FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
18-06-20 19:31  Odp: [R] Pamiętnik - M/S Batory MM'2008
TikTak 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzień 16
=================

Ani się obejrzałem i jest już pierwszy dzień kwietnia czyli koniec przymusowego pobytu w domu.

Zbiegł się on akurat z chwilą, gdy ostatecznie już zabrakło dużych części.
Zostały tylko takie, których możnaby nie przyklejać i na pewno nikt ich braku nie zauważy.

Niestety, jeżeli je pominąć, na pokładach zostaną białe, puste pola - a tak nie może być.
Przed przerwą, bo następny wpis do pamiętnika nastąpi dopiero w drugiej połowie czerwca,
chciałem udokumentować stan prac nad Batorym, stąd zdjęcia jeszcze niekompletnego statku.
W sumie to nadal trudno mi uwierzyć, że uda się go dokończyć jak trzeba.











Po przerwie będę sklejał morze, a te małe, irytujące drobiazgi dodawał sukcesywnie, w przerwach.
Morze chcę zrobić w skali 1:300, zatem ściśle rzecz biorąc, to będzie tylko jego kawałek.
Całe nie zmieściłoby się na żadnej półce.

Nie mogę się tylko zdecydowac, czy zrobić je w wariancie trzy- czy czteroczęściowym.
Wersja trzyczęściowa, pozornie łatwiejsza, wydaje mi się jednak ciekawsza.

--
Wcale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi.

 
02-07-20 12:04  Odp: [R] Pamiętnik - M/S Batory MM'2008
TikTak 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzień 17,18,19,20
=================

Gdy zaczynałem od szalupy, wydawało mi się, że sklejam wyjątkowo drobne części.
Gdy zabrałem się za przeznaczone dla nich żurawiki, tamte elementy zdają się być ogromne.
Po kilku próbach poddałem się, doszedłem do wniosku, że projektant modelu stworzył go
dla mnichów tybetańskich (tych od historii świata na łupinkach od ryżu) i że tego skleić
się nie da.

Nawet gdy udawało mi się coś wyciąć, to przy próbie formowania (np. część nr 11) detal
rozpadał się na pojedyńcze włókna celulozy.
Wymyśliłem zatem swój sposób na żurawiki, coś nawet zaczęło mi powoli wychodzić.

Po przemyśleniach i zdobytym przez dwa tygodnie doświadczeniu doszedłem, do już chyba
niepodważalnego wniosku, że narzędzia które posiadam, tj. piła tarczowa, wyrzynarka,
siekiera, kosa i klucz do rur w modelarstwie kartonowym mają raczej ograniczone zastosowanie.
Zaopatrzyłem się zatem w nożyk do precyzyjnego wycinania - i od razu życie stało się łatwiejsze.

W sumie to nawet byłem zadowolony, że wymyśliłem, jak te żurawiki robić bez szkła powiekszającego
i byłbym pewnie zadowolony do dzisiaj, gdybym nie poprzyglądał się zdjęciom Batorego z wystawy
modelarskiej (@Kemot dzięki! Są bardzo pomocne).
Tam autor ze wszystkim sobie zgrabnie poradził a część nr 11, nie jestem pewien, ale ma chyba
nawet sworzeń!
Zatem: da się, tylko ja nie potrafię:(
No ale w sumie przecież niczego innego nie mogłem się spodziewać i rozpędzone konie ambicji
trzeba powstrzymać.

Dla zapewnienia równowagi, zabrałem się za równoległe sklejanie czegoś większego.
Morze jest zdecydowanie większe, nie tylko od żurawików ale nawet od całego Batorego.
W wersji trzyczęściowej, wydaje mi się, że najtrudniejszy jest tu do wykonania detal nr 2, czyli:
Bezkresna Głębia i od niego zacząłem.
Jak wyjdzie - to pewnie reszta też się uda i Batory będzie pływał po morzu, jak nie - pozostanie
mu półka, obok kwiatków żony.
Zdaję sobie sprawę, że to forum przeznaczone dla modelarzy kartonowych ale niestety, trudno jest
zrobić Bezkresną Głębię z kartonu.
Owszem, gdyby to było morze w okolicy delty Mekongu i to w porze deszczowej, to szara tektura falista
byłaby do tego celu doskanałym materiałem.
Batory jednak tam nie pływał.
Kupiłem zatem arkusz tworzywa PET o grubości 0.5mm, i ułożyłem go na wręgach wyciętych z kawałków
płyty wiórowej.
Potem na dolnej i bocznych krawędziach nakleiłem dystanse z dykty i umocowałem drugą warstwę PET.
W powstałą w ten sposób 3mm szczelinę wlałem żywicę.
Nigdy wcześniej nie robiłem nic z żywicy, poza naprawą brodzika, więc niech ktoś przypadkiem nie
próbuje moich poczynań naśladować, bo jest wysoce prawdopodobne, że to ślepy zaułek rozwoju
tej technologii.
Na razie Bezkresna Głębia wygląda tak:


Mam nadzieję, że po usunięciu wręg i połączeniu z częściami nr 1 i nr 3 będzie prezentowała się
lepiej.

--

Post zmieniony (02-07-20 12:07)

 
02-07-20 20:00  Odp: [R] Pamiętnik - M/S Batory MM'2008
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Hoho, szykuje się bardzo nowatorskie podejście do podstawki. Bardzo słusznie, wszak statek powinien stać na wodzie!
👍

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
03-07-20 13:18  Odp: [R] Pamiętnik - M/S Batory MM'2008
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Też jestem ciekaw jaki będzie efekt końcowy. Trzymam mocno kciuki.

Cieszę się, że zdjęcia są pomocne. Ja osobiście to mam je wgrane na tablet i przeglądam czasem.
Kunszt pracy przy modelu z Przeciszowa dopiero można ocenić, gdy samodzielnie zaczyna sklejać się ten model.
Z żurawikami miałem dokładnie takie samo odczucie - części w skali 1:300 są niewykonywalne. Zresztą model który oglądałem z Kubą Znamirowskim na konkursie też miał uproszczone te elementy. Co nie oznacza, że było to zrobione źle lub słabo.

--
pzdr
Kemot

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024