FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 9Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
06-07-20 11:59  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ależ ciekawe dochodzenie...
Pooglàdałem ostatnie fotki z widocznym podwoziem.
Moim zdaniem występowały dodatkowe, cienkie ( pojedyncze) naciàgi “wewnętrzne” w podwoziu z punktem mocowania centralnie pod kadłubem na wysokości mocowania przednich słupków podwozia.
To, co widać na zdjęciu pokazanym przez Marka S. to może być np.linka do hamulca, łukowato wychodzàca z kadłuba, w dolnym odcinku mocowana na wewnętrznej powierzchni słupka podwozia...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-07-20 15:14  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mariusz - sugerujesz linkę cięgna hamulca ? To niby jak miała ona działać, chyba nie w ten sposób, że pilot ciągnął za jakąś dźwignię bo chłop musiałby mieć siłę kosmity :-) Gdyby był pedał hamulca ... ale nie było !
W szczegółowym opisie wyposażenia kokpitu pilota i obserwatora brak jest jakiegokolwiek "ustrojstwa" przypisanego hamowaniu kół. Wg mnie żadnego hamulca nie było !
Opis wyposażenia kokpitów wg oryginalnej instrukcji

OPONY
Tak jak pisałem były takie i takie. Np. w 20 egz. Bre XIXB2 sprzedanych frankistowskiej Hiszpanii były owalne jak również owalne w egz. z różnych eskadr pułków lotniczych

ODCIĄGI PODWOZIA
W szczegółowym opisie konstrukcji dotyczącym podwozia jest : "Podwozie zostało usztywnione dwoma krzyżującymi się cięgnami stalowymi..."
Poniżej grafika z oryginalnej instrukcji samolotu

i plany modelarskie (na podst. w/w)


Post zmieniony (06-07-20 15:15)

 
06-07-20 19:34  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ryszardzie!
Jak zawsze pokazanymi materiałami rozwiałeś wàtpliwości.
Ja natomiast popłynàłem wyobraźnià na podstawie kilku niewyraźnych zdjęć

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-07-20 20:18  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
Marek S. 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Na 4-rtym zdjęciu w poście Ryszarda z 03-07-20 08:48 widać te linki jak wchodzą w kadłub a nie jak na rysunku z planów. Linki też się krzyżują tyle że nieco wyżej, prawdopodobnie w kadłubie.

Zdjęcie poniżej.


Post zmieniony (06-07-20 20:20)

 
06-07-20 20:51  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Panowie, właśnie miałem podzielić sie wątpliwością dotyczącą tych "linek" znikających w środku kadłuba, a tu widzę, łup ! Marek S. wstawił zdjęcie dokumentujące istnienie tychże tajemniczych linek.
Nie ma ich na pokazanych tudzież wcześniej rysunkach.

Chamulce chamujące na kołach aeroplanów z tamtych czasów zaczęto stosować powszechnie na początku lat dwudziestych.
Cierne, bębnowe, "napędzane " cięgłem ciągnionem , cuś podobnego jak w rowerze ino inaczej.
A że paskuda homo homo sapiens już kilka tysięcy lat temu wymyśił se dźwignie i rolki, bo mu sie nadwyrężać nie chciało, więc kierowca aeroplanu nie musiał zbytnio nadwyrężac cięgnąć cięgło takiegoż primitywnego chamulca ciernego.

PS

absolutnie nie twierdzę, że te widoczne linki to "cięgła "
Ich przeznaczenie, tzn wyjaśnienie, po co naco, znaleźć można w instrukcji obsługi i opisie technicznem bregłetów 19 A i B, w języku francuskiem/ pdf or
oryginału , dostępny za 16 euro .

jeszcze nie zgupłem całkiem żeby to kupić,
a na stronach znanych tu każdemu, nie ma tego, :))




--

Post zmieniony (06-07-20 21:03)

 
06-07-20 22:59  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Moim zdaniem linki krzyżują się tak jak na rysunku tyle, że na zdjęciu miejsce krzyżowania zasłania chłodnica.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
07-07-20 11:43  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
Marek S. 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Zapodam jeszcze raz zdjęcie belgijskiego Bre. Wydaje mi się że linki pomiędzy punktami mocować wchodzą w kadłub.



Co do samego krzyżowania się linek - W Polskich Skrzydłach Nr 18 na zdjęciu 15 str. 9 (nie mam dostępu do skanera dlatego nie zamieszczam zdjęcia) faktycznie widać że ma to miejsce tuż pod kadłubem, nie zmienia to jednak mojego przekonania że linki wchodzą w kadłub jak to odczytuję ze zdjęcia belgijskiego Bre.

--

 
07-07-20 14:20  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wszędzie niezgodność rysunków ze zdjęciami... tu wersja taka, tam śmaka, ten belgijski, ten turecki, tu linki na krzyż, tam się schodzą w osi, te podwójne, tamte oplecione, koła prostokątne albo jajowate, cholery idzie dostać!
Chrzanię, nic nie poprawiam w modelu odpoczynkowym ;-)
Dziubię teraz reflektory do lądowania i inne odstające popierdółki, których oczywiście nie ma na żadnym zdjęciu.

Została mi pokrywa otworu pod karabin maszynowy w dole kadłuba. Wstawiam tam karabin, i co - pokrywę mam wywalić?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
07-07-20 16:42  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak, wywalić. Były jeszcze pokrywy - luku bombowego (kaseta z "myszkami") i aparatu foto.,

 
14-07-20 10:56  Odp: [R] Breguet XIX B2 z WAKu
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Siedzę nad karabinami i jak zwykle mam rozterki, jak one naprawdę wyglądały. Oczywiście zdjęcia różnią się od rysunków z Muzeum w Krakowie i od instrukcji oraz opracowania WAKu. Karabiny będą największą ozdobą modelu bo najbardziej je widać, więc chociaż to chciałbym zrobić porządnie.
Więc mam pytanie do znawców - czy karabiny z tego zdjęcia będą właściwe, czy trzymać się oryginalnej instrukcji samolotu i innych zdjęć z netu? Hasło "Lewis gun for Breguet" zwraca bardzo wiele różniących się od siebie wyników.



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 9Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024