FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-05-20 22:49  [R/G] 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
esport 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Na początku miałem zamiar go skleić go w standardzie tak dla rozluźnia, ale jak to ja zawsze muszę sobie życie utrudnić... Postanowiłem odwzorować wnętrze owej maszyny w takim stopniu (jeśli chodzi o odwzorowanie) żeby pasowało do całości modelu który swoje lata ma.:D Plan bym sklejać go w zaciszu ,ale możne kogoś zainteresuje postęp z pracy, co i jak zrobię więc zrobię relację z małym komentarzem co i jak :D



Na początku standardowo przygotować wręgi jednak już przy wycinaniu muszę nieco zmodyfikować szkielet (usunąć 2 wręgi) aby. Mógł odwzorować wnętrze.


Elementy na sklejenie wanny odpowiednio wycięte i na próbę spasowane czy wszystko pasuje (pamiętając o zasadzie "trzy razy przymierz, raz przykrej).


Więc tak przy składaniu bryły musiałem nieco ja zmodyfikować usuwając wręgi A3 przy dalszych pracach będzie jeszcze kilka zmian np. wyciąć odpowiednio części A4 czy B1.


Po sklejeniu poprzednich wręg zapomniałem o wycięciu miejsca na tylne drzwi (nr11) przez które będzie widać wentylator. Nie chciałem uszkodzić oryginalnego elementu dlatego skserowałem część i przystąpiłem do wycięcia.


Po lekkim kombinowaniu udało się wyciąć odpowiedni otwór. Prawdopodobnie i tak będę musiał trochę je zeszlifować bo część była lekko za duża i ciężko było ją wyciąć w odpowiednim miejscu.


W czasie budowy okazało się że nie ma dwóch płyt. W przypadku pełnego szkieletu pewnie i tak nie wpłynęły by na całość jednak przy moich modyfikacjach są wręcz wymagane. Elementy maja następujące wymiary: 2,65x5,7mm 1,6x5,7mm.


Tutaj prezentacja całości, jednak widać niedoskonałości które poprawie.





Jedna z nudniejszych etapów budowy za mną, czyli nitowanie płyt we wnętrzu pojazdu oraz lekkie poprawki

Wycinając wręgi zapomniałem o jednej wnęce w jednej z wręg przez co musiałem ostrożnie ją wyciąć.


Na szczęście udało się wyciąć bez większych problemów


Następnie używając Magica wzmocniłem nieco cała wannę dodatkowo zaklejając niedoskonałość.


Po wyschnięciu kleju zabrałem się za wycinanie płyt i nitowanie ich. Wykonałem je za pomocą igły lekarskiej (ok. 0,8mm) wybijając z papieru za pomocą średnio ciężkiego przedmiotu (były to kombinerki które akurat miałem pod ręką 😅) Za podkładki użyłem kartonu jednak był zbyt miękki dlatego zamieniłem ja na cześć panelu podłogowego.... i rozpoczęła się żmudne dłubanie.


Po dłuższym czasie udało się zrobić 3 płyty podłogowe 1/3 pracy za mną.


W między czasie na styku płyt a także w tylnej płycie w wannie zamalowałem je biała plakatówką (niestety nie miałem akrylowej) przez co musiałam dać 2 warstwy żeby w miarę to wyglądało.


Boczne płyty powoli zaczęły wypełniać wnętrze.


Po kilkunastu godzinach udało się zrobić całe wnętrze, a przynajmniej to co miałem w planach wyszło całkiem nieźle.


Jak na pierwsze nity to jestem bardzo zadowolony:D


Na wstępie budowy wnętrza zaznaczę ze to będą w większości gdybanie co i jak ma być zbudowane poza modelem silnika użytym w owym pojeździe i rozmieszczenie poszczególnych elementów wnętrza. Oczywiście to tylko rysunek poglądowy i w rzeczywistości prototyp mógł wyglądać zupełnie inaczej ale co zrobić

Na pierwszy rzut oka wydaje się że wiadomo co gdzie i jak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie przez co większa część budowy to gdybanie i domyślanie się które i tak prawie nic nie daje.


Na początku zacząłem od zwinięcie i naklejania na patyczek higieniczny kawałka papieru


Z owych części zrobiłem drążki skrętne oraz drążek koła napędowego.


Następnym krokiem było zrobienie wałka napędowego do kół napędowych wykonałem je w podobny sposób jak poprzednie elementy dodając parę drobiazgów.


Po skończeniu wałka zabrałem się za przekładnie z tarczami hamulcowy. Wykonałem go z kawałka tektury odpowiednio ją szlifując i doklejając tarczę z cienkiej tektury i początek walka z patyczka higienicznego.


Po pomalowaniu wszystkich elementów skleiłem je do kupy. Po zrobieniu i przyklejeniu "podpórki" pod przekładnie przykleiłem całość do kadłuba. Po tym przykleiłem dodatkowe elementy.


Układ napędowy praktycznie gotowy, były chwilę zawahania i zwapnienia ale jakoś poszło do przodu i myślę że pójdzie z górki chociaż jeszcze dużo zostało :D

Początek silnika rozpocząłem od zrobienia bryły przypominającej kształtem zarys silnika.


Po oszlifowaniu pomalowałem na czarno odpowiednie miejsca i pozostawiłem do wyschnięcia.


Następnie zrobiłem elementy na świece (jak ktoś wie jak fachowo sie to nazywa to niech piszę ja się nie znam na silnikach i ospowinio przygotowałem część do malowania.


Po pomalowaniu elementów na szary przykleiłem je do całości silnika oczywiście po wyschnięciu.


Przewody do świec.


Wstępne sklejanie całości do kupy po zrobieniu góry silnika.


Następnie zabrałem się za rurę wydechowa z elastycznego kabla od słuchawek.


Po sklejeniu ich pomalowałem je na ciemno brązowo-czerwono i dorobiłem wiatrak z silniczkiem do niego.


Następnie zabrałem się za chłodnice, po wycięciu, szlifowaniu zabrałem się za malowanie.


Po pomalowaniu całości dodałem wewnętrzną część.


Kolejny element bak paliwa sklejony i zeszlifowany na kantach.


Pomalowany na szaro i dodałem takie pasy dla urozmaicenia.


Wstępna przymiarka całości.


Po przymiarce zabrałem się za osłonę przedziału silnika część przednia.


Dla urozmaicenia modelu zrobiłem otwartą klapę do dostępu do silnika *moja fantazja żeby model był atrakcyjniejszy w rzeczywistości nawet nie wiadomo czy taka osłona była*


Sklejona w całość klapa.


Przymiarka wszystkiego.


Razem z "poszyciem"


Po chwili przerwy wracam do polskiej maszyny, postęp, jest spory jednak najnudniejszy etap dopiero przede mną czyli nitowanie.

Po wstępnym rozplanowaniu i przymierzeniu elementów zabrałem się za przedział napędowy, który pomalowałem na "minie" a raczej coś w zbliżonym kolorze.


Po wyschnięciu farby zamieściłem wszystko na swoim miejscu i oddzieliłem jeden przedział od drugiego. Zamocowałem również bak paliwa. Żeby cała praca nie poszła na marne i żeby uatrakcyjnić model zrobiłem takie "okno serwisowe" ze tak to nazwę przez co widać chociaż część silnika.


Następnie zabrałem się za miejsce kierowcy a także zrobiłem wajchy które doprowadziłem do przekładni i zamocowałem je na paski żeby jakoś to realnie wyglądało. A i pedał doszedł ale tylko jeden no tak wyszło :D


I następnie przyszedł czas na skrzynie biegów i wał łączący całość. Wygląda jak wygląda ale szczerze mało będzie widać z tego, co nie zmienia faktu ze dało się to na pewno lepiej zrobić. Ale to model dla siebie :D


Pomalowałem drążek zmiany biegów i dorobiłem akumulator lekko go brudząc i odprowadzając przewody.


Następnie przykleiłem wręgi które umocnią konstrukcje.


Poszycie po odpowiednim docięciu znalazło się na swoim miejscu


...i w tym momencie doszło do mnie ile będzie pracy z nitami ;D


Mocowanie błotników, trzeba siebie jakoś radzić :D


Coraz lepiej zaczyna to wyglądać.


A tu wycięte odpowiednio górna część kadłuba razem z otworem na wieżę.


Przymiarka na sucho i na razie wszystko pasuję zobaczmy jak będzie później.


Model dosyć prosty w budowie i dobrze zaprojektowany nawet przy moich modyfikacjach. Najgorsza częścią było nitowanie pancerza dużo żmudnej pracy ale jakoś skoczyłem. Może wykonanie nie jest wysokich lotów ale mi się bardzo podoba :D

Po wstępnej przymiarce zabrałem się za wypełnienie wnętrza kadłuba dodając kratkę wentylacyjna, nie identyfikowaną skrzynkę oraz element wizjerów. Oczywiście zanitowałem wnętrze.


Po upierdliwym i nudnym tygodniu udało się zanotować cały kadłub razem z wnętrzem. Gąsienice są o wiele przyjemniejsze.


Z wieżą było dużo kombinowania, praktycznie nie ma szkieletu wszystko klejone na styk ale kupy się trzyma :D po doklejeniu elementów zewnętrznych zabrałem się za wnętrze dodałem karabiny maszynowe, wizjer górny, ręczny mechanizm wieży oraz miejsce działonowego.


Wnętrze pojazdu wydawało się pustego dlatego robiłem skrzynie z amunicją oraz skrzynie do różnych przedmiotów, zrobiłem również gaśnice.


Z zewnątrz zrobiłem przedni właz oraz reflektory, idealnie przez wejście kierowcy widać wnętrze razem z częścią silnika :D


Zamontowałem koła napinające oraz napędowe a także tyli reflektor oraz tylni właz serwisowy. Prawie nic przez niego nie widać.


Zrobiłem rurę wydechowa oraz kratę do silnika, warto, było ją robić jakaś mała część silnika widać i to jest ważne że nie jest to wydmuszką :D


Tak prezentuje się kadłub z zamontowanymi wózkami, kołami napędowymi i napinającymi.


I gąsienice :D proste więc w teorii szybko pójdą. Cała budowę podsumuję w galerii końcowej :D


Po długim czasie przychodzę z galerią końcowa a prezentuje się ona następująco. Dało się go zrobić lepiej ale cel był dużo innych, przede wszystkim spróbowanie dodanie wnętrza do "wydmuszki" jak wyszło sami oceńcie. Według mnie lepiej niż myślałem ale nie mnie oceniać. Co mi się nie podoba to moje wykonanie gąsienic trochę na etapie montowania wózków przysnąłem i dalej jakoś to poszło co nie znaczy że nie dało się zrobić go lepiej. Pozytywnie zaskoczyło mnie opracowanie, zdecydowanie polecam ten model każdemu początkującemu w pancerce, a ten model jest dowodem że da się go zrobić prawie bez szkieletu :D Chyba jednak wrócę do standardu bo własne modyfikacje trochę mnie męczą, chociaż ze mną nic nie wiadomo ;p
Miłego oglądania i dziękuję wszystkim śledzącym postępy z prac z wielkim zainteresowaniem ku mojemu zdziwieniu
Do następnego :D



























































--

Post zmieniony (11-09-21 16:03)

 
27-05-20 23:04  Odp: (R) 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Ładnie czystko sklejony model. Bardzo ciekawy pomysł z wnętrzem. Są na nie jakieś kwity czy radosna twórczość?

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
28-05-20 00:05  Odp: (R) 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To jest to, co lubię. Otworzyć model. Fajnie wyszło, biorąc pod uwagę że powstał na podstawie jednego rzutu bocznego.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
28-05-20 01:47  Odp: (R) 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
Yans   

przy zrobieniu wnętrza widać jak mało jest miejsca dla załogi, świetnie wyszło.

 
28-05-20 18:57  Odp: (R) 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Bardzo ładnie wyszedł ten czołg.
Gratuluję.
Masz zacięcie, tylko podziwiać.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
28-05-20 19:50  Odp: (R) 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
greg   

Nawet fajnie Ci to wyszło.
Niby prosty model a można wycisnąć z niego znacznie znacznie więcej.
Brawo !
Jednak jak już się tyle napracowałeś przy nim, to w ocenie końcowej pewien szczegół razi.
Mianowicie chodzi o to, że dałeś z siebie naprawdę wiele aby model ten zyskał na swym 3D ale łopata i chyba łom (nie widać go w całości, więc nie wiem) biją po oczach nienaturalną płaskością. Jeżeli jest to możliwe, to warto te elementy poprawić, tzn; blaszaną część uwypuklić a trzonek łopaty zastąpić np. kawałkiem wykałaczki czy innego rodzaju okrągłym patyczkiem. To samo z łomem ?
Po tych poprawkach będzie naprawdę git

Post zmieniony (28-05-20 19:52)

 
28-05-20 20:22  Odp: (R) 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję i wyboru modelu i pomysłu na wykonanie wnętrza i samego wykonania.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
28-05-20 20:27  Odp: (R) 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Fajny szkrab! Podoba się :)

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
30-05-20 20:16  Odp: (R) 4TP Mały Modelarz 9/99 +rekonstrukcja wnętrza
Grisha 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Bardzo fajny model zrobiłeś, a wnętrze super szczególnie, że z jednego obrazka. Też dopiero co skończyłem go kleić. Zdjęć nie wrzucam bo to mój debiut z pancerką, ale poza drobnymi problemami model w sam raz na zapoznanie się z tematem.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024