FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
28-04-20 13:45  [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

Witam modelarzy,
chciałbym się zapytać jak radzicie sobie z klejeniem dziubków, nosków z listków itp. Używacie do tego jakiś wytłoczek? Sporo osób poleca stosować do tego typu rzeczy klej BGC. U mnie ta technika nie chce się sprawdzać, gdyż po nałożeniu go na papier, staje się on miękki i nie da rady z niego potem cokolwiek uformować.
Przy okazji chciałbym się zapytać o jedną rzecz. Obecnie sklejam model F16D z wydawnictwa WAK. Elementy kadłuba łączymy na 1 wręgę. Spód kadłuba jest płaski i jak położe model na stole, w miejscach gdzie są wręgi zrobiły się fale/ Jak uniknąć takich rzeczy?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Post zmieniony (28-04-20 13:46)

 
28-04-20 16:47  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

BCG na listki jest dobry, ale wymaga wprawy więc wszystko zależy od Twojego doświadczenia. Początkującym może sprawiać problemy. Podstawą jest odpowiednie ukształtowanie elementu przed klejeniem, można użyć czegokolwiek twardego i kolistego. Takie kształtowanie można zrobić na gumce do mazania czy innej niezbyt twardej podstawie. Żaden klej nie zrobi za nas roboty jeśli element nie jest odpowiednio przygotowany. Żeby klej zbytnio nie wsiąkał można uprzednio zaimpregnować części przed wycięciem. BCG lepiej się sprawdza gdy dostanie trochę powietrza, prosto z tuby nie do wszystkiego się nada. Generalnie listki i BCG to temat rzeka ale rezultaty u wprawionych modelarzy są zdumiewające.
Te fale to rozumiem tzw. "krowie żebra". Powstają gdy wepchnięta wręga jest za duża, elementy niezbyt dobrze ukształtowane, napiją się zbyt dużo kleju na bazie wody, czy po prostu za dużo siły włożyliśmy podczas sklejania.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
28-04-20 17:22  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Podstawa to bardzo dokładne wycięcie elementu oraz cierpliwe kształtowanie, żeby nadać mu odpowiedni kształt, który klej ma w zasadzie tylko utrwalić. Przy wycinaniu trzeba zwrócić uwagę na trzymanie nożyka skośnie do powierzchni kartonu tak, aby przy kształtowaniu "zeszły" się górne krawędzie wycinanych listków. Do kształtowania, w zależności od wielkości elementu można użyć różnych narzędzi, u mnie sprawdzają się różnej średnicy kulki z uchwytami (do kupienia w sklepach internetowych na pewno). Jako podkładka do kształtowania służy - jak Kolega wcześniej napisał - gumki do ścierania typu "myszka", przedpotopowej "konstrukcji" podkładka pod myszkę komputerową (dość twarda gąbka gr. ok 5 mm) lub nawet tektura piwna, która jest wystarczająco miękka, żeby poddała się naciskowi metalowych kulek. Co do BCG - wielu chyba modelarzy stosuje metodę podwójnego smarowania klejem. Za pierwszym razem "impregnuje" się krawędzie i pozwala klejowi wyschnąć zupełnie, a bezpośrednio przed klejeniem wystarczy posmarować tylko jedną krawędź, dać klejowi lekko "odetchnąć i wtedy sklejać. Efekt jest zupełnie inny niż próba klejenia bezpośrednio. Po sklejeniu elementu można jeszcze go dokładniej "dokształtować", wygładzić krawędzie klejenia itd...

--

Post zmieniony (28-04-20 17:23)

 
28-04-20 20:21  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

Dzieki za instrukcję. Co do krowich żeber do chyba zbyt mocno przycisnąłem element do wręgi podczas klejenia. Części wycinam bardzo dokładnie a wręgi mam cięte laserowo. Z tym BCG ćwiczę już chyba na 10 testowym elemencie. Stosowałem różne techniki z porad, ale za każdym razem wychodzi jakaś kupka. Po pierwszym , nawet niewielkim smarowaniu, papier się po prostu rozmiękcza do tego stopnia, że po wyschnięciu robią się jakieś fale. Potem gdy się zeschnie już nic mądrego nie idzie z tego wyrzeźbić. Oglądałem różne zdjęcia osób, którym to ładnie wychodzi i do tej pory nie mogę wyjść z podziwu. Niestety nie mogę tego odwzorować u siebie. Szkoda, że nie ma takiego poradnika w formie filmu. Było by o wiele prościej. Znalazłem taki jeden ciekawy kanał na YT, widać spore doświadczenie w rękach modelarza. Niestety jest tylko kilka filmów https://www.youtube.com/watch?v=fF0JA7WXj1w

Jest jeszcze jeden ciekawy ruski kanał
https://www.youtube.com/watch?v=gI4KA9tcmtM

Tutaj również nie mogę się nadziwić w jaki sposób i czym sklejać tak małe pizdryki z tak wielką dokładnością. Do tego chyba jakiś mikroskop neutronowy z manipulatorami jest chyba potrzebny :)

albo coś takiego
https://youtu.be/gI4KA9tcmtM?t=1119

w jaki sposób skleić tak dokładnie te pierścienie bez wręg, aby trzymały kształt. Czy kolejne małe pierścienie doklejane do ząbków skleja się po kawałku na około czy gotowy sklejony pierścień po prostu nakładamy na poprzedni?

Post zmieniony (28-04-20 20:47)

 
29-04-20 08:32  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=274410&t=274410&filtr=0&page=1

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-04-20 09:05  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Papier i karton nie lubia wody. O ile duże elementy klejone klejami na bazie wody da się dobrze zrobić, to w przypadku małych elementów wszelkie krawędzie cięcia zaciągają wodę i z kartonu robi się szmata co kończy się zniszczeniem elementu podczas próby sklejenia. BCG to ostatni klrj który się nadaje do elementów listkowych. A formuje się w ten sposób że najpierw się przeciąga na nozyczkach żeby detal nabrał tendencji do zwijania, potem się wycina białe pola miedzy listami i tym razem przeciąga na nozyczkach wzdłuż listków. A następnie się klei butaprenem listek do liska i tak za zamkniecia obowodu.

 
29-04-20 09:23  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
ojciecmajster   

Rozumiem. Chyba za bardzo uwierzyłem w możliwości tego BCG, gdyż w każdej metodzie klejenia listków jest on opisywany. Spróbuję z butaprenem oraz mam taki klej RED
https://allegro.pl/oferta/red-q7620-klej-do-papieru-100-ml-9156190637?snapshot=MjAyMC0wNC0yMFQwNTo0MTo0OC42MTVaO2J1eWVyOzI2NjJiODY3YzkwZGJmNDNhNzdmNzZlMDZlNGYzYzNmMDAxZTAwZDJkZDVhMzFiMDJkZmY3YWE3NThkYmM5NDM%3D

 
29-04-20 09:44  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Przy klejeniu listków na BCG konieczna jest odpowiednia kolejność, inaczej będzie porażka jaką opisujecie. Element PRZED uformowaniem trzeba nim zaimpregnować od środka i na brzegach wyciętych listków, wtedy nie będzie się strzępił i rozwarstwiał. Trzeba dać mu WYSCHNĄĆ. Potem wygniatamy kulkami, kształtownikami czy co tam mamy pożądany kształt. Potem łapiemy na bardzo małą ilość kleju każdy listek - po wcześniejszej impregnacji, BCG łapie jak cyjanoglut i klei się komfortowo, nie zostawia żadnych śladów w przeciwieństwie do butaprenu. Dobrze jest zrobić sobie negatywowe formy do wygniatania o różnych średnicach, wtedy liski się schodzą bezbłędnie.
Dla mnie klejenie listków na BCG tą techniką jest niedawnym odkryciem i już nie wrócę do butaprenu, którego resztki trzeba wyrywać spomiędzy listków, co może prowadzi do rozerwania części.
Mając uformowany nosek można go jeszcze od środka zalać np. wikolem i po wyschnięciu dodatkowo ukształtować gładząc czymś twardym od zewnątrz - łączeń prawie nie widać.
Ale - ilu modelarzy, tyle technik ;-) Różnijmy się pięknie.



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
29-04-20 11:31  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

ojciecmajster - witaj

Tak jak pisał Batonus - BCG trzeba się nauczyć posługiwać. Ja kleję nim wszystko włącznie z listkami, podklejaniem na tekturę i nie mam żadnych problemów. Możesz zerknąć do moich relacji i galerii. Nawet okienka "szklę" BCG :-)

Do wypowiedzi Batonusa mogę dodać jeszcze, że nasączając element w celu impregnacji od razu kształtuję go na "mokro" - trzeba robić to delikatnie bo przy większym nacisku można zniszczyć element.

Między innymi na mokro kształtowałem krawędzie natarcia w Capronim (długie i o małym promieniu) albo głowice torped w Oksywiu (maleństwa ledwo widoczne).

 
29-04-20 12:21  Odp: [P] Technika klejenia dziubków, nosków z listków.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Żadne porady nie zastąpią własnych doświadczeń, więc pomimo pomocy innych modelarzy, tylko praktyka pozwoli Ci dojść do zakładanych efektów.
Nie ma idealnych rozwiązań dla każdego, a i tak wszystko wymaga czasu. To, że ktoś Ci powie "rób tak i tak" nie znaczy, że opanujesz tę technikę ad hoc. Próbuj, działaj we własnym zakresie, to najlepsza porada:-) I nie zniechęcaj się początkowymi porażkami. Nie od razu Paryż... itp:-)

Sam do dzisiaj nie umiem sklejać Butaprenem, ale nie uważam, by była to wina kleju:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024