FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
26-05-20 13:48  [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Jak już wspominałem SWL pozostają przy tematyce ptactwa wodnego :-)

W krótkich żołnierskich słowach powiem tak - ciekawa konstrukcja ze wszech miar godna budowy ale...no właśnie, całe malowanie, wszystkie szachownice (prócz na dolnych skrzydłach), napisy informacyjne itp. są błędne !
Model został wydany w 2012 r. (projekt zapewne powstał nieco wcześniej) i wszystko wskazuje, że jego kolorystykę oparto na materiałach źródłowych, dostępnych w tym czasie.
Lecz trzy lata przed wydaniem modelu, a mianowicie w 2009 r. w książce T.Królikiewicza "Polski samolot i barwa 1918-1939" (Piekary Śląskie 2009) pokazano na str. 225 poprawne malowanie (pomyłka w podpisie grafiki - jest to nie latająca łódź Schreck FBA 17-HE2 a amfibia FBA 17 HTM-2).
Szczegółowo o kamuflażu i wspomnianych wyżej nieścisłościach jak równie braku pewnych elementów konstrukcyjnych (doskonale są widoczne na licznych archiwalnych zdjęciach) będę sukcesywnie pisał przy zamieszczaniu kolejnych opisów budowy modelu.

Kadłub - łódź składało się jak Lego ponieważ model można kupić wyłącznie z elementami wycinanymi laserem.
Zabudowałem tekturą górne elementy szkieletu i po swojemu, gdzie tylko można dodałem wzmocnienia z tektury (model muszę "czuć" w ręku :-)

Projektant przewidział kasetonową konstrukcję wewnętrzną płatów i jest ona bardzo dobra, ja jednak zrobiłem ją znów "po swojemu" z wszystkimi żebrami i krawędzią natarcia wzmocnioną prętem stalowym o średnicy 0,8 mm.
Zasadniczy dźwigar biegnący przez wszystkie żebra jest z drutu (nie sprężynuje jak pręt stalowy i można go lekko naginać by wszedł w otwory w żebrach).
Końce skrzydeł z oszlifowanej tektury piwnej a w samym płacie są wzmocnienia w miejscach wejść stelaża pływaków i rozpórek.

Przymiarka elementów pokrycia uprzednio wstępnie pomalowanych farbami akrylowymi.
W kokpicie dorobiłem tylko korbę na prawej burcie służącą do podnoszenia kół podwozia.
I to tak tyle tytułem wstępu :-)
Pozdrawiam,
Ryszard

 
26-05-20 16:37  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Uuuu... ja tu widzę mocno zaawansowany etap budowy...
Nie dajesz nam złapać oddechu...
I dobrze.
Zawsze jest co pooglàdać i się nauczyć!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-05-20 17:03  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

No i masz.....
Ledwo się ujawniłeś z nowym wykonem , a już będziesz go kończyć :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
26-05-20 17:11  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nooooo Ryszard... Jesteś jak Hitchcock, zaczynasz od trzęsienia ziemi, a następnie napięcie stopniujesz. Tytułem wstępu, powstał kadłub.

Melduję się i podglądam!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
27-05-20 08:41  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Ryszard - czarny spód bym sobie darował- TU -> http://www.weu1918-1939.pl/lodz-latajaca-schreck-fba/ jest artykuł ze zdjęciami - w tym jedno z wypadku - żaden egzemplarz nie ma czarnego spodu. Szkoda, żeby para poszła w gwizdek. Powodzonka w budowie :)

--

"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat


 
27-05-20 09:48  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wreszcie mogę podejrzeć jak ten model powinno się zbudować :-)
Mój oczywiście zawierał wszystkie opisane powyżej błędy, których nie byłem świadomy.
Skąd wiadomo, że był taki niebieski a nie jak na okładce?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 09:51  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dziękuję za zainteresowanie tematem !
Darek - dzięki za link i zdjęcia (znam je :-)
Odnośnie barwy spodu do linii wodnej - malowany był fabrycznie we Francji na czarno (Noir) i pokrywany środkiem impregnującym w kolorze szarym (Gris Fonce).
"Mój" Schreck nie będzie miał czarnego spodu (na zdjęciu widać wstępne malowanie) a właśnie mocno ciemnoszare.

 
27-05-20 10:04  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Batonus - mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciw temu, że w opisie malowań etc. będę się posługiwał zdjęciem Twojego doskonale zbudowanego modelu ?
"Wreszcie mogę podejrzeć jak ten model powinno się zbudować :-)" - budowa, budową (każdy ma swoje różne "patenty") - Twój jest jak napisałem doskonały !
Inna sprawa to malowanie i dodatkowe elementy konstrukcyjne (a niektóre są zbędne dla amfibii).
"Skąd wiadomo, że był taki niebieski a nie jak na okładce?"
Oczywiście napiszę skąd - są źródła i nie tylko to poniższe:
Model został wydany w 2012 r. (projekt zapewne powstał nieco wcześniej) i wszystko wskazuje, że jego kolorystykę oparto na materiałach źródłowych, dostępnych w tym czasie.Trzy lata przed wydaniem modelu, a mianowicie w 2009 r. w książce T.Królikiewicza "Polski samolot i barwa 1918-1939" (Piekary Śląskie 2009) pokazano na str. 225 poprawne malowanie.
Jest też najpoważniejsze źródło, a mianowicie publikacja "French Flying Boats 1924-1939" seria Polish Wings 27 (M.Wawrzynkowski)
lecz wydane w 2019 r. więc nie mogła być (jak książka Królikiewicza i nie tylko) źródłem wiedzy o kamuflażu dla projektu modelu (wydany w 2012 r.)

 
27-05-20 10:47  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oczywiście że nie mam nic przeciwko :-) "Doskonały" odbieram jako lekki przekąs bo jak zbliżę do niego oko to widzę wszystkie niedoskonałości wyolbrzymione, ale niech będzie jako odniesienie malowania.
Co do kolorystyki to ciekawiło mnie bardziej, dlaczego ktoś uznał że to był niebieski a nie taki zielonkawy, skoro są tylko czarno - białe zdjęcia z tego okresu, ale to dyskusja stara jak świat i można długo dywagować.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-05-20 12:18  Odp: [R] Schreck F.B.A.17 HMT-2 -1:33 Kartonowe ABC 17/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odpowiedź jest prosta - malowano we Francji i znane są farby jakich używano a dyskusyjne mogą być tylko barwy użyte w MDLot np. czy pasy w ttle kadłuba były czerwone, czy otok i pytajnik w godle Esk.Szk. był czarny czy granatowy etc.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024