia.

Pozdrawiam Adam

 
08-11-20 21:56  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Robi się z tego pancerna budowla, więc i mnie nie może tutaj zabraknąć:-)
Czy zamierzasz go zostawić na takiej płaskiej podstawce, czy może planujesz jakąś trawę i inne kwiatki rozsypać wokoło?:>
To by na pewno podniosło walory estetyczne - chociaż teraz nie mam do nich uwag:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
09-11-20 00:03  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
Piotreq 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Planuję raczej czysty standard, aczkolwiek nie wiem jeszcze, czy coś mi nie strzeli do głowy. :-)

 
29-11-20 12:21  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
Piotreq 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzień dobry, cześć i czołem!!!
Czas na aktualizację. Mimo ogromnego natłoku obowiązków głód klejenia jest, toteż katedra nabiera kształtów. No ale po kolei.
Powstały już wszystkie przypory, przybudówki, kruchta i kaplica.


Z efektów jestem na ogół zadowolony, aczkolwiek trochę problemów przysporzyła mi kaplica, a raczej daszek będący podstawą kopuły. Gdy skleiłem metodą zaproponowaną w instrukcji, byłem niezadowolony z efektu. Mimo starań powstał uskok i wyglądało to źle. Zaraz też wiedziałem, jak należało to skleić, żeby było dobrze, ale... trzeba było wszystko zerwać. Na szczęście udało się i rzeczywiście nowa metoda przyniósł lepszy efekt. Niestety, po zrywaniu cały daszek jest nieco wymiętolony. Przy okazji jednak przyjrzałem się oryginalnej kaplicy i doszedłem do wniosku, że projekt z wycinanki niewiele ma wspólnego z oryginałem. Trudno. Przecież na tym etapie modelu nie wyrzucę, ale... Żeby nie być gołosłownym dam dla porównanie zdjęcie modelu i oryginału.


Na koniec kilka ujęć całości.


Czas robić dachy, bo pogoda się psuje..

 
06-12-20 18:27  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
Piotreq 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Cieśle i dekarze się nie opierdzielali. Dach już położony, a nawet zaczęły się robić wieżyczki.



Tym razem robione na szybko telefonem.
C. D. N.

Post zmieniony (06-12-20 21:12)

 
07-12-20 09:26  Odp: [R] Katedra we Fromborku, GPM
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Potężna budowla.
Te kapliczki i przybudówki robią robotę:-)
Widać już światełko w tunelu.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024