FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
28-05-20 12:05  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
kari   

...i jeszcze jedno; na fotkach umieszczonych przez Ryszarda widnieje "tajemniczy napis" którego nie uwzględnił autor projektu.
W modelu nie ma go wcale, na drugiej fotce jest słabo widoczny, na trzeciej widać górny fragment, a na ostatniej jest wyraźnie widoczny choć nieczytelny.


 
28-05-20 13:19  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

kari masz rację.
Przeoczyłem - sądzę, że są to napisy informujące o ilościach benzyny i oleju.

 
28-05-20 14:27  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

kari - niewłaściwe czcionki używane na modelach to niestety powszechna praktyka wynikająca moim zdaniem z lenistwa projektantów.
Dotyczy to też np. imion statków albo rejestracji pojazdów Wehrmachtu (Niemcy używali tam dość charakterystycznego kroju, a 99% modeli jest robiona na zasadzie "jakieś bez szeryfów spod dużego palca i poszło").

Ryszardzie, jeśli chodzi o historię lotnictwa, a zwłaszcza malowań i oznaczeń to Twoje relacje są bezcenne :-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
28-05-20 14:52  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

A i jeszcze jedna uwaga - np. są projektanci (palcem nie będę wytykał :-) dla których pasy pilota są takie same i nie ma to znaczenia, że w Wl.Brytanii były inne niż np. w kazerowskim lotnictwie i są też tacy dla których fotel pilota też jest taki sam niezależnie od typu samolotu, kraju producenta - fotel to fotel i już :-)

 
29-05-20 15:13  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

MALOWANIE

Sadzę, że jest to chyba najistotniejszy odcinek z cyklu różnic między modelem a oryginałem.
Model został wydany w malowaniu jak niżej :

które uważam za niewłaściwe.

Model został wydany w 2012 r. (projekt zapewne powstał nieco wcześniej) i wszystko wskazuje, że jego kolorystykę oparto na materiałach źródłowych, dostępnych w tym czasie. Należy jednak zaznaczyć, że od 2009 r. w publikacjach kolor opisywany jest już jako szaroniebieski.
Poniżej wykaz publikacji opisujących kamuflaż Schrecka

I. 1981 (W-wa) - "Godło i barwa w lotnictwie polskim 1918-1939" - T. J.Kowalski (str.82 i 83)



II. 1981 (W-wa) - "Polski samolot i barwa" - T.Królikiewicz (str.78, brak barwnej ryciny ?)



III. 1990 (W-wa) - "Polski samolot i barwa" - T.Królikiewicz (wyd. II poprawione i uzupełnione) (str. 91 i wkładka po str. 80)



UWAGA : wyd. II poprawione (?) a w obu wydaniach wciąż ta ryba zamiast pytajnika.
I wyd. - szaroniebieski kolor
II wyd. - oliwkowozielony kolor (górne pow.), błękitny (dolne pow.), szarozielony (boczne pow.)

IV. 1998 (Kępno) - "MiniReplika" nr. 4



V. 1998 (Gdańsk) - "Polskie lotnictwo morskie 1920-56" - M.Konarski, A.Olejko (str.73)



VI. 2000 - "Avions Magtaziune" nr. 86



VII. 2004 (Wrocław) - "Lotnictwo z szachownicą" nr. 9



VIII. 2006 (Wrocław) - "Lotnictwo z szachownicą" nr 17



IX. 2009 ( Piekary Śląskie) - "Polski samolot i barwa 1918-1939" - T.Królikieicz (str.225 i 226)



X. 2009 (Wrocław) - "Lotnictwo z szachownicą" nr. 33 (okładka)



XI. 2012 (Rzeszów) - "Lotniczy Puck 1911-1950" - A.Olejko, J.Wróbel, M.Konarski (str.237, 243, 244)



XII. 2019 (Sandomierz) - "French Flying Boats 1924 -1939" - M.Wawrzynkowski





Przez cały okres służby (podobnie jak i inne francuskie łodzie - LeO H-135B3, Latham 43 HB.3, CAMS 30E, LeO H-13E) Schrecki zachowały swoje fabryczne, pierwotne malowanie wg wzorców stosowanych we francuskim lotnictwie morskim.
Podczas prac remontowych zachowano dotychczasowy schemat malowania, starano się tak dobierać kolor farb by nie odbiegał od dotychczasowego.

Trzy paski w tylnej części kadłuba - nie ma jednoznacznej odpowiedzi co miały symbolizować/oznaczać i czy rzeczywiście były czerwonego koloru.
Malowane były nie tylko na Schreckach - znane jest zdjęcie latającej łodzi Latham 43 HB3 z takimi pasami

 
29-05-20 17:06  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Imponujàcy research...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-05-20 16:04  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ostatni odcinek dotyczący modelu amfibii Schreck czyli:
CZEGO BRAKUJE A CO JEST ZBĘDNE

W ramach jednego "gatunku" mogą być "osobniki" różniące się szczegółami.
Egzemplarze amfibii Schreck (w MDLot było ich 12, łodzi Schreck - 6 szt.) też nie były takie same. Były drobne różnice.
Ponieważ jak wspomniałem uprzednio w wydanym modelu brak jest numeru ewidencyjnego amfibii nadanego w MDLot zadecydowałem, że "mój" Schreck będzie numerem "5" tzn."5-4"



Jak już wiadomo z kim mamy do czynienia to charakterystyczny szczegół dotyczący tylko i wyłącznie w/w amfibii - dysza Venturiego z przodu kadłuba po prawej stronie wiatrochronu


Jeżeli model przedstawia inna amfibię to oczywiście dysza w tym miejscu jest zbędna.

ZBĘDNE ELEMENTY

Uchwyt na spodzie kadłuba pod statecznikami.
Amfibie miały tylko płozy.



BRAKUJĄCE W MODELU ELEMENTY KONSTRUKCYJNE
Są to drobiazgi, ale im więcej takich to model jest jak sądzę bardziej atrakcyjny :-)

Popychacze sterów wysokości



Cięgna podnoszenia kół podwozia i otwór w osłonie szprych (dostęp do zaworu dętki)
Korba w kokpicie do podnoszenia kół



Otwory wlewowe (?) do zbiornika paliwa



Metalowe osłony krawędzi spodu kadłuba



Pas blachy ochronny (?) na górze kadłuba za stelażem silnika



Knaga na dziobie i dwa ringi po bokach kadłuba



Uchwyty na górnym płacie do zaczepienia renera



Okucie krawędzi natarcia łopat śmigła



prócz w/w "prostego" były też montowane śmigła "zakrzywione" - również z okuciami



Poniżej elementy, których przeznaczenia nie jestem w stanie określić



Dodatkowo : lusterko i kotwica



A teraz mogę już spokojnie zabrać się za budowę !

Post zmieniony (30-05-20 16:08)

 
30-05-20 17:33  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Jestem pod wrażeniem!
Ale chyba nieświadomie zrobiłeś antyreklamę temu wydaniu Schrecka - które okazuje się jednym wielkim błędem. Gdybym to ja był jeszcze przed budową modelu, pewnie bym się rozmyślił.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
30-05-20 20:00  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Z całym szacunkiem Ryszard, dla Twojej pracy, podziwiam wnikliwość i penetrację dokumentacji, szczegółowość, ale pamiętajmy że jest to tylko model, nie arcydzieło. autorzy nie są nieomylni. Posiłkują się materiałami dla nich dostepnymi. Wielu modelarzy zauważa błędy malowania i malując model je koryguje, delikatnie o tym wspominając. Mam wrażenie że post może dla coniektorych, na przykład dla mnie, mieć charakter wytknięcia w sposób wybitny baboli autora.. mimo to gratuluję dobrego modelu

--

Post zmieniony (30-05-20 20:40)

 
30-05-20 21:00  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

ReVan - "ale pamiętajmy że jest to tylko model, nie arcydzieło. autorzy nie są nieomylni"
Nie zgadzam się z Tobą - niektóre modele to arcydzieła !
Właśnie "to tylko model" - model ma być jak najwierniejszym pomniejszeniem obiektu oryginalnego czyli dotyczy to wyglądu, elementów konstrukcji, kamuflażu etc. i projektant winien dołożyć wszelkich starań, by tak było, tym bardziej, że dokumentacja jest i ogrom archiwalnych zdjęć !
Jak projektant nie ma zaplecza źródłowego to lepiej niech za projekt się nie zabiera !
"... delikatnie o tym wspominając. Mam wrażenie że post może dla coniektorych, na przykład dla mnie, mieć charakter wytknięcia w sposób wybitny baboli autora"
Tak jest, jak najbardziej to z mojej strony wytknięcie błędów projektanta!
"...mimo to gratuluję dobrego modelu"
Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca, modelu jeszcze nie ma... :-)
PS - poniżej link do mojego opisu innego modelu gdzie dla odmiany projektant zaprojektował model łącząc dwie konstrukcje w jedną !
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=347869&t=347869&filtr=0&page=1

Post zmieniony (30-05-20 21:14)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024